Általában tényként kezeljük amit az orvos mond. Pedig vannak esetek, amikor érezzük, valami nincs rendben, mégsem szólunk. Lenne hozzá jogunk? Megkérdőjelezhető-e amit a szakember mond? Erről mesélt név nélkül az Elle olvasója.
A téves diagnózis sokszor emberéletekbe kerülhet, sorsokat tehet tönkre. Egyes helyzetekben pedig maga a páciens is érzi, valami nincs rendben az orvos által megállapított szakvéleménnyel. Mit tehetünk ilyenkor? Most az Elle olvasója név nélkül számolt be arról, ő hogyan viselkedett ebben a helyzetben és mit ajánl ő, valamint a szakértők.
A bőrgyógyász gyorsan átvizsgálta a testemet, de alig nyitotta ki az orvosi köpenyemet.
„Mit gondol erről"
– kérdeztem tőle, és egy kinövésre mutattam a vállamon, amely néhány hónapja jelent meg. Az orvos a vállamra nézett és elmosolyodott.
„Ez csak a terhesség miatt van, nem kell aggódni, magától elmúlik"
– állapította meg a legnagyobb nyugalommal.
Megkönnyebbültem, sőt együtt nevettem vele, hogy milyen furcsa dolgokat művel a női test a terhesség során. Próbáltam megfeledkezni róla a következő hónapokban, ám a kinövés nem múlt el, másfél év múlva még mindig ott volt a vállamon, így döntöttem: időpontot foglalok egy bőrgyógyászhoz.
Az új szakember szerint szövettani vizsgálatot kell készítenünk. Napokkal később megcsörrent a telefon. Bőrrák. Zokogásban törtem ki a halálos diagnózis hallatán. Ugyan az orvosok megnyugtattak, hogy nem veszélyes típusával van dolgom, ez a fajta egyszerűen kezelhető és nagyon lassú ütemben fejlődik, mégis bosszantott a tudat, hogy milyen kimenetele lett volna a dolgoknak, ha nem keresek egy másik szakembert.
Innentől kezdve minden bizalmamat és hitemet az orvosokba vetettem. Jó beteg voltam. Nem panaszkodtam, mosolyogva viseltem el mindent. A kellemetlenségek miatt nem szóltam, sőt, nem is kérdeztem. Megdönthetetlen igazságként kezeltem a szakember véleményét. Pedig volt, amikor azt éreztem, hogy valami nincs rendben, mégsem kezdtem megkérdőjelezni amit mond.
Sajnos a félrediagnosztizálás gyakoribb, mint gondolnánk. A közelmúltban végzett tanulmányok sokkoló adatokat tárnak elénk. A hasi fájdalmat tapasztaló nők 13-25 százalékkal kisebb valószínűséggel kapnak fájdalomcsillapítót, mint a férfiak, és 20 perccel tovább várnak az ellátásra is.
A nőknél jelentkező mellkasi fájdalmat az esetek 5 százalékában félre diagnosztizálták, és átlagosan 12 órával tovább tartott annak elkészülte. A nők kisebb valószínűséggel kapnak megfelelő stroke-diagnózist, a teljes kép pedig ennél sajnos még szomorúbb, a színesbőrű nők esetében még ijesztőbbek az adatok.
Huszonévesen soha nem gondoltam volna, hogy az orvosi ellátásom más lenne, mint a férfi társaimé. Ám amikor visszaolvastam a kórtörténeteim, rájöttem, hogy a bőrrák téves diagnózisa nem az első alkalom, hogy a tüneteimet lekicsinyelték. 2013 januárjában hetekig tartó gyengeség és hányinger után elrángattam magam az orvosomhoz. Ő csak a szemét forgatta, és azt mondta, hogy valószínűleg a közelgő esküvőm miatti aggodalom okozza az ijesztő tüneteket.
Amikor kellemetlenül érezve magam a szituációtól mégis megkértem, csináljunk egy terhességi vizsgálatot, úgy állította be, mintha egy szívesség lenne, hogy elvégzi. Az eredmény pozitív lett.
Most nyolc évvel később, amikor a rákos anyajegy eltávolítását követően nyolc friss öltéssel a vállamon túléltem a betegséget, fontolóra vettem, hogy felkeresem eredeti bőrgyógyászomat, hogy elmondjam neki, félrediagnosztizált. Felkerestem Dr. Sareh Parangit, a Harvard Orvosi Intézetének professzorát, ő jó ötletnek tartja-e az elképzelésemet. Egyetértett, sőt, kifejezetten támogatott, hogy közöljem korábbi orvosommal a tévedést. Szerinte ez fontos visszajelzés lehet, amely segít majd a szakmai fejlődésben. A szakember szerint hiába minden tudomány, az ember megérzései a legtöbb esetben nem csalnak, ezért nagyon fontos, hogy az orvosok minden esetben vegyék figyelembe a páciensek tapasztalatait, meglátásait.
Hosszú idő volt, mire elfogadtam, hogy a terhességemet is elbagatellizálták, ám most még keményebb lelki kihívásnak bizonyult, hogy elfogadjam, hogy a bőrrákomat sem vették komolyan. A szakemberek szerint azonban nagyon fontos, hogy ne vegyük személyes sértésnek vagy bántásnak az orvos védekezését vagy meglátásait. A betegek ilyenkor automatikusan bocsánatkérést várnak el, az orvosok viszont védekező álláspontot képviselhetnek. Ha úgy érezzük, ez lelki gondokat okozhat nálunk, a szakértő szerint inkább keressünk arra megfelelő személyt, aki érdekképviseletet nyújthat.
Maya Dusenbery könyvet is írt a nők félrediagnosztizálásáról, és véleménye szerint pontosan a visszajelzés hiánya az, ami még több gondot okoz. Mivel az orvosok nem kapnak olyan jelzéseket, hogy a diagnózisuk hibás lenne, sokan túl magabiztosak a meglátásaikat és elképzeléseiket illetően. Egyszerűen nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy félrediagnosztizálhatnak valakit, a legkisebb reális esélyét sem tudják elképzelni ennek. Pedig a megoldás csak és kizárólag a transzparens működés, a rendszeres visszajelzés lehet, amely ugyan súrlódásokkal és kellemetlenségekkel járhat, hosszútávon csak ez lehet célravezető.
„Az életmódorvoslás és a táplálásterápia lesz a 21. század két meghatározó tudománya”
Minden eddiginél nagyobb veszélyben a női egészségügy
Extra hiányzás jár az amerikai diákoknak mentális okok miatt
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!