Szorongásos zavarok és egyéb mentális betegségek minden korcsoportban előfordulnak, de az Y generációsok különösen érzékenyek lehetnek.
Az elmúlt években sok minden történt, ami félelmet generálhat: éghajlati válság, koronavírus járvány és a háborúk rávilágítottak arra, hogy minden mennyire törékeny. Ezek a dolgok értelemszerűen szerepet játszhatnak abban, hogy az emberek stresszesnek vagy szorongónak érzik magukat, azonban dr. Caroline Leaf agykutató szerint az Y generáció különösen érintett.
A szakértő egy podcastban magyarázta el, hogy Y-onosokat, másnéven a milleniumi generációt (1981 és 1996 között születettek) gyakrabban érintenek bizonyos mentális betegségek, mindez pedig általában teljesen független a fentebb említett külső körülményektől. Az idegkutató klinikai vizsgálatokat végzett, amely kimutatta, hogy az Y generációsok agya fizikailag idősebbnek tűnik, mint a többi generációé.
Dr. Leaf elmondása szerint a generáció egyes tagjainál a biológiai életkor 30-40 évvel idősebb volt a tényleges életkoruknál. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a vizsgálatban résztvevő 25-35 évesek esetében többen is voltak olyanok, akik fizikai értelemben 60-65-70 év körül jártak már.
A szakértő szerint ennek egyebek között az lehet az oka, a milleniumi generáció az életének azon különleges szakaszában jár, amikor lassan, de kezdik megérteni a jövőjük súlyát. Leaf azt mondja, a generáció tagjai most kezdenek rájönni, hogy az eddig homályosnak tűnő jövőnek, amiről eddig csak hallottak, megvan a végső dátuma.
Amikor 18-24 évesek vagy fiatalabbak vagyunk, a halál és a hasonló dolgok nem tűnnek különösebben kézzelfoghatónak. A milleniumi generáció számára azonban ez a jövő most kezd világossá válni. Ott van, de még nem értik egészen. Ez azt jelenti, hogy a jövő egyre közelebb kerül hozzájuk, de azt még nem igazán tudják, hogyan is fog kinézni az oda vezető út
– magyarázta a szakember, aki kiemelte ez a krónikus bizonytalanság érzés, ami az élet végességének tudatával párosul járulhat hozzá a szorongó gondolatok kialakulásához. Ezek a gondolatok és az állandó aggódás pedig rémisztő hatással lehet az agyra. Azoknál, akiknél szorongásos rendellenességet tapasztaltak észrevették, hogy az agy elülső részének energiagörbéje leesett.
Amennyiben ez megtörténik, úgy rosszabb lesz a vérkeringés és kevesebb oxigén jut az agyba. Ez kis lyukakat eredményezhet az agyban, és az agyhullámok már nem úgy áramlanak, ahogy kellene
– mondta Leaf, aki közölte, ennek eredménye lehet a csökkenő kognitív rugalmasság.
Jó hír, hogy mindezen lehet segíteni, jógával, meditációval, megfelelő mennyiségű énidővel rengeteget tehetsz a mentális egészségedért, de ha egyedül nem megy, bátran kérhetsz szakértői segítséget is.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!