Bárhogy is próbálkozol a fogyás nem akar beindulni? A bűnös nem biztos, hogy a genetikád vagy a fegyelem hiánya.
Egészségesen táplálkozol, figyelsz a kalóriákra és még sportolsz is, de a kilók makacsul tapadnak a testedhez? Amennyiben ez valóban így van, és a mérleg nyelve csak nem billen lefelé, akkor érdemes lehet egy kicsit mélyebben a dolgok mögé nézni, ugyanis egyáltalán nem kizárt, hogy a háttérben munkálkodó kortizol lesz a hibás. Természetesen fontos, hogy magadat diagnosztizáld, ahhoz, hogy pontot tegyél a kérdés végére, mindenképpen fel kell keresned az orvosod, hiszen laborvizsgálatokkal viszonylag egyszerűen kideríthető, hogy tényleg a kortizol okozza-e a fogyási nehézségeid.
A mai felgyorsult, stresszel teli világunkban azonban egyáltalán nem furcsa, ha az ún. stresszhormon gátolja meg a diétás törekvéseidet. A kortizolra alapvetően szükséged van, hiszen ha egyensúlyban van, akkor segíthet megbirkózni a stresszel, emellett szabályozza a vércukorszintet és az anyagcsere folyamatokban is kulcsszerepet játszik. Amennyiben viszont a szintje krónikusan megemelkedik, akkor az zsírraktározáshoz vezethet, főleg a has környékén, továbbá megnövekedett étvágyat és lassabb anyagcserét eredményezhet. Viszont jó hír, hogy léteznek hatékony módszerek, amikkel kordában tudod tartani a kortizolt, így végre elérheted a kívánt eredményeket a fogyásban is.
Az alváshiány, főleg ha krónikus, akkor stresszt okozhat, ami miatt a kortizolszint az egekbe szökhet. A szakértők szerint egy egészséges felnőtt embernek éjszakánként 7-9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy kiegyensúlyozott és egészséges életet élhessen. Ezenkívül kutatások kimutatták, hogy az esti telefonozás, a készülékéből kiszűrődő kék fény miatt negatív hatással lehet a pihenésre, végső soron pedig a kortizol szintjére, így a mobil nyomkodását lefekvés előtt már érdemes mellőzni.
Akár hiszed, akár nem, de a túl intenzív edzések is megnövelhetik a kortizol szintjét. Amennyiben igazoltan magas a stresszhormonod szintje, akkor érdemes lehet kipróbálnod a jógát vagy a pilatest, de a gyaloglás is kimondottan jó alternatíva lehet, ha a stressz csökkentéséről van szó.
Az éhezés és a szigorú diéták is emelhetik a kortizolszintet. Éppen ezért az efféle fogyási módszerek egyáltalán nem preferáltak, szóval inkább próbálj meg kiegyensúlyozottan étkezni, a választásaid között pedig legyenek fehérjében, egészséges zsírokban és összetett szénhidrátokban gazdag ételek. Az olyan ételek, mint mondjuk a lazac, az avokádó, a diófélék és az étcsokoládé (mértékkel) különösen hasznosak lehetnek.
A gyógynövények igazi szupererővel bírnak, a kutatások szerint például az ashwagandha hozzájárul a kortizol szabályozásához. Az ashwagandha teaként vagy étrendkiegészítőként is fogyasztható, viszont fontos, hogy a szakértők kúraszerűen ajánlják, 2 hónap után érdemes 1 hónap szünetet tartani. Az ashwagandha szedése előtt mindenképpen konzultálj az orvosoddal, főleg, ha más gyógyszereket is szedsz egyidejűleg. Amennyiben igazoltan magas a kortizolszinted, célszerű lehet néhány havonta megnézetni az értékeket, hogy az ashwagandha hatására változott-e bármi.
A krónikus stressz gyakran azért alakul ki, mert egyszerűen képtelen vagy nemet mondani. Legyen szó akár munkáról, akár a baráti segítségnyújtásról, te mindig mindenkinek ott vagy. Ez egy nagyon szép tulajdonság, csak éppen borzasztóan kimerítő lehet állandóan rendelkezésre állni. hidd el, néha a legjobb megoldás, ha egyszerűen nemet mondasz, főleg azokra a dolgokra, amik csak elszívják az energiád.
Kutatások szerint már napi néhány perc meditáció is segíthet harmonikusabbá tenni az életed, ezáltal pedig a kortizolszint csökkentésében is segíthet. Itt, az ELLE oldalán már több meditációs technikáról is írtunk, ez a reggeli rutin például egyszerű, de nagyszerű, valami olyasmi, amivel garantáltan remekül indul majd minden napod.
Mind a koffein, mind pedig az alkohol növelheti a kortizolszintet, így ha ezt szeretnéd elkerülni, akkor érdemes lehet őket parkolópályára tenni. A reggeli kávé, különösen ha éhgyomorra iszod, azonnal az egekbe repítheti a kortizolt, de az sem jó megoldás, ha napi 4-5 koffeines italt dobsz be. Persze, ha megpróbálod egészséges szinten tartani a koffein bevitelét, akkor nem lehet gond, de arra próbálj meg figyelni, hogy a reggeli étkezés után idd meg az első csésze kávéd.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!