Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Terhességi cukorbetegség

2024. december 06.

6 perc olvasás

Támogatott tartalom

Terhességi cukorbetegség
© Dr. Rose Magánkórház

A terhességi cukorbetegség – más nevén gesztációs diabétesz – sok kismamát érint. Bár általában csak a terhesség idejére korlátozódik, fontos figyelmet fordítani rá, mert hatással lehet az anya és a magzat egészségére.


„A terhességi cukorbetegség diagnózisa eleinte ijesztő lehet, de a megfelelő odafigyeléssel, diétával és mozgással kordában tartható, és így minimalizálhatjuk a kockázatokat mind az anya, mind a baba számára” – hívja fel a figyelmet Dr. Balogh Illés Dr. Rose Magánkórház endokrinológus-nőgyógyásza.

Miért alakul ki a terhességi cukorbetegség?

A terhesség alatt a női szervezet jelentős változásokon megy keresztül, különös tekintettel a hormonháztartásra. Ezek a változások egyes nőknél csökkent inzulinérzékenységhez vezetnek, aminek a hatására a szervezet kevésbé tudja szabályozni a vércukorszintet. „A terhességi cukorbetegség nemcsak az anya szervezetét terheli meg, hanem a magzat fejlődésére is hatással lehet, különösen, ha nincs megfelelően kezelve” – magyarázza Dr. Balogh Illés. Az emelkedett vércukorszint növeli a nagy születési súly (makroszómia) kockázatát, ami bonyolíthatja a szülést, és növeli a későbbi egészségügyi problémák valószínűségét.

Hogyan ismerhető fel a terhességi cukorbetegség?

Minden kismamánál elvégzik a terheléses vércukorvizsgálatot a terhesség 24-28. hete között, hogy kiszűrjék a gesztációs diabéteszt. Ez a vizsgálat megmutatja, hogy az anya szervezete hogyan kezeli a cukrot, és szükség esetén lehetőséget ad a beavatkozásra. Dr. Balogh Illés  szerint „fontos, hogy a kismamák komolyan vegyék a szűrést, mert sokszor a terhességi cukorbetegség tünetmentes, de a következményei komolyak lehetnek.”

Az édes ízek utáni vágy és a cukoréhség

Számos kismama tapasztalhatja, hogy terhességi cukorbetegsége alatt vagy után különösen vágyik az édességekre. Ez az inzulin ingadozásának következménye, ami gyakran erős éhségérzetet okoz. Dr. Balogh Illés szerint „ha a cukor utáni sóvárgást, kiegyensúlyozott étrenddel ellensúlyozzuk, és rostokban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasztunk, elkerülhetjük az éhségrohamokat.” A fokozott édességvágy esetén is fontos, hogy a kismamák ellenálljanak a csábításnak, és inkább egészséges alternatívákat válasszanak.

A stressz hatása a cukorháztartásra

A stressz hatással lehet a vércukorszintre is, mivel a stresszhormonok, például a kortizol, emelhetik a vércukorszintet. A terhesség alatti és utáni stressz kezelése éppen ezért szintén kiemelten fontos. A kismamáknak érdemes olyan relaxációs technikákat elsajátítaniuk, mint a légzőgyakorlatok, a jóga vagy a meditáció, amelyek segítenek a stresszoldásban. „A terhesség időszaka érzelmileg és fizikailag is megterhelő lehet, ezért a kismamáknak javasolt olyan kikapcsolódási formákat keresni, amelyek segítenek a stressz csökkentésében” – javasolja a nőgyógyász-endokrinológus.

Mit tehetünk a megelőzésért?

Az életmódbeli szokások már a terhesség előtt is sokat számítanak. Az egészséges testsúly megőrzése, a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás mind segíthetnek csökkenteni a terhességi cukorbetegség kockázatát. A szakorvos szerint „már a családtervezés szakaszában érdemes figyelmet fordítani az étrendre és a testsúlyra, mert ez is hozzájárulhat a későbbi egészséges várandóssághoz.”

