A színész a Nemet mondok kampány arcaként hívja fel a figyelmet arra, hogy ne hunyjunk szemet a nők elleni erőszak felett
ELLE: Miért tartotta fontosnak, hogy részt vegyen a Nemet mondok kampányban?
Nagy Ervin: Gyerekkoromban se szerettem, felnőttként pedig egyenesen gyűlölöm, ha bántják a gyengébbet. Aki a nőket és a gyerekeket bántja, az a neveltetésem szerint egy patkány. Az elmúlt évben több olyan hír is napvilágot látott, hogy úgy megvertek gyerekeket, hogy majdnem meghaltak! Bízom benne, hogy ér valamit, ha én mondom az embereknek: ne bántsd a gyermeket, ne bántsd a nőt! Fontos, hogy olyan férfiképet mutassunk a fiataloknak, hogy elítéljék a családon belüli erőszakot, pláne akkor, amikor a magyar parlamentben is rohangálnak ilyen senkiháziak.
Mit tegyenek a férfiak bántalmazó férfitársaikkal szemben?
Amihez csak merszük van. Ha tudják, szóljanak rá, ha lehetőségük van rá, akadályozzák meg, ha az se hat, hívják a rendőrséget.
Önnek is van egy lánya. Hogyan lehet felkészíteni a lányokat arra, hogy merjenek lépni, ha valaki erőszakosan viselkedik velük?
Remélem, a kapcsolatom a gyermekemmel mindig olyan lesz, hogy az első leszek, aki ezt megtudja. Azt hiszem, az apja kell, hogy legyen az egyik legfontosabb támasza egy nőnek. Ha pedig ez valakinek nem adatik meg, akkor a társadalom dolga, hogy betöltse az apa szerepét, aki védelmet biztosít számára. Ezt nagyon fontos elhitetni velük, mert a bosszú az, amitől a legjobban fél egy bántalmazott, főleg, ha fiatal.
A Mundruczó Kornél rendezte Demencia című darabban nagyon pontosan alakít egy bántalmazó férfit. Nehéz egy ilyen alak bőrébe bújni, ha a saját meggyőződése teljesen ellentétes a figuráéval?
Az ember könnyen el tudja engedi magában az állatot. Mi, színészek abban különbözünk másoktól, hogy vissza is tudjuk hívni, amikor kell... Színészként az emberi természet határain éljük a szakmai életünket. A mi munkánk ott kezdődik, ahol a normalitás épp véget ér. Furcsa módon mi pont a szélsőséget élvezzük, akár rossz tulajdonságról, akár jóról van szó. A színpadon nem ítélkezhetem a figurám felett, mert nem lesz hiteles. Nem lehet csak kicsit gonosznak lenni azért, mert civilben elítélem a figurámat.
Mit gondol, ha filmen, színházban, táncban feldolgozzák ezt a témát – erre egyre több magyar példa akad a Mikve című előadástól kezdve Bozsik Yvette Minden ötödik órában című darabjáig -, az tud valóban segíteni?
Minden próbálkozás hírértékű és segít abban, hogy a téma bekerüljön a köztudatba. Az nem normális, ha ököllel ütik anyu fejét. A családon belüli erőszakot kifejezetten büntetni kell, és nem tesz jót az ügynek, ha a képviselők sunnyognak a parlamenti padsorok között. Minden médiafelületen bombázni kell a fiatalokat, hogy felfogják: ha félnek tőlünk a lányok, az nem menő, ellenkezőleg! Az a menő, ha bennünk látják azt a férfit, akitől segítséget tudnak kérni, mert megvédi őket bármi áron.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!