A mesterséges intelligencia már itt van a jelenünkben, számos helyen segíti a munkafolyamatok optimalizálását, de az messze nem mindegy, hogy az AI-ban egy eszközt, vagy célt látunk – szektortól függetlenül így összegezhető az idei Business Idol rovatunk interjúalanyainak véleménye. Évente jelentkező sorozatunkban most kilenc munkája iránt elkötelezett vezetőt mutatunk be, nyolc nőt és egy férfit. Ők azok az inspiráló szakemberek, akik sikerüket nemcsak annak köszönhetik, hogy lojálisak a munkahelyükkel szemben, hanem érzékenyen reagálnak a fogyasztók igényeire is.
Lukács Anita: Nagyon igaznak tartom, és egyre több fórumon beszélek arról, hogy ha egyéni, vállalati és állami szinten nem lépünk gyorsan és hatékonyan, akkor Damoklész kardja a nem is olyan távoli jövőben lesújt ránk. Ez a pillanat meg gyorsan közeledik, hiszen nemrég még 200 évről beszéltek, tíz éve már száz évet jósoltak, most pedig csak évek választanak el tőle. A fenyegetettség ösztönzően hat, ezért is láthatjuk, hogy sokan szánták el magukat a változtatásra.
L.A.: Két, ma már felnőtt, huszonéves lányom van, és úgy tíz évvel ezelőtt miattuk kezdett el foglalkoztatni a téma. A kisebbik lányom már akkor vérbeli környezetvédőként viselkedett, ő szólt rám fogmosáskor, hogy ne folyassam végig a vizet, zárjam el. Aztán elkezdtünk a villanyhasználatra is odafigyelni, és szépen jött a többi: a kertes házunkban komposztálni kezdtünk, így nincs zöldhulladékunk, zöldségágyást gondozunk és esővizet gyűjtünk. Három éve napelemeket telepítettünk a tetőre és mára önellátóként magunk termeljük meg a szükséges energiát. Elengedtük a rendszeres fűlocsolást, ha van eső, zöld a fű, ha nincs, sárga. Számos dolgot meg lehet változtatni, csak ki kell lépni a megszokásokból. Mindez nem megy egyik napról a másikra, ahogy mondtam, mi is a fogmosástól indultunk el.
L.A.:A Lenovo első körben 2007 és 2020 között – amikor még kevés cég cselekedett hasonlóan – tett egy fenntarthatósági vállalást. Felállt a szervezet, kialakultak a megfelelő szabályok, eljárások a cél eléréséhez. A vállalt célokat végül túl is teljesítettük. Az SBTi mindezek ismeretében vizsgálta be a 2050-ig szóló céljainkat, közte a rövid távú vállalásainkat 2030-ig, és a technológiai gyártók között elsőként akkreditálta tervünket.
L.A.: Ezek a lépések nem mindig nagyok és látványosak, de a sok kicsi sokra megy. Például van az alacsony hőmérsékletű hegesztéses technológiánk, amit mi szabadalmaztattunk és ingyen átadtuk más gyártóknak, hogy jót tegyünk a világnak azzal, hogy kevesebb energiát használjunk fel hegesztéskor. Nem fából készült papírba csomagolunk, hanem gyorsan növő bambuszból készülőbe. Ráadásul a bambuszból készült dobozok egy része önzáródó, így nincs szükség ragasztószalagra sem, amivel eddig annyi ragasztót spóroltunk, amivel körbetekerhetnénk a Földet! Jó példa még a vízhűtéses szerverrendszerünk, ami 40 százalékkal csökkenti az energiafelhasználást, mivel a szervertermet nem kell légkondicionálóval hűteni, az eszközöket ugyanis langyos víz hűti, az ennek során termelt h!t pedig el lehet vezetni az iroda fűtésére. Folyamatosan növeljük termékeink újrahasznosítottanyag-tartalmát, a ThinkPad Z sorozat már 100 százalékban ilyen anyagokból készül. És még sorolhatnám.
L.A.: Háztartási termékek esetén vásároljunk A energiabesorolásút, ezek valóban környezetbarát módon működnek és keveset fogyasztanak. Ha laptopot vásárolnék, akkor arra figyelnék, hogy van-e rajta olyan matrica, mint a Lenovo termékeken, amely tanúsítja, hogy a cég kompenzálta az el!állítás során keletkezett szén-dioxid-ki-
bocsátást. De ahogy a lányaim teszik, úgy én is javaslom, hogy egyes esetekben – ruhákból, könyvekből, bútorokból – second-hand termékeket szerezzünk be. Én nagyon szeretek bolhapiacra járni, rengeteg különleges és hasznos dolgot lehet ott is találni.
L.A.: A Lenovónak vannak óriási adatközpontjai, úgynevezett szuperszámítógépei, amelyeket mesterséges intelligenciával kutatásra használnak. A barcelonai adatközpont különböző tudományos kutatásokat támogat, az emberi genom kutatásától a bioinformatikán és biomechanikán át egészen az időjárás-előrejelzésig és a légköri összetétel vizsgálatáig. Egy másik adatközpontban Münchenben, a bavariai Tudományos Akadémia Leibniz Supercomputing Központjában egy, a világ legnagyobb földrengéseit és az azokból eredő szökőárakat szimuláló projektet folytatnak. Ez a kutatás lehetővé teszi a valós idejű forgatókönyvek tervezését, amely segíthet előre jelezni az utórengéseket és egyéb szeizmikus veszélyeket. Az AI segítségével hatalmas mennyiségű adatot lehet elemezni, s az így kapott eredményeket valamely jó ügy érdekében lehet használni. Példaként említem még, hogy a Lenovo Adatközpont Csoport három AI-innovációs központot működtet Morrisville-ben, Stuttgartban és Pekingben, amelyek célja, hogy segítsék az ügyfeleket abban, hogyan oldhatják meg a mesterséges intelligencia segítségével legnagyobb üzleti vagy humanitárius kihívásaikat. Több mint 100 Lenovo adatkutató és AI-specialista fejlesztő dolgozik már azon, hogy AI-alapú megoldásokat hozzon létre, például a páciens képalkotási szkennelésére, hogy felismerjék és osztályozzák a tumorokat, segítve ezzel az orvosokat a diagnózisban. Ugyanakkor nem tudom, hogy az egyes emberek saját céljaikra hogyan fogják majd megfelelően igénybe venni. A napi munkában próbálkoztunk már vele, de egyelőre nem segített sokat, és nem is szeretném, ha átadnánk a kreativitásunkat a gépeknek. Mint ahogy azt sem, ha a személyes kapcsolatok kivesznének, de egyelőre ennek nem látom veszélyét. A munkám során rengeteg emberrel, kollégákkal, munkatársakkal, partnerekkel, ügyfelekkel vagyok személyes kapcsolatban, amit nagyon szeretek, és ezt egyelőre nem lehet, és nem is szeretném mesterséges intelligenciával pótolni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!