A pszichoszomatikus családok
Külvárosi családi ház, tökéletes kerttel, és ugyan csak egy gyerekkel, de a kedves kis házőrző semmiképp sem hiányzik. Legtöbbünknek ez álmai otthona. Persze benne él egy apa és egy anya, a tökéletes lányukkal, akit természetesen mindenből a legjobb illet meg: tökéletes iskola, különórák hada jár neki, hisz ez csak előbbre viszi. Ha mindez nem lenne elég, mellé még nagy a baráti társasága, és mindenki imádja. Már-már idilli a boldogság, azonban van egy kis probléma: a lány anorexiája.
Mert ha benézünk a felszín alá, előfordulhat, hogy a tökéletesnek tűnő szülők a konfliktusokat rendszeresen a szőnyeg alá söprik, és ott gondosan elrendezgetik. Lehet, hogy az apa folyton dolgozik és ez az anyának nem tetszik, de véletlenül sem szólna érte, inkább csendes beletörődésbe burkolózik. Vagy ugyan egyik szülő sem mondja, de a gyerekkel azt éreztetik, mindezt érte teszik, és így ő maga lesz a látszólagos tökéletesség bajnoka, miközben azzal küszködik, hogy megfeleljen nekik. Ebből jön aztán a probléma, és a test vészharangként kongat, hogy valami nincsen rendjén. Az anorexia a szakemberek szerint tipikus pszichoszomatikus betegség, akárcsak egy szimplának tűnő allergia, vagy például az ekcéma. Egy dolog közös minden esetben, maga a kiváltó ok: a rosszul kezelt stressz. Noha látszólag ezzel mindenki saját maga birkózik, az ember mégiscsak társaságban létezik, és a pszichoszomatikus megbetegedések – amik lelki gondokból keletkeznek – annyira komplexek, hogy nemcsak a beteg emberektől, hanem az őket körülvevőktől, elsősorban legszorosabb köteléküktől, a családjuktól is függ.
Habár a lelki eredetű megbetegedések sokfélék lehetnek, a pszichológusok szerint a pszichoszomatikus családokban sok a közös jellemző. Számukra elsődleges a tökéletesség látszólagos fenntartása, a szeretet biztosítása, vagy bizonyos merev szabályok betartása. Emellett lényeges, hogy egyes határokat nem tartanak meg, például a gyereknek nem hagynak elég önálló teret, vagy épp próbálják túlzottan befolyásolni, hogy megmaradjon a boldogság látszata. Ami pedig talán a legrosszabb: minden konfliktust igyekeznek elkerülni, ami végképp feszültséghez vezet. Ilyen módon nem is lehet kérdéses, hogy az arra érzékenyeknél problémák jelennek meg testi tünetek formájában, és a gyerekeken ütközik ki, hogy nem jól működik valami a családon belül. De emellett az is előfordulhat, hogy a lelki eredetű megbetegedéseket nemcsak a család, hanem maga a társadalom is életre hívja. Végtére is az anorexia vagy az allergia az elmúlt évtizedekben lett egyre elterjedtebb. Lehetséges, hogy ez üzenet arra, hogy jobban figyeljünk a fényes máz alatt rejtőző értékekre, illetve egymás lelkére, és felejtsük el végre a tökéletességet.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!