Mindenki ezen keresztül jött világra
A londoni Camden Market utcában a következő felirat olvasható: Vagina múzeum. A kapu előtt az emberek kígyózó sorban várakoznak a bejutásra, még ők sem tudják, hogy mire számítsanak, amikor belépnek az első, a női nemi szervnek szentelt múzeumba. A kiállítás Londonban nyílt meg előző héten és máris hatalmas népszerűségnek örvend, egyedisége miatt. "Amikor megtudtam, hogy Izlandon létezik egy pénisz múzeum, vagina viszont egy sem, elhatároztam, hogy létrehozok egyet." - mondta Florence Schechter, a múzeum igazgatója és a projekt alapítója. A kezdeményezés még 2017 márciusban indult, egy adománygyűjtő szervezetnek köszönhetően, amely közel 50 ezer fontot gyűjtött össze, hogy elindulhasson a projekt.
Schechter célja, hogy egy állandó kiállítást hozzon létre: "Az elmúlt években rájöttem, hogy az embereket őszintén érdeklik ezek a témák, de mégis sokszor nehézséget jelent, hogy biztonságos és inkluzív környezetben beszélhessenek róluk." Szóval, az alapötlet nagyjából ez: konstruktív párbeszéd kialakítása a női anatómiáról és szexualitásról, melyet rendszerint elutasító, tabunak számító aura vesz körül." A világon az emberek majdnem 50%-nak van vaginája, de mindenki ezen keresztül jött világra. Ennek ellenére, a vagina és a női szervek még mindig tabu témának számítanak." A múzeum vállalja a bizonyos értékek tiszteletben tartását, melyek alapvető fontosságúak az ilyen érzékeny kérdésekkel kapcsolatos információk nyújtásakor.
The world’s first@vagina_museum is well worth the trip - funny friendly & clever, with some excellent debunking pic.twitter.com/szVbFnHLhX
— Bee Rowlatt (@BeeRowlatt) November 16, 2019
A kiállítás, a " Muff Busters. Vagina Myths and How to Fight Them" célja a népszerű, de pontos információk szolgáltatása a nők szexualitásával kapcsolatban, valamint a témában kialakuló mítoszok és tévhitek feloldása. Tudod, hogy mi a különbség a vagina és a vulva között? Le tudnád rajzolni a klitoriszt és képes lennél megnevezni az összes részét? A kiállítás az érdeklődőket utazásra hívja, és nem csak az anatómiai, hanem a női szexualitás történelmi jelentőségét is bemutatja. A tárlatban nincs hiány elszíneződött bugyik, intim ápolószerek és hatalmas menstruációs kelyhekből.
Today at @amandapalmer's patreon event, one of the things we have is a small exhibition about the history of vulvas in art! pic.twitter.com/vxefHH3l7h
— Vagina Museum (@vagina_museum) August 31, 2019
Senki sem mondhatja, hogy a kiállítás nem tanulságos (a kijáratnál még egy kvízt is kitölthetünk a frissen szerzett ismeretekből), főleg, ha figyelembe vesszük, hogy egy felmérés szerint a lakosság 52%-a képtelen leírni a funkcióit és vizuálisan azonosítani a vaginát. A téma természetesen összetett. Ez az első kiállítás a női nemi szervről, így a sok fontos téma közül csak néhányat érint, de ha a projekt tovább növekszik, még nagy dolgokra is számíthatunk.
I had a look inside the world's first museum dedicated to the vagina and found all kinds of wonderful, surprising and fanny-tastic things (full pun credit to @vagina_museum of course) https://t.co/t7pDi0hGiP
— Suyin Haynes (@suyinsays) November 15, 2019
Abban a korban, amikor egyre nagyobb igény van a plasztikai beavatkozásra a nemi szervünkön, egyértelmű, hogy a vagináról beszélni kell, de legalább a művészet egy formáján keresztül bemutatni. Oktató jellege megpróbálja eltörölni azt a tabut, amely évszázadokon át azért alakult ki, hogy a társadalom uralhassa a női testet. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a női szexualitás gazdag szimbólumokkal és bonyolult történelemmel rendelkezik. Elérkezett az idő, hogy mindenki tanulmányozni kedje és tisztelje a vaginát.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!