Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Gyomorballon terápia

Van kiút az elhízásból

2021. szeptember 17.

4 perc olvasás

TÁMOGATÓI TARTALOM

elhízás fogyás gyomor terápia Dr. Rose Magánkórház testsúlycsökkentés

Támogatott tartalom

Van kiút az elhízásból

Számottevő egészségügyi kockázatokkal számolhat az, aki a testtömeg-indexe alapján a túlsúlyosak vagy az elhízottak táborába tartozik. A fogyni vágyók előtt számtalan lehetőség áll, ezek közül az egyik a gyomorballon terápia – szakértőt kérdeztünk, mit érdemes tudni róla.


Az elhízás Európában és sajnos Magyarországon is egyre nagyobb népegészségügyi problémát jelent. Az elmúlt évtizedben megháromszorozódott a túlsúlyos emberek száma, 2021-ben több mint 2 milliárdan küzdenek túlsúllyal, mintegy 671 millióan pedig már az elhízottak közé sorolhatók a testtömeg-indexük (BMI) alapján. A zsírpárnák pedig nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem igen komoly egészségügyi rizikót is, amelyet leghatásosabban a testsúly csökkentésével lehet mérsékelni.

Az egészséges táplálkozás és a sport elengedhetetlen a fogyáshoz, ám jelentős súlytöbbletnél már orvosi segítségre is szükség lehet. A fogyni szándékozók előtt ma már több lehetőség is áll, a megfelelő módszer megválasztása a BMI értékétől függ: 30-as BMI esetén az életmódváltás mellett a gyógyszeres kezelés és az úgynevezett endoszkópos bariátriai beavatkozás, más néven a gyomorballon terápia nyújthat segítséget. Erről a módszerről árult el részleteket dr. Fuszek Péter, a Dr. Rose Magánkórház gasztroenterológusa.

Mi az a gyomorballon terápia?

Egy testsúlycsökkentő eljárás, amely átmenetet képez a hagyományos diétás, illetve a különböző gyógyszeres étvágycsökkentő-módszerek és a gyomorszűkítő, sebészeti megoldások (pl. gyomorgyűrű) között. A nem műtéti eljárás során egy gyomorballont juttatnak a gyomorba, amely akadályozza a táplálékfelvételt, így szoktatja rá a pácienst arra, hogy adott időközönként, kis adagokat fogyasszon. „A gyomorballon egy elasztikus, gömb alakú ’tartály’, amelyet a gyomorban helyeznek el, kitöltve annak jelentős részét, ezáltal biztosítja a teltségérzetet. Ezt a ballont színezett fiziológiás sóoldattal töltjük fel, amely szabadon mozog a gyomorban, idegentestként akadályozva meg a táplálék felvételt, így szoktatja rá a pácienst a mértékletes táplálkozásra” – magyarázza a szakértő, aki hozzáteszi, fontos kiemelni a ballon pszichés hatását is, hiszen mindig „jelen van” a páciens életében, támogatja a fogyás folyamatát és biztosítja a teltségérzést.

Mennyit lehet fogyni vele?

A gyomorballon terápiának köszönhetően a reálisan elvárható testsúlycsökkenés heti 0,5-1 kg. Ez a szakértők szerint elfogadott, egészséges ütemű fogyás, ami hosszú távon is tartható és nem terheli meg túlságosan a szervezetet. A súlycsökkenés mértéke a személyes adottságok és az orvosi előírások betartásának függvényében változhat, átlagosan 30 kg-os súlycsökkenés érhető el 12 hónap alatt.

Hogyan zajlik a behelyezés és az eltávolítás?

A gyomorballon lehelyezése rövid altatásban, endoszkópos eljárással történik, csakúgy, mint annak eltávolítása, így a beavatkozás minimális megterheléssel jár a szervezet számára. A módosítható méretű gyomorballon folyadéktartalmának változtatása is ugyanígy történik. „A szakorvos endoszkóp segítségével behelyezi a gyomorba a ballont, majd színezett fiziológiás sóoldattal feltölti. A gyomorballonba töltött folyadék egyéni adottságoktól és a gyomorballon típusától függően 400-800 ml.  A gyomorballon eltávolítására 1 év után kerül sor” – magyarázza dr. Fuszek Péter. A gyomorballon eltávolításakor az endoszkóp kíséretében levezetett katéter segítségével az orvos először kilyukasztja a gyomorballont, majd leszívja a töltőfolyadékot, és a nyelőcsövön keresztül eltávolítja az ekkor már leeresztett gyomorballont.

