Öt dolog, amiről nem is gondolnád, de teljesen lefáraszt a mindennapokban.
Úgy tűnik, mindent jól csinálsz: időben lefeküdtél, egész éjjel nyugodtan aludtál - nem zavartak meg rémálmok, sem ébren töltött üresjáratok. Miért érzed akkor úgy, amikor felkelsz, mintha egy inverz Hamupipőke lennél, aki éjféltől hajnalig menekült a herceg elől? Vagy az a típus vagy, akinek nappal nyugodt ritmusban haladnak a dolgai, sürgető határidők és stresszes szóváltások nélkül, estére mégis kifacsart citrommá változol? Mutatunk öt okot, amelyek láthatatlan ellenségeid, mégis alattomosan leszívják az energiádat.
Csak két szót mondanánk: szellemi kimerültség. Az asztalon felhalmozott, sokszínűségünkről árulkodó kacatok, mindenféle rendszer nélkül ott tárolt papírhalmok - amiknek a feléről sem tudjuk már régen, hogy mi az vagy miért van ott - igen rossz hatással vannak a koncentrációra. Ha megkérdeznénk egy pszichoterapeutát, azt mondaná: minél több tárgyat tartunk folyamatosan a látómezőnkben, annál nehezebb lesz az agynak összpontosítania és kiszűrnie a nap folyamán eléje kerülő információkból az igazán fontosakat. Az eredmény? Egy túlfeszített agy, amitől estére már hullafáradtnak érezzük magunkat.
Nem a most divatos időszakos böjtölésre gondolunk, hanem arra a hibára, amit ugyan nem szándékosan, de mégis sokan elkövetnek. Ha megfelelő ritmusban tartjuk az étkezéseket (anélkül, hogy az ebédet elhalasztanánk, hogy időben befejezzük a munkát, vagy ha nem próbálnánk az éhséget napközben mindenféle nassolnivalóval csillapítani), és odafigyelünk a megfelelő időben történő táplálékbevitelre, az szinten tartja az energiánkat azáltal, hogy időben pótolja a felhasznált kalóriákat.
A rendszeres étkezések elhanyagolásával ugyanis elveszítjük erőnket. Sietünk a munkahelyünkre, de nincs időnk reggelizni, ezért bedobunk gyorsan egy nagy adag erős kávét, hogy felpörgessük magunkat - ez viszont nem tölt fel minket energiával, csak ideiglenesen felgyorsítja a szívünket. Ha kihagyjuk az ebédet, a testünk éhezni fog a kalóriákra, és estére már könnyebben elcsábulunk, hogy tisztességesen belakmározzunk - legtöbbször olyan nehéz, laktató ételekkel, amelyek megterhelik a gyomrot. Majd lefekszünk aludni, és reggel úgy ébredünk, hogy még véletlenül sem vagyunk éhesek. Ördögi kör, ugye? Itt az idő, hogy felhagyjunk vele!
Függetlenül attól, hogy valaki a súlyzós edzés híve , vagy inkább a jógában találja meg a lelki nyugalmát egy lefelé néző kutya pozícióban, a lustaságból kihagyott edzés kellemetlen következményekkel járhat. A mellékhatás általában délutáni letargia formájában jelentkezik, amikor úgy érezzük, le kellene pihennünk egy kicsit. Kutatások is megerősítik, hogy egy reggeli, 20 perces fizikai aktivitás egész napra energiával tölt fel. Azoknak pedig, akik ülő munkát végeznek, rendszeresen kellene tornázniuk, hogy megelőzzék a test eldeformálódását, és figyelniük kellene, hogy bizonyos időközönként felálljanak és megmozgassák a tagjaikat, vagy akár sétáljanak is egy nagyobbat napközben. Ezt persze sokan tudjuk, csak sokszor igyekszünk nem tudomást venni róla.
A vashiány letargiát, ingerlékenységet, gyengeséget és koncentrációs problémákat okoz. Ez az ásványi anyag létfontosságú szerepet tölt be az oxigén sejtekhez és izmokhoz történő szállításában. Ezt nem azt jelenti, hogy azonnal rohanni kell a gyógyszertárba, hogy felvásároljuk a készleteiket - mindössze figyeljünk oda az étrendünkre, együnk több leveles zöldségeket, tojást, tofut, babot, sovány marhahúst és diót, és párosítsuk őket magas C-vitamin-tartalmú ételekkel, mert azok javítják a vas felszívódását a szervezetben.
Furcsán hangzik ugyan, de ha csökkentjük az alvással töltött órák számát, azzal éppen az álmosság és levertség ellen teszünk. A Harvard Health publikációi szerint az alvás minősége fontosabb, mint a mennyisége. A túl hosszú alvás növeli az elalváshoz szükséges időt, ami veszélyezteti a pihenés általános minőségét. Általánosságban elmondható, hogy nem érdemes túl sokáig fennmaradni, de ne is keljünk túl későn - az az extra pihenés, amit 2-3 szundi lenyomásával nyernénk, nem fog feltölteni plusz energiával.
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!