Már a kapcsolat legelején lehetnek olyan figyelmeztető jelek, amelyekre érdemes odafigyelni, mert később csak rosszabb lesz a helyzet.
November 25-e hivatalosan a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja. Világszerte minden harmadik nő szenved el élete során legalább egyszer fizikai vagy szexuális bántalmazást, amelyet az esetek legnagyobb részében az aktuális vagy volt férj, esetleg az intim partner követ el. A fiatalabbak nagyobb veszélynek vannak kitéve – 19 éves korukra, a párkapcsolatban élő serdülőkorú lányok közül majdnem minden negyedik szenved el partnere által fizikai, szexuális vagy pszichológiai bántalmazást.
A legtöbb esetben nem egyik pillanatról a másikra alakul ki a bántalmazás, általában apró gesztusokkal, jelekkel kezdődik, amelyek lassan fordulnak egyre komolyabbá. Tovább nehezíti a felismerést, ha az elkövetők a kényszerítő, irányító viselkedésüket és a szóbeli bántalmazást szeretetnek és védelemnek próbálják álcázni. Azonban, még ha ez a viselkedés nem is fajul fizikai erőszakig, akkor is jelentős pusztítást végezhet az áldozat mentális egészségén és jólétén. Így ismerheted fel a jeleket:
A gazdasági erőszak első jele lehet, ha a másik eldönti, hogy mire költhetsz, és esetleg arra kötelez, hogy a megkeresett pénzedet kizárólag a közös családi kiadásokra költsd.
Árulkodó jel lehet, ha párod rendszeresen gúnyolódik rajtad mások társaságában, vagy gyakran megkérdőjelezi a véleményedet. A külsőd kigúnyolása, a tapasztalataid meghazudtolása, vagy az érzelmeid bagatellizálása folyamatosan rombolja az önbecsülésedet, amelynek következtében úgy érezheted, hogy mindenben az ő segítségére szorulsz.
Amennyiben a barátod visszaél helyzeted megosztásával, váratlanul megjelenik, és kérdőre von, hogy miért vagy ott, mit csinálsz éppen, akkor biztosan nem gondoskodó, védelmező szándékkal figyel.
Aggodalomra adhat okot, ha a partnered megpróbálja megszabni, kivel beszélhetsz, vagy mit posztolsz a közösségi média felületeinken, hiszen ezáltal nagyon hamar elszigetelhet a barátaidtól, családodtól. Nem szabad elfogadni, ha felügyelni vagy korlátozni szeretné a telefon- és internethasználatodat!
Elég árulkodó jel, ha a másik kritizálja az öltözködésedet, sminkedet, vagy azzal vádol, hogy csak másoknak akarsz tetszeni.
Habár a „smink nélkül sokkal szebb vagy” mondatok eleinte akár bóknak is hangozhatnak, nem szabad hagynod, hogy az önkifejezésedet korlátozza.
Minden kapcsolat egyedi, de a szabad akarat, a bizalom, az őszinteség és az egyenlőség minden egészséges kapcsolat alapja. Senki nem írhatja elő, hogy mit tehetsz és mit nem, vagy kivel találkozhatsz, és kivel nem, különösen, ha a másik fél nem tartja magát ugyan ezekhez a szabályokhoz.
Megijeszteni egy tréfa kedvéért, szabálytalanul vezetni az úton vagy fizikai erőszakkal viccelődni csak néhány módja annak, ahogyan egy bántalmazó megpróbálhat hatalmat gyakorolni feletted. Vedd komolyan, ha ilyesmi nálatok is gyakran előfordul!
A szexuális erőszak semmilyen kapcsolatba nem férhet bele, és azonnal kérj segítséget, ha ez történik veled!
Nem csak az számít szexuális erőszaknak, ha erővel kényszerítenek olyan cselekedetekre, amelyeket nem szeretnél. Sok bántalmazó kérleléssel és érzelmi zsarolással éri el, amit szeretne.
Habár elsőre kedves gesztusnak tűnhet, ha azt szeretné, hogy minden idődet csak vele töltsd, de ez hamar súlyos problémává válhat. Ha párod minden lehetséges módon próbálja megakadályozni, hogy kapcsolatot tarts a neked fontos emberekkel, gyakran kritizálja őket, az erős jelzés lehet arra, hogy megpróbál elszigetelni.
Ha a férjed nem megfelelően viselkedik veled, és amikor ezt szóvá teszed, azt mindig kimagyarázza valahogy, téged hibáztat, benned kelt bűntudatot, vagy semmibe veszi érzelmeidet, valószínűleg egy bántalmazó személyiséggel állsz szemben. Az erőszakos esetek utáni „mézes hetek”, bocsánatkérések és kitüntetett odafigyelés elfeledtetheti az átélt szörnyűségeket és könnyen a megbocsátás útjára terelhet, de nem szabad bedőlni ezen trükköknek!
Sok esetben nagyon nehéz felismerni a bántalmazás jeleit, éppen ezért a kapcsolati erőszak elleni küzdelem elhivatott támogatójaként ismert AVON idei kampányában a NO MORE alapítvánnyal közösen igyekszik információt nyújtani minden nő számára világszerte. A „Lovestrong” névre keresztelt platformjukon egy szakértők által összeállított tudástárat találhatsz, amely rávilágít a bántalmazás gyakori korai, figyelmeztető jeleire, információkat nyújt, hogy még az eszkalálódás előtt felismerhesd a mintákat, és útmutatást kapj arról, hogyan és hol veheted igénybe biztonságosan segítséget.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!