A mediterrán étrend a Földközi-tenger térségéből származó étkezési szokásokat és ételeket foglalja magába, melyek középpontjában a friss és természetes alapanyagok állnak. Ez az étrend nem csupán táplálkozási irányzat, hanem életmód, amely hosszú évek óta az egészséges életvitel szimbóluma.
De mi is pontosan a mediterrán étrend, és miért olyan népszerű világszerte? A részleteket Dobák Zita a Dr. Rose Magánkórház dietetikusa foglalja össze.
Kutatások szerint a mediterrán diétát követők hosszabb és egészségesebb életet élnek. Ez különösen jól megfigyelhető a görögországi Kréta szigetén és Olaszország egyes régióiban, ahol az emberek híresek hosszú élettartamukról és jó egészségükről.
A mediterrán étrend alapelvei közé tartozik a friss zöldségek és gyümölcsök bőséges fogyasztása. Ezek az élelmiszerek nem csak vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, hanem antioxidánsokat is tartalmaznak, amelyek segítenek a sejtek védelmében és az immunrendszer erősítésében. A napi ötszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás elősegíti az egészség megőrzését. Emellett az egészséges zsírok, mint az olívaolaj és az olajos magvak kiemelt szerepet kapnak. Az olívaolaj gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban és antioxidánsokban, amelyek jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre, valamint csökkentik a gyulladásokat. Az olaszok hosszú életüket részben az olívaolaj rendszeres fogyasztásának tulajdonítják, és ahogy említettük az olajos magvak, például a dió és a mandula szintén fontos részét képezik az étrendjüknek.
A mediterrán étrend a hüvelyesek, olajos magvak, zöldségek, gyümölcsök fogyasztását részesíti előnyben, amelyek elősegítik az emésztést és hosszabb távon biztosítanak energiát. A hüvelyesek, mint a lencse, csicseriborsó és a bab, kiváló fehérjeforrások, egyben alacsony a zsírtartalmuk és magas a rosttartalmuk. Az olajos magvak illetve a zöldség és gyümölcs fogyasztás szintén hozzájárul az étrend rosttartalmához.
A halak és tengeri ételek kiemelt szerepet kapnak a mediterrán étrendben. A tenger gyümölcsei gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek csökkentik a gyulladásokat és védik a szív- és érrendszert. Ezzel szemben a vörös hús és a tejtermékek fogyasztása korlátozott, helyette a szárnyasok, halak és növényi alapú fehérjék kerülnek előtérbe. A tejtermékek közül a joghurt és a sajt kis mennyiségben fogyasztható.
Az egészségügyi előnyök számos kutatás által alátámasztottak. A mediterrán étrendet követők körében alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása. Az olívaolaj, a halak és a növényi alapú ételek mind hozzájárulnak a szív egészségének megőrzéséhez. A mediterrán étrend segít szabályozni a vércukorszintet és növeli az inzulinérzékenységet, ami csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A magas rosttartalmú és tápanyagdús ételek fogyasztása hozzájárul a hosszabb távú jóllakottság érzéséhez, így könnyebb fenntartani az ideális testsúlyt. Kutatások szerint a mediterrán diétát követők általában hosszabb ideig élnek és kevesebb krónikus betegséggel küzdenek. Az antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő tápanyagokban gazdag étrend elősegíti a sejtek védelmét és az öregedési folyamat lassítását.
Mindezek ismeretében nem is meglepő, hogy az UNESCO 2010-ben a mediterrán diétát felvette az emberiség szellemi kulturális örökségének listájára, amely azt tükrözi, hogy a mediterrán étrend és életmód kulturális és történelmi jelentőséggel bír, és hozzájárul a jó egészség fenntartásához.
A mediterrán étrend alkalmazása során fontos, hogy előre megtervezzük az étkezéseinket. Heti menüt készíthetünk, amely tartalmazza a reggelit, ebédet, vacsorát és a snackeket is. Így könnyebben betarthatjuk az étrend alapelveit. Érdemes összeállítani egy bevásárlólistát, amely tartalmazza az alapvető mediterrán élelmiszereket, mint például olívaolaj, friss zöldségek, gyümölcsök, halak és diófélék. Néhány egyszerű és finom recept segíthet abban, hogy változatosan étkezzünk. Például egy görög saláta, grillezett hal spenóttal, a rakott padlizsán vagy egy töltött cukkini mind remek választás lehet.
A mediterrán életmód egyéb aspektusai közé tartozik a rendszeres testmozgás. A rendszeres testmozgás a mediterrán életmód szerves része. Nem kell intenzív edzésekre gondolni, a napi séta vagy könnyű testmozgás is elegendő lehet. A közösségi étkezések fontosak, hiszen az étel élvezete mellett a társas kapcsolatok ápolása is hozzájárul a jó közérzethez. A pihenés és a mentális egészség ápolása szintén kulcsfontosságú. A mediterrán életmód része a nyugodt, kiegyensúlyozott életvitel, amely segít a stressz csökkentésében.
A mediterrán étrend számos előnnyel jár, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és a hosszabb élettartamhoz. Az egyszerű, mégis tápanyagdús ételek, a rendszeres mozgás és a társas kapcsolatok mind részei ennek az egészséges életstílusnak. Próbáljuk ki a mediterrán étrendet, és tapasztaljuk meg saját magunk az előnyeit!
A Dr. Rose Magánkórház páciense, a mediterrán konyhát kiválóan ismerő Gianni Annoni, Dobák Zita dietetikus segítségével készült videósorozatban olyan mediterrán recepteket mutatnak be, amelyek egyszerűen elkészíthetők és Magyarországon is könnyen beszerezhető hozzávalókból készülnek.
Branzino (tengeri sügér) alla mediterranea
Kókusztejes panna cotta friss gyümölcsökkel
Csirke "cacciatore" módra sütőben sült burgonyával, friss spenótsalátával
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!