A kialvatlanság súlyos következményekkel járhat.
A kialvatlanság sok millió embert érint világszerte, pedig az egészségügyi szakemberek nem győzik hangsúlyozni az elegendő mennyiségű pihenés fontosságát. A súlyos alváshiány ugyanis különböző betegségekkel is összefüggésbe hozható, emellett pedig a mentális egészségre is negatívan hat. Összeállításunkban most megmutatjuk azokat a jeleket, amik arra utalnak, te is kialvatlansággal küzdesz.
Talán te magad sem gondolnád, de a kialvatlanság durva falási rohamokhoz vezethet. Ennek oka, hogy az alváshiány hatással van a szervezet két kulcsfontosságú hormonjára, a a leptinre és a ghrelinre. A leptik az a hormon, ami a jóllakottság érzéséért felelős, míg a ghrelin az éhség jelzéséért felel. Amennyiben jól kialszod magad, ezek a hormonok egyensúlyba kerülnek, de ha kialvatlan van, akkor a hormonok szabályozása felborul, te pedig nehezen fogod tudni megállapítani, hogy az étvágyad valódi-e, vagy csak a szervezeted az alváshiány miatt kongatja a vészharangot.
A bőr állapotát számos tényező befolyásolhatja, ezek közül az egyik a kialvatlanság. A Dermatologic Therapy Journal kutatásai egyértelműen azt mutatják, hogy a bőr alvás közben képes regenerálódni, a sérült sejtek ilyenkor állnak helyre. Ha azonban nem alszod ki magad rendesen, akkor puffadást vagy sötét karikákat tapasztalhatsz a szemed körül, hosszabb távon pedig az öregedés első jelei, azaz a ráncok is felbukkanhatnak.
Valószínűleg fel sem merült benned, hogy a kétbalkezességed hátterében az alváshiány is állhat. Clinical Neurophysiology tanulmánya szerint, ha túl fáradt vagy, akkor a szokásosnál lassabban mozogsz. Ez a funkcióhiba pedig alacsonyabb reakciósebességet eredményez, ami aztán a motoros készségeidben csapódik le, tehát ügyetlenebb leszel.
A jó éjszakai alvás elősegítheti a stabilabb mentális állapotot, míg az alváshiány érzelmi sebezhetőséghez vezethet. Ha azon kapod magad, hogy a legapróbb dolgokon is sírva fakadsz, akkor nem kizárt, hogy a krónikus alváshiány okozza a bajt. Ez végül szorongáshoz, depresszióhoz vagy más mentális betegséghez vezethet.
A kutatások azt is kimutatták, hogy az immunrendszernek alvásra van szüksége ahhoz, hogy a lehető legjobban működjön. Ha nem alszol eleget, akkor kevésbé leszel képes leküzdeni a különböző fertőzéseket, így egyik betegséget kaphatod el a másik után. A szakértők elmondása szerint alvás közben a szervezet citokineket, vagyis olyan fehérjéket termel, melyek segítenek megvédeni a szervezeted a gyulladásoktól és a vírusoktól. Szóval, ha folyamatosan megfázol, akkor az alváshiány lehet a felelős.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!