Mit lehet fogyasztani a gyomorballon terápia során?

A gyomorballon alkalmazása mellett bármilyen étel és ital fogyasztható, ám a biztos fogyás érdekében nélkülözhetetlen a szakember által javasolt étrend betartása. Emellett fontos kiemelni, hogy a terápia egy komplex testsúlycsökkentő megoldás – 12 hónapig tartó folyamatos összmunka a pácienssel, illetve dietetikussal, gyógytornásszal és pszichológussal, igény szerint ők is bevethetők, és folyamatosan tartják a páciensekkel a kapcsolatot. A terápia célja ugyanis az elsődleges fogyás mellett a hosszú távú táplálkozás- és életmódbeli változások elérése. A kezelés ideje alatt elsajátított új, egészséges életmód aztán a ballon eltávolítása után is folytatható, hogy az elért testsúlyt hosszú távon is fenntarthassuk.

Milyen ellenjavallatai lehetnek?

Elengedhetetlen feltétel, hogy a páciens hajlandó legyen részt venni az életmódváltásban, hiszen önmagában a gyomorballon behelyezése nem oldja meg a túlsúly problémáját. Terhesség és szoptatás esetén nem javasolt a terápia megkezdése, ahogy a drog- és alkoholfüggőég, a daganatos betegség, a nem megfelelően kezelt cukorbetegség is kizáró ok lehet. Gasztroenterológus szakorvos segítségével lehet feltérképezni a gyomorballon behelyezését és hatásosságát befolyásoló tényezőket, egészségügyi problémákat.

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Bevezetik a...
1

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

2022.09.01. 1 perc olvasás

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

A rák egyik...
2

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

2024.01.12. 2 perc olvasás

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

Te megtalál...
3

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

2022.07.26. 1 perc olvasás

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

Csak a legok...
4

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

2022.08.05. 1 perc olvasás

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

2030-ra ez a...
5

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

2022.08.26. 1 perc olvasás

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

Egy orvos el...
6

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

2023.06.14. 2 perc olvasás

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

Két macska v...
7

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

2022.08.18. 1 perc olvasás

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

Te megtalál...
8

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

2022.07.13. 1 perc olvasás

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

Ezek is érdekelhetnek

Onkoplasztik...

Támogatott tartalom

Onkoplasztika: az egészség mellett az önbizalmat is visszaadja

Támogatott tartalom

2024.06.04. 5 perc olvasás

Egészség

Kiderült, mi...

Kiderült, mi az összefüggés a rák és az elhízás között

2024.05.31. 3 perc olvasás

Kutatás

Jennifer Lop...

Jennifer Lopez nyilatkozott a válási botránya kellős közepén: „Vékonyabb vagyok, mint valaha!”

2024.05.23. 2 perc olvasás

BOTRÁNY

Ingyen terap...

Ingyen terapeuta: tényleg lehet az AI a pszichológusod?

2024.05.22. 4 perc olvasás

MESTERSÉGES TERÁPIA

Akár a rák j...

Akár a rák jele is lehet ez a kezdetben pozitív tünet

2024.05.21. 2 perc olvasás

Megelőzés

Jobban vagyo...

Jobban vagyok. És most?

2024.05.06. 14 perc olvasás

lélek

Rebel Wilson...

Rebel Wilson megdöbbentő vallomást tett, meg akarták tiltani neki a fogyást

2024.04.04. 2 perc olvasás

REBEL RISING

A rák egyik...

A rák egyik jele lehet az ok nélküli fogyás: ekkor igazán veszélyes a testsúlycsökkenés

2023.11.04. 3 perc olvasás

Aggasztó tünet

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves