A művészek minden eddiginél nehezebben tudnak megélni annak ellenére, hogy az egyik leggyorsabban növekvő iparág részei.
Az UNESCO jelentése szerint 2020-ra világszerte tízmillió munkahely szűnik meg a kreatív iparágakban a Covid-járvány miatt, és a kulturális termelés egyre növekvő digitalizálása miatt a művészek számára minden eddiginél nehezebb a megélhetés.
Bár a kulturális és kreatív ágazat a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdasági ágazata, egyben az egyik legsebezhetőbb is, és gyakran figyelmen kívül hagyják a köz- és magánbefektetések, áll a 328 oldalas, a Kreativitást szolgáló politikák átalakítása című jelentésben. A kreatív iparágakra fordított kormányzati kiadások a világjárványt megelőző években csökkentek, a Covid pedig a jövedelmek és a foglalkoztatás összeomlásához vezetett.
Bár számos nemzeti és helyi kormány vészhelyzeti támogatást nyújtott a világjárvány által sújtott kreatív iparágaknak, a kreatív iparágak globális bruttó hozzáadott értéke (egy ágazat értékének mérőszáma) 2020-ra 750 milliárd dollárral zsugorodott.
A jelentés felszólította a kormányokat, hogy hozzák összhangba a művészek és a kulturális szakemberek munkavédelmét az általános munkaerővel, és javasolta a kulturális dolgozók minimálbérének bevezetését, valamint a szabadúszók jobb nyugdíj- és táppénzfizetését.
Még azokban az országokban is, ahol a szabadúszók vagy önálló vállalkozók (akik a kreatív gazdaságban dolgozók jelentős részét teszik ki) számára kidolgozott társadalombiztosítási rendszerekkel rendelkeznek, az ilyen munkavállalók jelentős része gyakran nem jogosult erre, áll a jelentésben.
A legtöbb művész számára a digitális környezet nem biztosított elegendő jövedelmet a szakmai karrier fenntartásához. Intézkedésre volt szükség a streaming platformok által a tartalomból kinyert érték és az alkotók és az alkotásba befektetők által megtermelt bevétel közötti egyenlőtlenség kezelésének érdekében.
Ernesto Ottone, az UNESCO kulturális főigazgató-helyettese elmondta: „Egy alapvető paradoxon alakult ki, amely szerint az emberek globális fogyasztása és a kulturális tartalmakra való támaszkodás megnőtt, ugyanakkor a művészeteket és kultúrát előállítók egyre nehezebben tudnak dolgozni.” Emiatt újra kell gondolni, hogy hogyan alakítsanak ki fenntartható és befogadó munkakörnyezetet a kulturális és művészeti szakemberek számára, akik világszerte létfontosságú szerepet játszanak a társadalomban.
Pozitívum, hogy sok művész és kulturális szakember megragadta a hiánypótló streamingszolgáltatások térnyerésének lehetőségét, hogy innovatív projekteket fejlesszen ki a digitális szférában.
A jelentés idézte a Deedo pánafrikai zenei streaming platformot, amelyet 2017-ben hozott létre Awa Girard szenegáli vállalkozó, és amely több mint 12 millió zeneszámot tartalmaz, és hat afrikai országban, valamint Franciaországban és az Egyesült Királyságban is elérhető. Négy év alatt a Deedo nemcsak az afrikai zeneipar meghatározó szereplőjévé vált, hanem növelte az afrikai művészek ismertségét is, miközben társadalmi szerepvállalást kínál.
A jelentés szerint a nemek közötti egyenlőség távoli kilátás annak ellenére, hogy a női munkavállalók a kulturális és szórakoztatóipari ágazatok 48,1 százalékát teszik ki. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a nők továbbra is alulreprezentáltak a vezetői pozíciókban, kevésbé férnek hozzá a közfinanszírozáshoz, és munkájuk sokkal kevésbé látható és elismert, mint férfi társaiké, áll a jelentésben. Mindemellett a Covid-járvány is aránytalanul nagy terhet rótt a női művészekre és kulturális szakemberekre.
A világ 60 nagy filmfesztiválján a fő filmkategóriák díjainak mindössze 33 százalékát kapták női alkotók és producerek 2019-ben. A legjobb rendezőnek és a legjobb forgatókönyvnek járó díjak kevesebb mint negyedét (24%) ítélték oda nőknek.
A játékiparban a női munkaerő aránya világszerte 30 százalék. Ez tovább erősíti a nők alulreprezentáltságát egyes kreatív iparágakban (különösen a gyorsan fejlődő technológiákhoz kapcsolódó iparágakban) és felülreprezentáltságát más, hagyományosan bizonytalanabb iparágakban.
Forrás: The Guardian
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!