A diéta szerepe

A terhességi cukorbetegség kezelésének alapja a diéta. A gyorsan felszívódó szénhidrátokat minimalizálni kell, helyettük összetett szénhidrátokat, fehérjéket és rostban gazdag ételeket érdemes fogyasztani. „A diéta betartása kulcsfontosságú, mert így elkerülhetjük a vércukorszint hirtelen kiugrásait, amelyek a baba fejlődését is befolyásolják” – emeli ki Dr. Balogh Illés. Sok kismama számára kihívást jelenthet a diéta betartása, különösen, ha korábban nem figyelt szigorúan az étrendjére. A legfontosabb tanács, hogy „a diéta első heteinek nehézségeit érdemes leküzdeni, mert hosszú távon nagyban csökkenthetjük a komplikációk kockázatát.”

Mozgás: több, mint egyszerű sport

A rendszeres testmozgás a diéta mellett szintén segít a vércukorszint szabályozásában. A kismamák számára ajánlottak az alacsony intenzitású, rendszeres mozgásformák, mint például a séta, a jóga vagy a könnyed úszás. „A testmozgás a cukorbetegség kezelésének része, de fontos, hogy minden kismama a saját tempójában és az orvos ajánlása szerint végezze” – tanácsolja Dr. Balogh Illés.

Mi történik a szülés után?

A terhességi cukorbetegség általában a szülés után megszűnik, de az érintett nők körülbelül fele élete során később hajlamosabb lesz a 2-es típusú cukorbetegségre. Éppen ezért fontos, hogy a kismamák szülés után is figyeljenek a vércukorszintjükre. Amennyiben az inzulinrezisztencia fennmarad, érdemes rendszeresen kontrollvizsgálatokra járni, és figyelni az egészséges életmódra. A megfelelő testsúly megőrzése és a kiegyensúlyozott étrend sokat segíthet a későbbi problémák elkerülésében. „A terhességi cukorbetegséget követő időszak jó alkalom arra, hogy az anyukák tudatosan figyeljenek a saját egészségükre is, hiszen ez nemcsak az ő, hanem az egész család életminőségéhez is hozzájárul” – hangsúlyozza Balogh doktor.

Mit üzen a kismamáknak?

Dr. Balogh Illés arra buzdít minden kismamát, hogy fordítson kiemelt figyelmet a terhességi cukorbetegség kezelésére és megelőzésére. A megfelelő diéta, a rendszeres testmozgás és a stressz kezelése mind segíthetnek abban, hogy minimalizálják a kockázatokat. „A terhességi cukorbetegséget nem lehet figyelmen kívül hagyni, és ha időben felismerjük és kezeljük, elérhetjük, hogy az anya és a gyermek is egészséges legyen”.

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Bevezetik a...
1

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

2022.09.01. 1 perc olvasás

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

Te megtalál...
2

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

2022.07.13. 1 perc olvasás

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

Két macska v...
3

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

2022.08.18. 1 perc olvasás

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

2030-ra ez a...
4

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

2022.08.26. 1 perc olvasás

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

Egy orvos el...
5

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

2023.06.14. 2 perc olvasás

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

Te megtalál...
6

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

2022.07.26. 1 perc olvasás

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

A rák egyik...
7

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

2024.01.12. 2 perc olvasás

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

Csak a legok...
8

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

2022.08.05. 1 perc olvasás

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

Ezek is érdekelhetnek

Boldogság, f...

Boldogság, fagylaltmúzeum a neved

2021.05.14. 1 perc olvasás

Rózsaszínben a világ

Hogyan készí...

Hogyan készítsünk barna vajat?

2021.05.13. 3 perc olvasás

Beurre Noisette süteménybe, húshoz, zöldséghez

5 tökéletes...

5 tökéletes vakációs helyszín júniusra

2019.05.28. 5 perc olvasás

Gyerekkel pi...

Gyerekkel pihenni? Miért is ne?!

2019.05.27. 2 perc olvasás

6 gyönyörű m...

6 gyönyörű mediterrán helyszín - Nyaraláshoz vagy esküvőhöz!

2019.05.21. 4 perc olvasás

Álomvilla a...

Álomvilla a tengerparton 50 dollárért? Már megyünk is!

2019.04.25. 2 perc olvasás

A lélek szig...

A lélek szigetei

2013.01.19. 1 perc olvasás

Zürich - Élj...

Zürich - Éljen az elegáns underground!

2012.05.08. 4 perc olvasás

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves