Ha egészség van, minden van – tartja a mondás, amit bár szinte rongyosra citálunk, sokszor mégis úgy tűnik, hogy nem halljuk meg igazán.
Hiszen az egészség megőrzésére, betegségmegelőzésre kevés figyelmet fordítunk, legalábbis a férfiak.
Számtalan kutatás bizonyítja, hogy míg a nők többsége számára természetes a rendszeres szűrővizsgálatok beiktatása és relatíve gyorsan fordulnak szakemberhez, ha szükségesnek érzik, a férfiak zöme addig húzza, hogy orvoshoz menjen, ameddig csak lehet.
Halogatás, struccpolitika, félelem a vizsgálatoktól. Csak pár azok közül a hárító mechanizmusok közül, amikkel igyekeznek megfelelni a végtelenül káros társadalmi elvárásnak, miszerint a férfiaknak mindig erősnek kell maradniuk érzelmi és fizikai értelemben egyaránt.
„Magyarországon a férfiak átlagosan csaknem hét évvel rövidebb ideig élnek, mint európai uniós társaik. Európában a megelőzhető halálozások száma Magyarországon a legmagasabb. A magyar férfiak legfőbb halálokai között keringési rendszer, a daganatos megbetegedések és emésztőrendszeri megbetegedések szerepelnek” – derül ki a Dr. Rose Magánkórház férfiegészséggel kapcsolatban tartott kerekasztal beszélgetéséből.
Az intézmény professzorai és főorvosai: Préda István professzor kardiológus, belgyógyász, Dr. habil Lelbach Ádám belgyógyász, gasztroenterológus, geriáter szakorvos és hipertonológus, Professzor Hangody László ortopéd-traumatológus szakorvos és Dr. Varga József urológus szakorvos azért fogtak össze, hogy felhívják a férfiak figyelmét egészségük megőrzésének fontosságára.
Sokan dőlnek be a tévhitnek, hogy az egészségügyi problémák és a tartós betegségek az élet természetes velejárói. Ez persze közel sem igaz, pláne ha megfelelő figyelmet fordítunk a prevencióra, melynek három legfontosabb pillére az egészséges étkezés, a rendszeres mozgás és a javasolt szűrővizsgálatokon való részvétel.
„A mediterrán diétát preferáljuk: elsősorban a soványabb húsokat, szárnyasokat, halakat, sok zöldségeket fogyasszunk. Az egészséges életmód másik fontos eleme a rendszeres testmozgás, amit akár minimális mennyiségű mozgással is el lehet kezdeni, mert ha valaki minden nap 15 percet gyors sétával, kocogással, kerékpározással, úszással tölt el, ez egymagában 15-20%-ot hozzátesz a saját életkilátásaihoz” - mondja Préda István professzor kardiológus, belgyógyász.
"A születéskor várható élettartam nők esetében kb. 80 év Magyarországon, férfiak esetében pedig 72 év körül van. 8 év differencia látható a két nem között és nagyon fontos, hogy ebben a szűrővizsgálatok és egészségellenőrzés tud segíteni. A szűrővizsgálatok összeállítása a háziorvosok koordinációjával is létrejöhet, illetve vannak olyan intézmények, akik kifejezetten összeállítanak olyan szűrővizsgálati csomagokat, amelyek időtakarékosan, kényelmesen elvégezhetők" - teszi hozzá Dr. habil Lelbach Ádám belgyógyász.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!