Nap mint nap ki vagyunk téve kisebb sérüléseknek, horzsolásoknak, enyhébb égési nyomoknak, izomhúzódásoknak. Ha bármelyiket tapasztaljuk, sokan szinte azonnal fájdalomcsillapítóhoz nyúlunk, egyiket kapjuk be a másik után. A jövőben ennek a fölösleges gyógyszerszedésnek a végét jelentheti egy új kutatási eredmény!
MRI-vizsgálatok sora bizonyította ugyanis, hogy a pozitív érzelmeket ébresztő, nosztalgikus képek önmagukban segítenek enyhíteni a fájdalmunkat azzal, hogy a boldog időkre emlékeztetnek minket. A Journal of Neuroscience című folyóiratban publikált tanulmány szerint a nosztalgiát ébresztő fényképek aktiválják az agy fájdalomenyhítő mechanizmusait.
„A kutatásunk során kiderítettük, hogy a talamusz, az agy egy szürkeállomány tömege egyfajta funkcionális kapocsként kulcsszerepet játszik a nosztalgia és a fájdalom között. Ez a nosztalgia lehetséges fájdalomcsillapító mechanizmusára utal"
– kezdte magyarázni tanulmányuk lényegét Ming Zhang.
A kutatócsoport vezetője csapatával azt feltételezi, hogy enyhébb fájdalmak esetén a jövőben búcsút mondhatunk a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítóknak, ugyanis elegendő lesz megtekintenünk néhány régi, jó emlékeket ébresztő felvételt.
„A fájdalomcsillapító hatást igazoltuk, ám ez a hatás csak viszonylag gyenge káros ingerek esetén volt jelentős"
– magyarázta a szakember.
A tudósok a vizsgálatban részt vevő felnőttek agyi aktivitását MRI képalkotó vizsgálattal monitorozták, miközben olyan popkulturális forrásokból származó, nosztalgikus képeket mutattak nekik, amelyek a gyerekkorukra emlékeztették őket. Aki például a '80-as években nőtt fel, ő akkori népszerű TV-műsorok, reklámok és rajzfilmek fotóit kellett, hogy vizslassa, miközben egy, az alkarján elhelyezett melegítő párna hidegből perzselő meleggé változott.
Ezt követően megismételték a kísérletet annyi változtatással, hogy a résztvevők elé mostani, a modern korból származó képeket tettek, amelyek nem keltettek nosztalgikus érzéseket.
Miután a kutatók kiértékelték a vizsgálatok eredményeit, megállapították, hogy a talamusz – amely egyfajta közvetítő állomásként működik a különböző agyi régiók között – jelentős szerepet játszott a nosztalgia által kiváltott fájdalomcsillapítás szabályozásában.
A talamusz érzéstelenítő, fájdalomenyhítő úton szabályozza az agyi aktivitást. Zhang és csapata úgy véli, hogy a nosztalgiát ébresztő képek a talamuszt arra késztetik, hogy fájdalomenyhítő ingereket továbbítson az előagyból az agytörzsbe az agyvízvezeték körüli szürkeállományon (PAG) keresztül.
„Ez a szürkeállomány aztán visszaküldi a szabályozó jelet az agykéreg homloklebenyi elülső részének egy szegmenségbe (dlPFC), hogy csillapítsa a fájdalomérzetet. Ez arra utal, hogy a nosztalgikus fájdalomcsillapítás a talamusz-PAG-dlPFC útvonalakon keresztül működik, szabályozva az fájdalomérző pályákon való információáramlást"
– magyarázta Ming Zhang.
Bár a régi fényképek nézegetése valószínűleg nem csökkenti az extrém fájdalmat, úgy tűnik, hogy a nosztalgia felidézése olyan fájdalomcsillapító mechanizmusokat indít el az agyban, amelyek enyhíthetik az alacsony intenzitású, enyhe klinikai fájdalmat. Ezek az eredmények pedig elősegítik annak megértését, hogy pontosan milyen agyi működések segítik elő a pszichológiai fájdalomcsillapítást.
Íme 3 új felfedezés az ölelésről
Aki kutyát tart, egészségesebb és tovább is él
A férfiak szerint ez a legszexibb szem- és hajszín párosítás egy nőn
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!