Kivétel nélkül mind megindítóak ezek az életrajzi filmek. Néhol az öröm, máskor a bánat könnyeivel küzdhet a néző, mert akarva-akaratlanul is viszontláthatja életének bizonyos fejezeteit a híres, elismert emberek történetében.
Nem kell rajongónak lenni ahhoz, hogy időnként megnézzünk egy-egy híres, különleges, kimagasló személy élettörténetét. Egész egyszerűen inspirálóan hat ránk az életútjuk. Mind ugyanolyan emberek vagyunk, de látni, ahogy egyesek milyen küzdelmek és nehézségek árán felemelkedtek vagy érték el céljukat, az mindig motiválóan hat az emberre, ugyanakkor: megérinti a lelkét. Habár átlagon felüli emberek lettek, de ugyanolyan örömökben és szenvedésben volt részük, amelyben bárki másnak, emiatt nem nehéz együttérezni velük, amellett: talán egy kicsikét önmagunkat is látjuk bennük. Ettől - meg persze a zseniális színész alakításoknak köszönhetően - olyan kivételes a következő 10 életrajzi film:
A mindenség elmélete megrendítően mutatja be a neves fizikus, Stephen Hawking és felesége, Jane kapcsolatát. A filmet Jane Hawking memoárjából adaptálták, és ő segítette a hiteles forgatókönyv megírását. Zseniálisan játssza a főszereplőt Eddie Redmayne, aki hat hónapot tölt Hawking életének kutatásával, valamint akcentus- és beszédmintázatainak elsajátításával. Igazán szívszorító Hawking küzdelme az idővel, ahogy próbálja kihozni magából, a lehetőségeiből, az egész életéből a maximumot, még mielőtt a betegsége eluralkodna rajta.
Schindler listája (1993)
Steven Spielberg szívbemarkoló 1993-as történelmi drámája, a Schindler listája, amely Oskar Schindler német iparos életét mutatja be, aki több mint ezer férfi lengyel-zsidó menekültet mentett meg a holokauszttól. A Schindler listája minden létező elismerést bezsebelt, köztük hét Oscar-díjat, és a mozitörténelem egyik legjobb filmjeként tartják számon. Ez az a film, ami senkit sem hagy hidegen, és egyetlen szemet sem hagy szárazon.
Judy (2019)
Renée Zellweger szédületesen alakítja a legendás amerikai színészt-énekesnőt, Judy Garlandet, akit a szórakoztatóipar felemelt majd roppantott össze. Betekintést kapunk abba, mi történt Óz, a csodák csodája Dorothy-jával több kudarcba fulladt házasság után. A hatvanas években komoly anyagi és drogproblémái voltak, ráadásul már a csillaga is leáldozóban volt Amerikában, ám Európában még nagy népszerűségnek örvendett. A film 1969-es turnéját dolgozza fel, ami katasztrofálisra sikeredett.
Bohém rapszódia (2018)
Rami Malek egészen feltámasztotta a Queen énekesét. Freddie Mercury nem próbált megfelelni a társadalomnak, hanem egyenesen szembe ment az elvárásokkal és lázadó, ugyanakkor szenvedélyes magatartásával elérte, hogy a zenekar a csillagok közé emelkedjen. A Bohém rapszódiából kiderül, milyen hatással volt a bandára az életvitele, bemutatják, miként élte napjait, amikor már betegen állt a színpadra. Érzelmekkel és az imádott dalainkkal teli film vége meghozza a várt eufóriát.
Rocketman (2019)
Bepillantást kapunk abba, hogy lett a fiatal, félénk, de tehetséges zongoristából Reginald Dwightból a világhíres Elton John. A legsikeresebb, legfülbemászóbb dalokkal együtt járjuk be a kisvárosi srác életútját, akiből élő legenda lesz. Taron Egertonnak sikerült tökéletesen beleélnie magát a sztár életébe, ami persze látszatra maga a tökély és a csillogás. Ám mögötte néha a poklok poklát járta meg, mikor dühkezelési problémákkal, illetve szex-, drog-, alkoholfüggőségben szenvedett. A munkálatokat maga Elton is segítette, hogy a lehető leghitelesebb képet kaphassuk róla.
