Nagyobb jelentősége van az ölelésnek, mint gondoltuk!
A pandémia, főként a lezárások ideje alatt aligha jutott ki az embereknek az egyik legmegnyugtatóbb gesztusból, az ölelésből. Tartani kellett a távolságot a barátoktól, családtagoktól és más szerettektől. A kutatók figyelme időközben arra irányult: pontosan mit is vesztünk azzal, hogy elmaradnak a fizikai kontaktusok. A temérdek új tanulmány közül többen is arról értekeztek: mit is jelent megölelve lenni. Íme négy új megállapítás az ölelkezésről!
A frankfurti Goethe Egyetem kutatója, Aljoscha Dreisoerner és csapata az ölelkezés stresszre gyakorolt pozitív hatásait vizsgálta. Nemcsak azt figyelték, hogy mások ölelése hogyan hat ránk, hanem azt is, hogyan reagál a testünk, ha magunkat kezdjük ölelgetni. A kutatásba 159 önkéntest vontak be, akiktől azt kérték, játszanak meg egy állásinterjút - ezzel stresszhelyzetbe juttatva őket.
A résztvevőket három csoportba osztották: az első csoport tagjait a kutatók egy asszisztense ölelte meg 20 másodperce, a második csapatban saját karjaikat kellett önmaguk köré fonniuk az önkénteseknek, szintén 20 másodpercig, míg a harmadik társaságban lévők nem kaptak semmilyen ölelést, helyette arra kérték őket, hogy hajtogassanak egy papír repülőt.
A résztvevőktől nyálmintát vettek, hogy mérjék a kortizol szintjüket. Az eredmények azt mutatták, hogy az első két csoport tagjainak kortizol szintje csökkent, míg az utolsó csapatban lévő önkénteseké nem változott.
A legtöbb ember egyetért abban, hogy az ölelés jobb kedvre derít minket, pláne, ha egy szerettünktől kapjuk azt. Hogy mi befolyásolja az ölelkezés hangulatra gyakorolt hatását, azt a Londoni Egyetem Pszichológia Tanszékének kutatója, Anna L. Dueren és csapata vizsgálta.
Tanulmányukba 45 nőt vontak be, akiknek meg kellett ölelniük egymást 1, 5 vagy 10 másodpercre. Ezt követően meg kellett fogalmazniuk, hogyan érezték magukat közben.
Az eredmények alapján a tudósok arra jutottak, hogy az 5 vagy 10 perces ölelések sokkal kellemesebb hatást gyakoroltak a résztvevők hangulatára.
Az ölelkezés idős emberekre gyakorolt pozitív hatásait vizsgálta Tia Rogers-Jarrell, a torontói York Egyetem Kineziológia és Egészségtudományi tanszékének tudósa. Mivel korábban nem sokat tudtunk arról, mekkora szerepe van egy ölelésnek a különböző életszakaszokban, Rogers-Jarrell és csapata több, mint 20 ezer 65 év körüli vagy idősebb személy adatait vizsgálta.
A kutatók arra jutottak, hogy azok az idősek, akik bevallásuk szerint néha, sokszor vagy szinte állandóan ölelkeznek, nagyon valószínűséggel vallották magukat egészségesebbnek azon társaiknál, akik sosem kapnak ölelést.
Ez a megállapítás azt követően is megállta a helyét, miután a kutatók számba vettek minden lehetséges, az egészséget befolyásoló körülményt, mint többek között a kapcsolati státusz, bevétel és krónikus betegségek.
Hogy ki mennyire ölelkezős típus, azt természetesen kulturális és egyéni tényezők is befolyásolják. A harmadik kutatási eredményt ugyanakkor azért is érdemes észben tartani, mert egy további tanulmány rámutatott, hogy a fiatalabbak sokkal hajlamosabbak az érzelemteljes ölelkezésre, mint az idősebbek. Márpedig úgy tűnik, utóbbiak egészségének kifejezetten jót tesz, ha néha kebelre engedik magukat.
Aki kutyát tart, egészségesebb és tovább is él
Rengeteg oka van annak, hogy egyre kevesebbet szexelünk
Kiderült, melyik tulajdonságokat keresik a szinglik a partnereikben
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!