Tényleg alszunk? Vagy csak fekszünk? Ismerd meg a halasztott regeneráció jelenségét, következményeit és megoldásait.
Az anyák alvása ritkán pihenés. Gyakran inkább olyan, mintha mindig résen lennének. Hallják a gyereket forgolódni, észlelik a vízcsöpögést a fürdőben, kigondolják a másnapi ebédet, és közben ott motoszkál: „Mit felejtettem el?” Ez az éber alvás valós jelenség – a szakértők szerint az anyák agya nem vált át teljesen pihenő üzemmódba, különösen akkor nem, ha kisgyerek van a háznál.
Ez a fajta mentális készenlét gyakran még akkor is megmarad, amikor a gyerekek már nagyobbak. Egy anya soha nem igazán kapcsol ki, és ha mégis sikerül, gyakran bűntudat vagy szorongás kíséri. Ez az állandó éberség kihat az alvás mélységére és minőségére is.
A neurológiai kutatások szerint az anyák alvó rendszere sokáig élesített marad – különösen azokban az években, amikor a gyerekek kiszámíthatatlan időpontokban ébrednek. Agyuk egy része, ami a veszélyt érzékeli, aktívabb marad alvás közben is – ez az ún. parental vigilance. Így fordulhat elő, hogy reggel úgy kelnek fel, mintha egy percet sem pihentek volna, még ha nyolc órát feküdtek is.
Az is bebizonyosodott, hogy az anyák alvása szakaszosabb, és nehezebben jutnak el a mély alvás fázisaiba, amelyek a valódi regenerációért felelősek. A test készenléti állapotban marad, mint egy éjjeliőr – mindig figyel, hátha történik valami.
Az anyák alváshiánya kortizolszint-emelkedéssel, hangulatingadozással, súlyváltozással és immunrendszer-gyengüléssel járhat. Ezt sokszor nem is vesszük észre – mert a fáradtság normává válik. És ami még ijesztőbb: a regeneráció nemcsak testileg, de mentálisan is elmarad. Az anyák hajlamosak elnyomni a kimerültség jeleit, hiszen mindenki fáradt, és nem akarnak panaszkodni. Pedig a hosszú távú alváshiány depresszióhoz, szorongáshoz és kiégéshez vezethet.
A „halasztott regenerálódás” kifejezés pontosan ezt írja le: azt az állapotot, amikor az anya hónapokon, éveken át fáradt, de sosem jön el az a pont, amikor igazán kipihenheti magát. Ezért van az, hogy amikor végre lenne rá lehetőség – például a gyerekek nagyszülőknél alszanak – az anya nem tud aludni. A test elfelejtette, hogyan kell.
Nem a nyolc óra a cél, hanem a minőség. A szakértők szerint az anyák alvásminőségét rövid, de strukturált pihenőidőkkel lehet javítani. Az alvásritus – például egy 10 perces rutin elalvás előtt, zene vagy tudatos légzés – segíthet a testnek jelezni: most nem leszek éber. Emellett az „alvócsere” – amikor az egyik szülő alszik, a másik ügyel – is sokat segíthet.
Fontos: a fáradtság nem gyengeség. Csak emberi. Lehet, hogy most még nem tudod visszahódítani az éjszakáidat, de már az is sokat számít, ha elismered: ez most nehéz, és nem baj, ha így van.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!