Ez az a diéta, amit még a férfiak is hajlandók követni. Nem véletlen, hogy mind népszerűbb.
A környezetünk ugyanis lehet 21. századi, a testünk azonban kőkorszaki test, ugyanarra vágyik, mint százezer évvel ezelőtt. Lehet, sőt biztos, hogy Frédi, Béni és a többi kőkorszaki szaki nem élt 70-80 évig. De az is biztos, hogy hírét sem hallották az olyan civilizációs betegségeknek, mint az elhízás, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a szívinfarktus, a csontritkulás, az Alzheimer-kór és társaik – azoknak a nyavalyáknak tehát, amelyek miatt a 21. századi ember jellemzően életét veszíti. Ettől a felismeréstől már csak egy lépés az a következtetés, hogy ha modern korunk adottságait a barlanglakók életformájának pozitív elemeivel kombinálnánk, mindkettő előnyeit élvezve élhetnénk egészségben, boldogságban az emberi kor végső határáig, vagyis úgy 120 évig. Erre tanít az evolúciós orvoslás, a paleolit diéta és egyáltalán, az egész paleo életmód.
A témát nálunk elsősorban Szendi Gábor könyveiből ismerhetjük, míg a legfinomabb paleo recepteket Mezei Elmirának köszönhetjük, aki nemrégiben új szakácskönyvvel jelentkezett (Paleolit receptek hétköznapokra). Ebben leveseket, hal-, hús- és zöldségételeket ugyanúgy találunk, mint finom desszerteket, természetesen valamennyit paleo elvek szerint, ráadásul takarékosan elkészítve. A receptek bebizonyítják, ha ezt az életmódot akarjuk követni, nem kell éheznünk, megvonnunk magunktól a finom falatokat, mindössze elhagynunk az étrendünkből a tejtermékeket, a gabonaféléket, a hüvelyes zöldségeket és a burgonyát. Ez persze nem egyszerű feladat, de a téma másik szakértője, Loren Cordain új könyvében (Paleolit étrend – Fogyjunk és éljünk a természet rendje szerint!) szintén hasznos tanácsokkal szolgál. Még hétnapos étrendmintát is ad a kezdő paleósoknak, azzal biztatva őket, hogy ha betartják az általa javasolt alacsony glikémiás indexű, omega-3 zsírsavakban gazdag, fehérjedús étrendet, akkor nemcsak lefogyhatnak, hanem egészségesebbek és jókedvűek is lesznek.
Januárban arra is alkalom nyílik, hogy az érdeklődők személyesen tegyék fel kérdéseiket dr. Tóth Csaba paleo orvosnak és Mezei Elmira táplálkozási tanácsadónak a Danubius Health Spa Resort Sárvár január 18-20-i paleo hétvégéjén. A programban szerepel könyvbemutató, dr. Tóth Csaba előadása a paleolit terápia újdonságairól, főzőtanfolyam, Paleohamm termékbemutató, egyéni tanácsadás, beszélgetés, könyvvásár, paleo receptverseny, és az is kiderül, mi a mozgás szerepe a paleolit életmódban. Az pedig magától értetődő, hogy a bővített félpanzió (reggeli, déli leves, vacsora) ugyancsak csupa paleo fogásból áll majd.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!