Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Irodalom és mentális egészség

Fogjunk Össze Alapítvány

2023. február 09.

6 perc olvasás

ELLE szerkesztőség

irodalom mentális egészség fogjunk össze
Irodalom és mentális egészség
© Pixabay

Hogyan hat a szépirodalom olvasása a mentális egészségünkre? Egyáltalán hat-e rá bárhogyan? Mit mondanak erről a legújabb kutatások?

Orzóy Ágnes írása.


Noha a könnyen hozzáférhető filmek és a közösségi média korában gyakran jelennek meg olyan írások, amelyek szerint a szépirodalmat olvasók száma vészesen csökken, mégis úgy tűnik, hogy sokunk számára semmi sem képes pótolni azt az élményt, amikor egy regénnyel vagy novelláskötettel bekuporodunk a fotelba, és a külvilágot kizárva olvasunk.

De miért olvasunk szépirodalmat, és hogyan hat a szépirodalom olvasása a mentális egészségünkre?

Ha hirtelen nekiszegeznénk ezt a kérdést az embereknek, sokféle választ kapnánk. Ki azért, hogy elmeneküljön a kaotikusnak, lehangolónak – vagy a Covid-járvány alatt éppenséggel túlzottan sivárnak és ingerszegénynek – érzett való világból, ki azért, hogy új gondolatok, új világok megismerésével stimulálja és tartsa frissen az agyát. Mindezt a filmnézés is lehetővé teszi, de a könyv jóval interaktívabb műfaj, hiszen magunknak kell elképzelni a helyszíneket és a szereplőket – ráadásul kapcsolgatás nélkül lassíthatunk, gyorsíthatunk, átugorhatunk unalmas részeket, vagy éppen visszatérhetünk korábbi fejezetekhez. És noha az e-könyvek megjelenése után sokan úgy vélték, hogy a digitális könyvek fokozatosan kiszorítják a nyomtatott könyveket, ez mégsem történt meg: Magyarországon például a könyveladásoknak csak egy-két százalékát teszi ki az e-könyvek eladása. Ennek az egyik fő oka az, hogy a nyomtatott könyvek 5 százalékos áfájával szemben Magyarországon az e-könyvek áfája 27 százalékos, így az e-könyvek csak kb. 30 százalékkal olcsóbbak – de nem ez az egyetlen ok: úgy tűnik, sokan kifejezetten arra vágynak, hogy kikapcsolják a gépeket, amelyeken folyamatosan érkeznek a feldolgozhatatlan mennyiségű vizuális információk és az újabb üzenetek, s egy olyan tárgyat fogjanak a kezükbe, amelynek színe, szaga és súlya van.

Egy lány könyvet olvas

Intuitív módon is érezzük tehát, hogy az olvasás pozitívan hat a mentális egészségünkre. Az utóbbi egy-két évtizedig azonban nem voltak számottevő pszichológiai kutatások a szépirodalomnak a mentális egészségre gyakorolt jótékony hatásairól. Ebben a cikkben néhány ilyen kutatásra hívjuk fel az olvasóink figyelmét.

Talán mindenkinek volt már olyan élménye, hogy egy történetet hallott, amelyről eszébe jutott egy regény, mely hasonló szituációt dolgoz fel, és ez segítette a történet megértését. Vagy épp fordítva: egy regényalakban ismert fel valakit, akinek a viselkedését mindaddig nem értette. Egy 2013-as amerikai tanulmány kísérleti eredményei szerint azok, akik szépirodalmat olvasnak – szemben azokkal, akik tényirodalmat, populáris irodalmat (ún. ’genre fiction’-t, vagyis krimit, romantikus regényeket, fantasy-t, sci-fit) vagy éppenséggel semmit sem olvasnak –, jobban át tudják élni mások mentális állapotait, és ezáltal jobban megértik másoknak az övéktől különböző szempontjait, elképzeléseit és szándékait. Vagyis a szépirodalmat olvasók e tanulmány szerint fejlettebb empátiával rendelkeznek, így könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni, jobban megértik mások viselkedésének mozgatórugóit, és képesebbek az együttérzésre. Két New York-i szociálpszichológus irodalomelméleti munkákat is idézve érvel amellett, hogy a szépirodalommal ellentétben a populáris irodalom kategóriájába tartozó művek nem feltétlenül növelik az empátiát, hiszen a bennük szereplő helyzetek, események és szereplők alapvetően a műfaj szabályainak, nem pedig az emberi psziché, illetve a társas helyzetek világának felelnek meg.

Mentális egészség és az irodalom kapcsolata

Egy jelentős szépirodalmi mű rendkívül sűrítve, különösen láttató módon tud ábrázolni egy szituációt, egy jellemvonást vagy egy adott társadalmat – gondoljunk csak arra, hányszor hallottuk vagy mondtuk már magunk is:

Micsoda kafkai szituáció volt!”, vagy: „Nahát, ez az alak tisztára olyan, mintha Molière találta volna ki!”

Egy tanulmány szerint a szépirodalom olvasása olyan, mintha társadalmi interakciókat gyakorolnánk: nemcsak az empátia és az elfogadás képességét tanuljuk, hanem a társas kapcsolatok során tanulható készségeket is fejlesztjük, és számos információt sajátítunk el az emberek közti verbális és nonverbális kommunikációról. A szépirodalom egyedülálló lehetőséget biztosít erre, hiszen olyan tapasztalatokra tehetünk szert általa, amelyeket máshogyan nem szerezhetünk meg. Az irodalmi művek azt mutatják meg – szimuláció révén –, hogy az egyén hogyan működik a társadalomban. A műből szerzett információt az olvasó a saját helyzetére alkalmazhatja, és annak megfelelően cselekedhet. A tanulmány szerzői szerint más médiumokra ez nem igaz, hiszen az irodalom olvasása során a látvány és a hangok az olvasóra vannak bízva, így a képzelőerő sokkal aktívabban működik, mint a film vagy a színházi előadás nézése során. 

Sokan számolnak be arról, hogy egy irodalmi mű megváltoztatta az életüket, gondolkodásukat.

Az Emory University kutatóinak egyik cikke szerint ennek biológiai lenyomata is lehet. A cikk egy olyan kísérletre épül, melynek során a kutatók azt vizsgálták, hogy a regényolvasás milyen hatással van a neurális hálózatra. A résztvevőknek, akik a kísérlet során ugyanazt a könyvet olvasták – Robert Harris Pompeii című történelmi regényét –, a kísérlet előtt és után öt napig fMRI-vel vizsgálták az agyát, a kettő között a vizsgálati alanyok kilenc napon át olvasták a regényt. Az eredmények alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az olvasás határozottan rajta hagyta a lenyomatát a kísérletben részt vevők agyán. Még ha időlegesen is, de az olvasás utáni napokon a beszédért felelős bal halántéklebenyben, valamint az agy elsődleges szenzoros régiójában is aktivitásnövekedést detektáltak.

Könyvek fontossága az egészségünkre

Mintha az idegtudomány igazolná a 18. századi angol esszéisták, Joseph Addison és Richard Steele frappáns mondását:

Az olvasás ugyanolyan az elmének, mint a testgyakorlás a testnek.”

Az irodalomnak a mentális egészségre gyakorolt jótékony hatásairól szóló kutatásokkal párhuzamosan egyre elterjedtebb a biblioterápia: az irodalom használata a személyiségfejlesztésben és a gyógyításban.

A teljes cikk elolvasható itt

A Fogjunk Össze Alapítvány 2020-ban, a pandémia első hulláma idején jött létre. Az alapító dr. Ficzere Andrea célja egy olyan platform létrehozása volt, amely az egészségügyben dolgozókat támogatja a különböző felajánlások koordinálásával.

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Melyik arcot...
1

Melyik arcot látod vidámabbnak? A válaszod rengeteget elárul a személyiségedről

2023.01.24. 2 perc olvasás

Melyik arcot látod vidámabbnak? A válaszod rengeteget elárul a személyiségedről

Kitalálod, m...
2

Kitalálod, melyik nő a kisfiú édesanyja? Sokat elárul rólad, rájössz-e a válaszra

2023.01.25. 2 perc olvasás

Kitalálod, melyik nő a kisfiú édesanyja? Sokat elárul rólad, rájössz-e a válaszra

Ha 5 másodpe...
3

Ha 5 másodperc alatt kiszúrod a disznót a nyuszik között, igazán különleges vagy

2022.09.26. 1 perc olvasás

Ha 5 másodperc alatt kiszúrod a disznót a nyuszik között, igazán különleges vagy

Hihetetlenül...
4

Hihetetlenül magas az IQ-d, ha észreveszed a második állatot a képen

2022.07.29. 1 perc olvasás

Hihetetlenül magas az IQ-d, ha észreveszed a második állatot a képen

Csak egy szü...
5

Csak egy született zseni találja meg a hibát a képen 7 másodperc alatt

2023.04.13. 1 perc olvasás

Csak egy született zseni találja meg a hibát a képen 7 másodperc alatt

Hány kutyát...
6

Hány kutyát látsz a képen? Elárulja, hány éves vagy szellemileg

2023.04.15. 2 perc olvasás

Hány kutyát látsz a képen? Elárulja, hány éves vagy szellemileg

Szerinted ki...
7

Szerinted ki a legokosabb a képen látható 4 ember közül? Érdekes dologról árulkodik

2022.09.06. 1 perc olvasás

Szerinted ki a legokosabb a képen látható 4 ember közül? Érdekes dologról árulkodik

Egy zseni va...
8

Egy zseni vagy, ha 13 másodperc alatt megtalálod a macskát a képen

2022.08.10. 1 perc olvasás

Egy zseni vagy, ha 13 másodperc alatt megtalálod a macskát a képen

Ezek is érdekelhetnek

Ez a teszt m...

Ez a teszt megmutatja, mennyire vagy mentálisan erős

2024.11.27. 1 perc olvasás

SZEMÉLYISÉGTESZT

Az ADHD 3 je...

Az ADHD 3 jele a nőknél: innen ismerheted fel

2024.11.27. 1 perc olvasás

ADHD

Kiderült, me...

Kiderült, mely emberek a legkevésbé stresszesek

2024.11.24. 2 perc olvasás

STRESSZKEZELÉS

3 mindfulnes...

3 mindfulness gyakorlat, amit ki kell próbálnod, ha nem tudod elengedni magad

2024.11.22. 2 perc olvasás

Mindennapi élet

Ezek a legfo...

Ezek a legfontosabb dolgok, amiket tudni kell a válás utáni depresszióról

2024.11.22. 2 perc olvasás

Szakítás

5 +1 hobbi,...

5 +1 hobbi, ami megváltoztatja az életedet

2024.11.21. 2 perc olvasás

SZABADIDŐ

Íme az étele...

Íme az ételek, amik rossz hatással vannak a mentális egészségedre

2024.11.19. 2 perc olvasás

Táplálkozás

Ez a 3 legjo...

Ez a 3 legjobb étel, amit fogyaszthatsz a szorongás ellen

2024.11.12. 2 perc olvasás

Egészséges táplálkozás

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves