Gondoltátok volna, hogy már kétezer évvel ezelőtt is ettek sajttortát?
A sajttortát sokan egynek gondolják a New York Cheesecake-kel, és ebből azt a következtetést vonják le, hogy a legelső sajttorta is New York-i illetőségű volt. Nos, ők tévednek. Hihetetlennek tűnik, de igaz, hogy ezt a trendi desszertet már az ókori görögök is ismerték. Sajtot és sajtból készült élelmiszereket már Kr.e. 2000-ben is készítettek. Sőt, azt is tudjuk, hogy az első olimpián sajttorta is került a játékokon résztvevő sportolók asztalára, mert kiváló energiaforrásnak tartották. Nagyon egyszerű összetevők, liszt, sajt és méz képezték az alapját, amit aztán kemencében sütöttek meg. Az első receptet Atheneaus jegyezte fel 230-ban. Az idők során aztán folyamatosan alakult az elkészítési mód, a ma ismert modern sajttorták egyik fő összetevőjét, a krémsajtot például csak az 1800-as évek végén fedezte fel egy farmer.És persze véletlenül: egy Franciaországban kóstolt, nagyon lágy sajtféleséget szeretett volna reprodukálni, de -szerencsénkre - nem sikerült: krémsajt lett belőle.
Ennek az isteni desszertnek egyébként kétféle elkészítési módja van: sütéssel és sütés nélkül is lehet csinálni. Mindkettőre adunk egy-egy jól bevált receptet.
Karamellás sajttorta
Ha valaki rajong a Mc’Cafeban kapható sajttortáért, annak ez biztosan a kedvence lesz.
Hozzávalók:
A tésztához:
A krémhez:
Elkészítés:
Először a kekszes alapot kell elkészíteni. A kekszet tördeljük aprítógépbe és daráljuk meg. Közben olvasszuk meg a vajat, majd keverjük össze a kekszes morzsával. Ezt nyomkodjuk egy sütőpapírral bélelt kör alakú tortaformába, és 170 fokra előmelegített sütőben süssük 10 percig.
Ez alatt készítsük el a krémet. A krémsajtot, a mascarponét, a lisztet, a cukrot keverjük össze, majd adjuk hozzá a vaníliát. Kóstoljunk. Ezután egyenként üssük bele a három tojást, és jó alaposan keverjük össze egy mixerrel. Ha ez megvan, és az alap is megsült, öntsük rá a krémet és toljuk vissza a sütőbe. Összesen 60 percig kell sütni. Körülbelül 15-20 perc letelte után vegyük ki a tortát és potyogtassuk rá a félbevágott tejkaramellákat. Ha a 60. percben a teteje enyhén remegős, nem szabad megijedni, meg fog dermedni! Miután kihűlt, tegyük egy éjszakára hűtőbe, másnap tökéletesen szeletelhető lesz.
Fehércsokoládés-áfonyás sajttorta, sütés nélkül
A receptet egy Good Food magazinban szúrta ki egy nagyon kedves barátom, én pedig meglepetésként elkészítettem neki.
Hozzávalók:
a tésztához:
a tortához:
az áfonyaöntethez:
Elkészítés:
Először a kekszes alapot készítsük el. Daráljuk meg a kekszet, majd keverjük össze az olvasztott vajjal. Egy tortaformát béleljünk ki sütőpapírral, ebbe nyomkodjuk bele a kekszes alapot és tegyük a hűtőbe, míg a torta többi része elkészül.
A krémhez tördeljük apró darabokra a csokit, és vízgőz felett olvasszuk fel. A krémsajtot keverjük ki a porcukorral. Ha szeretnénk, gazdagíthatjuk vaníliakivonattal. Keverjük össze a kissé kihűlt csokit a krémsajttal. A tejszínből verjünk habot, nem kell nagyon keményet. Akkor jó, ha amikor kihúzzuk a habverőt a krémből, az egy kis csúcsot hagy maga után. Ha ez is kész, forgassuk bele óvatosan a krémsajtos-fehércsokis masszába. A kész krémet simítsuk a torta tetejére. Tegyük a kész művet legalább 2-3 órára a hűtőbe, de az sem baj, ha egy egész éjszakára ott felejtjük.
Az áfonyaöntethez nyugodtan használhatunk fagyasztott áfonyát is. Ez azért egyszerűbben beszerezhető a nagy hipermarketekben. Tegyük egy lábosba a gyümölcsöt, adjuk hozzá a porcukrot és 4 evőkanál vizet. Főzzük addig a mártást, míg a cukor teljesen el nem olvad. Ez után vegyük ki az áfonyaszemeket egy szűrőlapáttal. A visszamaradt öntetet főzzük további 6-7 percig, amíg besűrűsödik. Ezt locsoljuk a kihűlt torta tetejére.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!