A robotok már most is az életünk részei, még ha nem is tűnik fel: elég csak az ügyfélszolgálati feladatokat ellátó mesterséges intelligenciára vagy a hatalmas Excel-táblázatokat összehasonlító és pénzügyi számításokat megoldó algoritmusokra gondolnunk. Talán elsőre félelmetesen hangozhat, hogy minden bizonnyal lesz olyan munkakör, amely átalakulhat vagy megszűnhet a jövőben, de az emberi ítélőképességre, kreativitásra, „lélek”-re azért mindig szükség lesz.
Talán még soha nem volt ilyen fontos az, hogy alkalmazkodjunk a változásokhoz, hiszen versenyképességünket részben tudásunk és képességeink folyamatos fejlesztésével őrizhetjük meg. A képesítések helyett eljött a képességek korszaka, így azt gondolom, a munkahelyek kiemelt feladata, hogy biztosítsák a keretrendszert és a feltételeket a munkavállalók képzéséhez. Néhány vállalatnál már ma is digitalizáltan működik a kollégák képzése, a streamingszolgáltatók modelljeihez hasonlóan, ahol kiválasztjuk a kedvenc filmjeinket és sorozatainkat – csak itt a fejleszteni kívánt területeket jelöljük be, és a program személyre szabott tanulási lehetőségeket ajánl. Meglátásom szerint a cégek a jövőben egyre kevésbé fognak költséghatékonysági megfontolásból a képzéseken spórolni, hiszen rájönnek, hogy a friss tudás, képesség és tapasztalat megszerzésének leghatékonyabb módja a meglévő kollégák skilljeinek fejlesztése. A vállalatok szervezeti struktúrája is igazodni fog a változásokhoz: nem egyetlen csapathoz, egy vezető alá leszünk dedikálva a jövőben, hanem tudásunk és képességeink alapján szerveződünk különböző feladatok köré.
Abban a rendszerben, amely felé a jövő halad, egyértelműen az alulképzettek és a fizikai munkások lesznek hátrányban, ezért a vállalatoknak és az oktatási rendszernek közös felelőssége lépéseket tenni ennek orvoslására.
Huszonkét éve dolgozom HR-területen, és a legnagyobb különbség, amit tapasztalok a két évtizeddel ezelőtti és a mai helyzet között, az a vezetők és beosztottak közötti partnerségi viszony. Megszűnt az egyirányú függőségi helyzet, mindkét félnek érdeke lett, hogy a munkaviszony jó kapcsolaton, kölcsönös odafigyelésen alapuljon. Ez a trend erősödni fog, mivel a virtuális munkából eredően az egyéni lehetőségek még szélesebbek lesznek: sokan dolgozunk majd hibrid rendszerben, akár több vállalatnak is, és ha a jogszabályi keretek is változnak, akkor egyre népszerűbbé válik az úgynevezett „gig economy”, amikor a cégek nem foglalkoztatnak állandó munkatársakat, hanem egy-egy projektfeladatra szerződnek emberekkel, teamekkel.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!