Egy csodálatos elme (2001)
Az Egy csodálatos elme John Nash életén alapul, akinek története az egyetemi éveivel veszi kezdetét, majd láthatjuk, ahogy lassan kialakul nála a paranoid skizofrénia. Mégis Nobel-díjjal jutalmazták az úttörő zsenit. A sokoldalú Russell Crowe csodálatosan ábrázolja a férfi fejlődését a fiatal korától kezdve egészen az idős koráig. Ez tényleg egy csodálatos elme harca a tudománnyal, önmagával, és az idővel. Teljesen érthető, hogy annak idején elnyerte többek között a legjobb filmnek járó díjat, az Oscar-gálán.
Frida (2002)
Salma Hayeknél keresve sem találhattak volna jobb színésznőt, hogy elhozza az egyik legbámulatosabb festőnő életét. Frida Kahlo egy igazán tökös nő volt, aki fittyet hányva másokra, neki tetsző életet élt. Egy szörnyű baleset következtében fedezte fel szenvedélyét, és habár eredetileg nem készült festőnek, az emberek képtelenek voltak elmenni tehetsége mellett. Bepillantást kapunk Diego Riverával való viharos, szabados életvitelű, de szenvedélytől fűtött házasságába, és abba, hogyan élték mindennapjaikat a művészvilágban.
A számolás joga (2016)
Amerikában járunk az ötvenes évek végén, amikor nagyban dúl az űrverseny Oroszországgal. Három nő munkát kap a NASA-nál, de finoman szólva is rasszista bánásmódban részesülnek, mivel nők és még színesbőrűek is. De amikor a legnagyobb tudósok csődöt mondanak, épp ez a három kiváló matematikus nő lesz az, aki kihúzza őket a csávából. Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) és Mary Jackson (Janelle Monáe) olyat tettek le a NASA asztalára, amire addig nem volt példa. Nagyon felkavaró, ugyanakkor szívhez szóló a történetük, hsizen tökéletesen példázzák azokat az elnyomott nőket (még napjainkban is), akiknek csak egy esélyre lenne szükségük, hogy bizonyíthassanak.
Coco Chanel (2009)
A lehető legjobb választás volt Audrey Tautoura bízni a világ leghíresebb divattervező asszonyának, a modern nők példaképének az életre keltését. Egészen fiatalkorától kezdve megismerhetjük az árva francia kislány történetét, aki előbb kávéházi énekesnő, majd varrónő és híres divattervező lesz. Coco Chanelt sosem érdekelte mások véleménye, mindig a maga feje után ment, igazi lázadó és úttörő volt. Nem izgatta, hány férfi epekedett utána, sosem állapodott meg, mert az egyetlen szerelme az alkotás volt. Ez a film igazi óda a csodálatos Coco Chanelhez.
Ben Kingsley alakítja India híres politikai és spirituális vezetőjét. A film nyomon követi Gandhi életének meghatározó pillanatait, kezdve azzal, hogy 1893-ban pár hónapra Dél-Afrikába ment, az akkor 24 éves családos ügyvéd. Ezt az India függetlenné válásáért tett erőfeszítései követik, és az 1948-as meggyilkolása. A teljes egészében Indiában forgatott produkció a filmtörténet egyik legjelentősebb életrajza. Gandhi a „passzív ellenállás” politikáját követi népe szabadságának elnyeréséért anélkül, hogy vérontáshoz folyamodna, és a történelem egyik legnagyobb vezetőjévé tette őt. A film nyolc Oscar-díjat kapott.
A 10 legjobb vígjáték a Netflixen
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!