Veled is előfordult már, hogy hiába aludtál kifejezetten sokat, mégsem ébredtél kipihenten? Komoly oka lehet, világít rá egy új egyetemi kutatás.
Gyerekkorunktól fogva abban nevelkedtünk, hogy a nyolc óra az optimális alvásmennyiség. Vannak azonban olyan életszakaszok, amelyekben lényegesen kevesebbre van szükségünk, amint azt most egy tanulmány is kimutatta. Nemcsak a frissesség és éberség miatt, de testünk helyes működése miatt is fontos, hogy az alvásra odafigyeljünk. Ha például túl keveset vagy rossz minőségben alszunk, akkor gyorsabban öregedhetünk, és gyengülhet a szív-és érrendszerünk is az orvostudomány szerint. Változó, hogy mennyit kell aludnunk ahhoz, hogy fitten és kipihenten ébredjünk reggel, a legtöbb felnőtt számára azonban az optimális alvás időtartam hat és kilenc óra között van.
Egy új tanulmányban az angliai Cambridge-i és a kínai Fudan Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy hány óra alvás az, amely valójában jótékony hatással van ránk, ehhez pedig csaknem 500 ezer 38 és 73 év közötti ember adatait elemezték. A tesztszemélyeket alvási szokásaikról, mentális egészségi állapotukról és általános közérzetükről is kérdezték. Emellett több kognitív tesztet is végeztek, és a kutatók neuroimaging adatokkal, azaz az idegrendszer digitális képeivel, valamint 40 ezer résztvevő genetikai információival is rendelkeztek.
Az eredmények szerint középkorban 7 óra alvás az optimális számunkra. A vizsgálat egyik nem túl meglepő eredménye az, hogy a túl kevés, és a túl sok alvás is nyilvánvalóan ronthatja a kognitív teljesítményt. A 30-as éveik végén és a 70-es éveik elején járó emberek számára a hét óra megfelelőnek tűnik. A vizsgálat szerint azok az emberek, akik jelentősen több, mint hét órát aludtak egy nap, többet szenvedtek depressziótól és szorongástól, és rövidebb ideig tartott a figyelmük. A kutatók az alvás időtartama és az agy teljesítménye közötti összefüggést a mély alvás megszakításával magyarázzák. E szerint, ha hét óránál többet alszunk, de rossz minőségben - például a gyakori ébredés miatt -, nem tudjuk kompenzálni az agyra gyakorolt negatív következményeket a hosszú alvásidővel.
„A jó éjszakai alvás fontos az élet minden szakaszában, de különösen az életkor előrehaladtával. Az alvás minőségének javítása kulcsfontosságú lehet az idősek mentális egészségének megőrzése és a kognitív hanyatlás csökkentése érdekében."
– mondta Prof. Barbara Sahakin, a Cambridge-i Egyetem neuropszichológusa és a kiterjedt alváskutatás társszerzője, amely tehát kimondja, hogy a 30-as évektől egészen a 70-es évek elejéig nem ajánlott a hét óránál hosszabb alvás, sőt, még ártalmas is lehet, ha a minősége nem kielégítő.
6 módszer, hogy több önszeretetet vigyél az életedbe
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!