Az utóbbi időben egyre többször bukkan fel a közösségi médiában és a hírekben is a „fogyasztó injekció” kifejezés. Sokan csodaszerről beszélnek, mások szkeptikusak – de mi is ez valójában? A szóban forgó készítmények valójában GLP-1 agonisták, amelyek eredetileg cukorbetegek számára készültek, ám kiderült, hogy a fogyásban is meglepően hatékony segítséget nyújthatnak.
De mit is csinálnak ezek a szerek a szervezetben, és kinek ajánlottak? Mik az előnyeik, a buktatóik, és hogyan néz ki a kezelés a gyakorlatban? Dr. Szpaszkij Zsuzsa, a Dr. Rose Magánkórház belgyógyász endokrinológusa válaszol a legfontosabb kérdésekre.
A GLP-1 (glukagon-szerű peptid) egy olyan hormon, amely természetesen is termelődik a szervezetünkben, főként étkezések után. Ez a hormon több dolgot is csinál: csökkenti az étvágyat, lassítja a gyomor kiürülését (így tovább érezzük magunkat jóllakottnak), és segíti a vércukorszint szabályozását. A GLP-1 agonista gyógyszerek ezt a hatást erősítik fel – vagyis segítenek abban, hogy kevesebbet együnk, tovább bírjuk éhség nélkül, és a vércukorszintünk is stabilabb maradjon.
Sokan számolnak be arról, hogy a kezelés első heteiben szinte teljesen megszűnik az állandó éhségérzetük, nem gondolnak annyit az evésre, és könnyebben tudnak nemet mondani az édességekre vagy a nassolásra. Ez hatalmas könnyebbség lehet azoknak, akik korábban minden diétával kudarcot vallottak, mert nem bírták sokáig éhséggel.
A GLP-1 gyógyszerek nem ígérnek azonnali csodát, de szépen és fokozatosan segítenek elérni a fogyást. Az átlagos fogyás heti 0,5-1 kg, főként az első hónapokban, de ez egyénenként eltérő, függ a kezdősúlytól, étrendtől, mozgástól és a gyógyszer dózisától. Az első hetekben gyakran gyorsabb a fogyás, mert csökken az étvágy és kiürül a sejtekből a felesleges víz, majd a súlyvesztés üteme lassulhat. A klinikai vizsgálatok szerint akár 10–20% testsúlycsökkenés is elérhető fél-egy év alatt – főleg akkor, ha közben valaki tudatosan odafigyel az életmódjára is. Sokan nemcsak a mérlegen látják az eredményt, hanem a közérzetük is javul: könnyebb a mozgás, csökken a vérnyomás, javul a vércukorszint és a laborértékek.
Ezek a készítmények nem vehetők meg szabadon a patikában, és nem minden túlsúllyal küzdő embernek javasoltak. Az orvos akkor írhatja fel, ha a testtömegindex (BMI) eléri vagy meghaladja a 30-at, vagy ha valakinek 27 felett van a BMI-je és ehhez valamilyen testtömeggel összefüggő társbetegség (például magas vérnyomás, magas vérzsírszint, inzulinrezisztencia, 2-es típusú cukorbetegség, obstruktív alvási apnoe) is társul.
Fontos megérteni: ez nem egy „divatfogyasztószer”, hanem gyógyszer, ami komoly odafigyelést igényel.
Fontos tudni, hogy bár a GLP-1 agonisták sokaknak segíthetnek, nem mindenki számára biztonságosak vagy ajánlottak. Orvosi konzultáció nélkül nem szabad elkezdeni a kezelést, hiszen vannak olyan állapotok, amelyek mellett a gyógyszer szedése tilos, vagy csak fokozott óvatossággal javasolt.
Elsőként, a gyógyszert nem alkalmazhatják azok, akiknek a családjában előfordult egy ritka pajzsmirigydaganat, az úgynevezett medulláris pajzsmirigyrák, vagy akiknél ismert az úgynevezett
MEN 2 szindróma (egy örökletes endokrin betegség). A kezelést nem javasolják azoknak sem, akik korábban súlyos hasnyálmirigy-gyulladáson estek át, mivel elméletileg ez a ritka, de súlyos mellékhatás újra előfordulhat.
Szintén kerülendő a gyógyszer, ha valaki súlyos gyomor-bélrendszeri panaszokkal (például gyomorürülési zavar – gastroparesis) küzd, mivel a GLP-1 agonisták lassítják a gyomor kiürülését, így ronthatják a tüneteket. Súlyos vese- vagy májkárosodás esetén is körültekintő mérlegelés szükséges.
És ami nagyon fontos: terhesség és szoptatás alatt nem alkalmazható a gyógyszer, és a teherbe esést is legalább 1–2 hónappal a kezelés abbahagyása után javasolt tervezni. Emellett, mint minden gyógyszernél, allergia vagy túlérzékenység a hatóanyagra vagy a segédanyagokra kizáró ok.
A legnagyobb előnye, hogy segít megtörni az ördögi kört: kevesebbet kívánunk enni, ezért fogyni kezdünk, ettől javul a vércukorszint, csökken a vérnyomás, jobb lesz az alvás, több az energia. Sokak számára ez az első sikerélmény hosszú évek próbálkozásai után.
Ugyanakkor, mint minden gyógyszernek, ennek is lehetnek mellékhatásai. A leggyakoribbak az enyhébb gyomorpanaszok: hányinger, puffadás, gyomorégés, székrekedés vagy hasmenés. Ezek főleg a kezdeti időszakban jelentkeznek, amikor a szervezet még szokja az új anyagot. A legtöbb embernél ezek néhány hét alatt enyhülnek vagy teljesen megszűnnek. Ritka, de komolyabb mellékhatások is előfordulhatnak, mint például erős hasi fájdalom, sárgaság (hasnyálmirigy-gyulladás, epekövesség) – ezekről az orvos mindig részletesen tájékoztat a kezelés előtt.
A terápia mindig szakorvosi (endokrinológus, obezitológus, diabetológus) konzultációval kezdődik, ahol alapos kivizsgálás történik. Laborvizsgálatokkal ellenőrzik a máj- és vesefunkciókat, a vércukorszintet, a pajzsmirigy működését – és megbeszélik a célokat is.
A gyógyszer adagját fokozatosan emelik, hogy a szervezet hozzászokjon. A kezelés alatt pedig rendszeres kontrollra (kb. 3 havonta) van szükség, ahol nemcsak a testsúlyt, hanem az általános állapotot is figyelik. Ha valamilyen szokatlan tünet jelentkezik, azt mindenképp jelezni kell – jobb óvatosnak lenni.
Bármennyire is ígéretesek a GLP-1 alapú fogyasztószerek, egy dolog világos: nem helyettesítik az egészséges életmódot. Inkább segítő társak abban, hogy végre könnyebben és tartósabban tudjunk változtatni a szokásainkon.
A gyógyszer csökkenti az étvágyat, késlelteti az éhségérzetet, de nem választja ki helyettünk, mit együnk vacsorára. Ha ugyanazokat a rossz szokásokat folytatjuk (például gyorséttermek, túl sok cukor, rendszertelen evés), akkor a fogyás lelassulhat, vagy meg is állhat – sőt, egy idő után visszajöhetnek a kilók.
Az életmódváltás nem feltétlenül jelent radikális diétát vagy aszkéta életet. Sokkal inkább tudatos, követhető és fenntartható apró lépések sorozatát, mint például:
Az egyik legfontosabb cél az, hogy a fogyás során ne izomból veszítsünk súlyt, hanem zsírból. Ebben a megfelelő fehérjebevitel és az aktivitás (például súlyzós edzés vagy egyszerű otthoni gyakorlatok) segítenek.
Sokaknál a gyógyszer hatására javul a kapcsolatuk az étellel: nem érzik már azt, hogy az evés „kényszer”, és ez remek alkalom arra, hogy új szokásokat építsenek ki, amelyek a gyógyszer abbahagyása után is segítenek megőrizni az elért eredményt.
A kezelés időtartama egyénenként változik. Általában legalább 6 hónapig tart, de sok esetben akár egy évig vagy tovább is szükséges lehet a használata. A cél nem csak a fogyás, hanem az is, hogy ezalatt megszilárduljanak az új szokások.
Az elhízás egy krónikus, kiújulásra hajlamos betegség. A gyógyszer elhagyása után kulcsfontosságú, hogy ne essünk vissza a régi rutinba. Érdemes fenntartani az új étkezési és mozgási szokásokat, figyelni a testsúly alakulását, és szükség esetén életmód-tanácsadó, dietetikus vagy mozgásterapeuta segítségét kérni.
A GLP-1 agonisták nem csodaszerek – de ha jó kezekben, orvosi felügyelet mellett alkalmazzák őket, és melléjük tudatos életmódváltás is társul, akkor valóban komoly segítséget jelenthetnek a túlsúllyal vagy 2-es típusú cukorbetegséggel élőknek. És ami talán a legfontosabb: végre lehetőség nyílik arra, hogy ne önsanyargatás, hanem egyre erősödő önbizalom és sikerélmény kísérje az utat.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!