Új könyvéről kérdeztük a mesekutatót
Melyik mese szólított meg téged először gyermekként?
A kis hableány című Andersen-mese. Hamar megtanultam olvasni, és a könyvtárban ábécé sorrendben kölcsönöztem a könyveket. Így elég gyorsan eljutottam Andersenig. Elbűvölt az a vízi világ, amelyben a hableányok éltek, tulajdonképpen már akkor sem értettem, miért akar a kis hableány földi leány lenni, amikor a vízi király korall palotája a borostyánablakokkal meg a tenger hullámzására nyitódó-csukódó kagylóhéj tetővel sokkal izgalmasabb világnak tűnt. Nagyon szerettem elképzelni mindazt, amit olvasok.
Ha mondanod kellene három mesecímet - mit mesélnél csecsemőnek, fiatalnak, öregnek?
A magyar népmesék közül választanék, mégpedig a következő meséket: csecsemőnek az Icinke-picinke című mesét énekelve mesélném, fiatal fiúnak A Sötétség Országa, lányoknak a Hajnalka című népmesét, öregnek pedig A halhatatlanságra vágyó királyfit.
A Könyvhéten megjelenő Mesekalauz úton lévőknek című új könyved miben más, mint az eddigiek?
A kötet negyvenhárom meséje az emberi élet fordulóit és jól elhatárolható szakaszait mutatja be a születéstől az élet utolsó harmadáig. A mesék rövid kommentárokkal – úgynevezett mesekalauzokkal együtt – jelennek meg, megmutatva, hogy valóban „minden élethelyzetnek megvan a maga meséje”. A mesekalauzokkal segítséget szeretnék nyújtani a mesék mélyebb értéséhez, valamint ahhoz, hogy a bemutatott mese az élet mely területén tudja kifejteni a legerősebb hatást.
„A mesékben minden benne van: mindaz, ami volt, és mindaz, ami még lehet.” Ez azt jelenti, hogy a mesék értelmezése jövőképet adhat az embernek?
A mesék nem jövőképet adnak, hanem a lehetségest mutatják meg. Azt, hogy ha valaki bátor megváltoztatni az életét, amikor nem érzi jól magát a bőrében, valóra válhatnak a legtitkosabb álmai és vágyai is.
Van olyan mese, ami nem boldog véget ér?
Igen, szép számmal akadnak ilyenek, főleg a műmesék között. Andersen például mintha kifejezetten a rosszul végződő mesék specialistája lett volna… A népmesék azonban csak nagyon indokolt esetben hagynak meg valakit a boldogtalanság állapotában, hiszen épp az a céljuk, hogy ebből vezessék ki az embert. Ha azonban a hős nem képes teljesíteni a próbákat vagy újra meg újra rosszul választ, például utakat, segítőket, „királyfikat” vagy „királylányokat”, a népmese sem tudja őt eljuttatni a „lakodalomig”.
Te hol tartasz az égig érő fádon?
A lombkorona közepén. Most, hogy befejeztem az új könyvemet, éppen lógatom a lábam, és eszem ágában sincs fölnézni, hogy mennyi van még hátra. Épp most másztam meg egy hatalmas részt, most csak üldögélni szeretnék itt.
Fejezd be a mondatot: A mese az kell, mert…
…az élet forrásához vezet.
Az eddigi meseterápiák közül melyik volt a legkedvesebb emléked?
Valamennyi terápia emlékezetes a számomra, nem tudok „legkedvesebbet” választani. Minden páciensem megajándékozott élete meséjén keresztül a bizalmával, és a közös vándorlás során mindegyik terápiában voltak olyan katartikus pillanatok, amelyek felejthetetlenek számomra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!