Akiket nem lehet eléggé szeretni
„Szeress anyám/apám helyett is!” – hangzik jelmondatuk és elsőre könnyen tűnhetnek azönzés bajnokainak. Számukra magától értetődik, hogy szerelmük őket részesítse előnyben mindenki mással, akár a saját gyerekükkel szemben is. Extrém esetben elvárhatják például, hogy párjuk ne tartson kapcsolatot rajtuk kívül senkivel, mondjon le a barátairól, de még a munkájáról is. Azonban jó ha tudjuk, hogy nem ok nélkül viselkednek így!
„Mindenki azt tudja adni felnőttként, amit gyermekként kapott” – mondta Böszörményi-Nagy Iván, a családterápia magyar származású iskolateremtője. A szeretetvámpírok esetében pedig arról van szó, hogy nem kapták meg szüleiktől a megérdemelt szeretetet, és hiány alakult ki bennük. Ezt nevezi Böszörményi negatív jogosultságnak. Felnőve azután ezt a hiányt próbálják behajtani mindazokon, akikkel közeli kapcsolatba kerülnek, túlterhelve ezzel pár-, de olykor még baráti kapcsolataikat is, mert nekik tényleg semmi nem elég.
Rajtuk a fokhagyma és szenteltvíz nem segít, de a terápiás gyászmunka annál inkább. A gyermekkor veszteségeit, nagy csalódásait ugyanis éppen úgy el kell gyászolni, mint egy közeli hozzátartozó elvesztését, ha nem akarjuk, hogy tovább mérgezzék az életünket. Ebben pedig mindig célszerű szakember segítségét kérni.
Mayer Máté pszichológus
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!