Tanulmányok tömkelege szól arról, hogy a kutyatartók tovább élnek. Ennek számos okát megnevezték már, most azonban az is kiderült: elménk hosszútávú egészségére is befolyással vannak a kis kedvencek.
A kutyatartók hosszabb várható élettartamának egyik oka például, hogy a sétáltatások következtében aktívabbak a mindennapjaik. Számszerűen átlagosan egy teljes órával többet sétálnak egy héten mint azok, akik nem tartanak ebet. Továbbá kimutatták, hogy a macskások is kevesebb eséllyel halnak szívroham vagy agyvérzés okozta halált, és hajlamosak a hosszabb életre.
Az egyik legfőbb különbség a kutyát vagy macskát tartó emberek és állattalan társaik között, hogy előbbiek kevésbé stresszesek. Korábbi kutatások kimutatták, hogyha 10 percen keresztül magunkhoz öleljük a cicánkat vagy simogatjuk csahos barátainkat, azzal csökkentjük szervezetünk kortizolszintjét.
Egyes tanulmányok összefüggést mutattak ki a kisállattartás és az alacsonyabb vérnyomás között is, valamint megállapították, hogy kedvenceink mellett a kedvünk is jobb, illetve kevésbé vagyunk magányosak. Ez pedig kifejezetten jót tesz mentális egészségünknek.
Az ember-állat kötelék fizikai és mentális egészségügyi előnyét a tudósok „háziállat hatásnak" nevezték el. A Michigan Egyetem legújabb, összesen 1 369 idősebb, 65 év körüli felnőttet vizsgáló felmérése szerint a hosszútávú kisállattartás lassítja a kognitív hanyatlást. A kutatók tesztek sorának vetették alá a tanulmányban résztvevőket. Az eredmények osztályozása után minden személy kapott egy 0-tól 27-ig terjedő összetett pontszámot. Ezután a kutatók összehasonlították a kapott értékeket azok között, akiknek volt házi kedvencük, és akiknek nem. Ezen kívül azt is figyelembe vették, hogy előbbiekkel mennyi ideje élt együtt szőrös pajtásuk.
Végeredményként a tudósok megállapították, hogy azok esetében, akik legalább hat éve élnek együtt kisállattal, a kognitív képességekre vonatkozó szám átlagosan 1,2 ponttal volt magasabbak voltak az állattartók körében.
„Ahogy a stressz negatív irányba befolyásolja a kognitív képességeket, úgy a kisállattartás potenciális stresszcsökkentő hatásai elfogadható okot adhatnak megállapításainkhoz. Egy állati társ a fizikai aktivitásunkat is növeli, ami szintén előnyös a kognitív egészség szempontjából"
– mondta Tiffany Braley, a tanulmány vezető szerzője.
Ugyanakkor kiemelte: a kisállattartáson túl más életmódbeli változtatásoknak is ugyanolyan hatásuk lehet, mint az úgynevezett „háziállat hatásnak". A kortizolszint például csökkenthető különböző légzési gyakorlatokkal, a szerelmünkkel való ölelkezéssel, vagy akár egy kiadós sétával az egyik legjobb barátunkkal.
A TikTokon terjednek az ukrán háborúval kapcsolatos legnagyobb álhírek
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!