Minden nagyobb ipari forradalom előtt azt jósolták a szakemberek, hogy teljesen megváltozik majd az életünk, és átalakulnak az ismert szakmák. Ma is egy ilyen paradigmaváltás előtt állunk, de túléltünk már párat.
Nem léteznek jövőbiztos receptek, senki nem tudja megmondani pontosan, mi lesz tíz év múlva, de lehet látni a jövőformáló mintázatokat, amelyek segítségével el tudjuk képzelni kicsit, mi vár ránk. Ami megnyugtató, hogy egyrészt ma is hatással lehetünk arra, hogy mi merre haladjon, másrészt fel tudjuk készíteni magunkat és a gyerekeinket a jövő kihívásaira.
A legnehezebb változás talán az lesz, hogy új biztos pontokat keressünk a jelenlegi fogódzóink helyett, ugyanis megszűnik az a rendszer, amiben tudjuk, melyik három egyetem a legerősebb és mely szakmák a legbiztosabbak. Amikor én kijöttem az egyetemről, úgy képzeltem, hogy életem során maximum 4-5 munkahelyem lesz majd, esetleg nemzetközi karriert futok be, aztán nyugdíjba megyek – de a jövőben egészen biztosan nem ez a modell lesz általános. A mai tinédzserekre az vár, hogy akár 15-17 munkahelyük lesz, 7-8 különböző iparágban, de maga a munkahely fogalma is megváltozik. Most arra érdemes felkészülnünk, hogy mik azok a készségek, képességek, tudások, amelyek az alkalmazkodáshoz leginkább szükségesek.
A felkészülést a lehető leghamarabb el kell kezdeni, és ebben nagy felelőssége van az üzleti élet döntéshozóinak. Közülük egyre többen ismerik fel, hogy ha 10-15 év múlva jó emberekkel szeretnének dolgozni, akkor már most be kell fektetniük a mai gyerekek jövőjének alakításába. Az Edisonplatform elnevezésű közösségben, aminek vezetőjeként dolgozom, olyan cégeket és nonprofit szereplőket kutatunk fel, akik innovatívak és jövőbarátok, és most már csaknem 200, gyerekeket fejlesztő szervezet tartozik közénk. Szeretnénk iránytűként funkcionálni, hogy a szülők tisztában legyenek azzal, hogyan készülhetnek fel a jövő munkával kapcsolatos kihívásaira, és rátaláljanak a megfelelő szervezetre. A Világgazdasági Fórum egyik modelljét használva olyan területekre koncentrálunk, amelyek korábban másodlagos fontosságúak voltak. A hozzánk csatlakozó szervezeteknél olyan tudást és kompetenciákat lehet elsajátítani, amelyek a jövőben kulcsfontosságúak lesznek, és mindezt jövőbe mutató módszerekkel adják át. Olyan készségeket és kompetenciákat érdemes most fejleszteni, mint a kreativitás, alkalmazkodóképesség, kritikus gondolkodás, problémamegoldó képesség, együttműködés, kommunikáció, önismeret, érzelmi intelligencia, kíváncsiság, szociális és kulturális nyitottság – tehát csupa olyan dolgot, ami emberré tesz bennünket. Ez a lista szerintem bizakodásra ad okot: azt jelzi, hogy a jövőben egyre inkább a képességeinket használhatjuk majd, így közelebb jutunk az értelmes munka világához, mint valaha.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!