Nemcsak a boldogsághoz, de a hosszú élethez is közelebb kerülhetsz, ha megfogadod az alábbi tanácsokat.
A Himalájai hegyei közé szervezett jóga elvonulásoktól kezdve, az egyensúly helyreállítását célzó heti mindfulness órákon át, az olyan meditációs alkalmazások letöltéséig, mint a Headspace, sokan közülünk arra fordítjuk az életünket (és a fizetésünket), hogy megpróbáljuk elérni a boldogságot és a kiteljesedést.
Annak ellenére azonban, hogy ma már próbálkozhatunk a dán „hygge”, azaz a lélek otthonossága vagy a meghittség művészete megtalálásával, vagy igyekezhetünk a svéd „lagom”-ot, azaz mérsékelt életmódot folytatni, többen még mindig küszködünk. De talán csak mostanáig.
Az „ikigai” egy Japánból származó életstílus-koncepció. A japán kultúrában széles körben elfogadott nézet, hogy mindenkinek van egy „ikigai”-ja – egy oka, amiért minden reggel érdemes kikelnie az ágyból.
Ahelyett, hogy azt javasolná, lassítsunk le, hogy megtaláljuk az élet értelmét, az ikigai azt jelenti, hogy aktívan keressük azt.
Az „ikigai” japán szó, amely nagyjából annyit jelent: „az élet értelme”. Alapvetően arról szól, hogy megtaláljuk az életünk célját, hogy mi az, ami boldoggá tesz és motivál. Hector Garcia, az Ikigai: A hosszú élet japán titka című könyv társszerzője elmagyarázza, hogy a szó az „iki”, azaz „élet” és a „kai”, azaz „egy bizonyos cselekvés” összetételeként született. Lényegében arról szól, hogy megtaláljuk a választ a nagy kérdésre: „Mit kezdjek az életemmel?”
A japán kultúrában az „Ikigai” a kiteljesedés négy fő pillérére bontható (erről később):
Ken dos Remedios, a Hyper Japan kulturális fesztivál munkatársa az Independentnek elmondta: „Bár társadalmi kapcsolatok nélkül sem lehetetlen „ikigai”-ra szert tenni, könnyebb azok megteremtésével megszerezni, talán mert a japán egyének arra vannak kondicionálva, hogy mélyen gyökerező társadalmi kapcsolatokat építsenek ki.”
A fogalom Okinawa japán szigetéről származik, ahol állítólag a világon legtöbb századik életévét betöltött ember él. Ezért úgy gondolják, hogy az ikigai nemcsak a boldogság, hanem a hosszú élet kulcsa is lehet.
Ken Mogi idegkutató, az Awakening Your Ikigai című könyv szerzője elmagyarázza, hogy az életcélunk megtalálása ennek az életmódtrendnek a segítségével néhány kulcsfontosságú dologra való összpontosításról szól: kicsiben kezdjünk, fogadjuk el önmagunkat, kapcsolódjunk a körülöttünk lévő világhoz (más emberek és a környezet révén), keressük az apró örömöket és legyünk benne az „itt és most”-ban.
Azt javasolja, hogy az ébredés utáni első néhány órában ezekre a gondolatokra összpontosítsunk, hogy jól induljon napunk. Az Ikigai megtalálása érdekében a fentiekben felvázolt négy fő pillér szerint az embereknek a következő négy kérdést kell feltenniük maguknak:
Garcia könyvében ő és társszerzője, Francesc Miralles további tíz szabályt vázol fel, amelyek segítenek felszabadítani az „ikigai”-t.
Ha beállítasz magadnak egy reggeli meditációs rituálét, azzal aktívan dolgozhatsz az ikigai megtalálásán.
Például:
„Nagyon fontos felismerni, hogy a hangulatot az apró örömök is megváltoztathatják – magyarázza Mogi. – Az a helyzet, hogy ha egyszer megváltozik a kontextus, az agyad alkalmazkodik az újhoz, és így a hangulatod is rövid időn belül megváltozhat.”
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!