Összegyűjtöttük a tél legjobb melegítő innivalóit
Az az igazság, hogy nagy kavarodásba botlottunk, hiszen mára rengeteg átfedés alakult ki ezek között a téli italok között, ugyanis a receptek az évek során rengeteg változáson mentek át. Most mégis megpróbáljuk sarkítva megfogalmazni a különbségeket és felkutatni a hagyományokat az egyes italokkal kapcsolatban:
Puncs
Osztrák sógoraink kedvelt itala, ám eredete egészen Indiáig nyúlik, elterjedését pedig az angoloknak köszönhetjük. A puncs szó eredete szintén indiai, a hindi panch (öt) szóból ered, tradicionálisan ennyi hozzávalóból készül: rizspálinka, tea, cukor, citromlé, víz. A napjainkban készített puncsok már távolról sem hasonlítanak erre. A legtöbb puncs néven futó ital általában bor, rum, cukor, víz narancs- és citromlé hozzáadásával készül.
Hozzávalók:
A gyümölcsök héját forraljuk fel a vízzel, ez után adjuk hozzá a többi alapanyagot, de már ne forraljuk, csak melegítsük, mert elpárolog belőle az alkohol!
Grog
Születését egy megfontolt angol admirálisnak köszönhetjük, aki a matrózoknak vízzel higított rumot adott. S hogy honnan a név? A kapitány egy grogram nevű szövetből készült kabátot hordott, ebből alkották a matrózok a gúnynevet a vizezett rumra. Az, hogy ebből hogy lett különböző fűszerekkel ízesített téli ital, már a múlt homályába vész.
Hozzávalók poharanként:
A rumot, a citromlevet és a cukrot a fűszerekkel együtt összekeverjük egy magasabb falú pohárban, majd felöntjük forró vízzel és citromkarikával díszítjük. (Ha nem szeretnénk a szűréssel bajlódni, használjunk őrölt fahéjat és szegfűszeget!)
Krampampuli
Ez az egyik legizgalmasabb és leglátványosabb mind közül. A német diákok kedvelt itala volt a Feuerzangenbowle, amit a diáknyelv egyszerűsített, és a magyar, elsősorban selmeci diákhagyományokból már krampampuli néven maradt fent. Őse egy likőr volt, amit karmbambulinak hívtak, és borókabogyó-kivonat, valamint brandy volt az alapja, színe pedig erős vörös volt. Ebből indult ki, hogy a diákok később minden vörös italt így neveztek, tehát a forralt bort is, amit aztán továbbfejlesztettek és a név már csak az égetett cukorral készített vörösboros italokra vonatkozott.
Hozzávalók 8-10 főre:
A gyümölcsöket tegyük egy nagyméretű tűzálló tálba. A tál tetejére tegyünk egy fémszűrőt, erre halmozzuk a kockacukrot, amit meglocsolunk a rummal és meggyújtjuk. Megvárjuk, amíg a cukor szépen lecsöpög (ha szükséges, menet közben még meglocsolhatjuk rummal). Ezután hozzáöntjük a forralt bort, a teát, a gyümölcslevet és elkeverjük.
Jagertee
Vagyis vadásztea, ami igazából tea és rum 4:1 arányú keverékét jelentette, és osztrák hagyományokon alapszik. Az évek során ez is, mint minden más továbbfejlődött, kerülhet bele bor vagy pálinka és különböző citrusfélék is.
Hozzávalók:
A vizet felforraljuk, és 10 percig áztatjuk benne a filtert. Ezután hozzáadjuk a többi hozzávalót, majd ezeket is összemelegítjük.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!