A passzív-agresszív viselkedés bántó, fájdalmas, és teljes bizonytalanságba sodorhat. Mielőbb tegyél ellene, ha a barátod így kommunikál veled!
Bár a passzív-agresszív viselkedés kevésbé tűnik nyilvánvalónak és durvának, mint az agresszió más fajtái, mégis ugyanolyan romboló hatással van az érzelmi jólétedre és mindennapjaidra. Ezt a viselkedési formát azok választják a leggyakrabban, akik nem akarják közvetlenül kimondani az igényeiket, érzéseiket – különösen a negatívokat. Lehet, hogy nem is tudják, de ezzel nagyon rosszat tesznek, mert amellett, hogy bántják a másikat, növelik a konfliktushelyzeteket, a bizalmatlanságot és megszakítják az egészséges kommunikációt, ami egy idő után a kapcsolat végéhez is vezethet.
„Azokban a párkapcsolatokban, ahol az egyik személy tart a nyílt konfrontációtól, öntudatlanul is passzív-agresszív viselkedési formát vehet fel. Továbbá az önbizalomhiányos emberek is nehezen találhatják meg hangjukat egy kapcsolatban, különösen, ha hatalmi különbségek vannak a felek között” – mondja Hope Kelaher párkapcsolati terapeuta. Azt is mondják a szakemberek, hogy minél később foglalkoznak ezzel a problémával a párok, annál rosszabb lesz a helyzetük, ezért is érdemes minél előbb beszélni róla, és tenni ellene. Az őszinte és egyenes beszéd megakadályozza az egészségtelen interakciókat, és könnyebben világossá válik, mit nem szabad elkövetni egymással szemben.
Nem vagy biztos abban, hogy a párod passzív-agresszív? A szakértők szerint ez az öt leggyakoribb jele ennek a viselkedésnek.
Kerüli a nyílt és őszinte interakciókat, és ezek a pillanatok kellemetlen érzéseket keltenek benned. Legyen szó akár arról, hogy levegőnek néz, nem válaszol a kérdésekre, vagy nem veszi fel neked a telefont – mindegyik arra utal, hogy passzív-agresszív, ami egyre nagyobb feszültséget eredményez kettőtök között.
A passzív-agresszív partner szarkasztikus vagy bántó humorral is élhet ellened, ezzel jelezve, hogy valamivel elégedetlen. Tudod! Minden viccnek van valami alapja, tehát ha a pasid, rajtad élcelődik egy „vicces” közegbe burkolva, akkor biztosan közölni akar veled valamit, csak nem közvetlenül és nyíltan.
Lehet, hogy a partnered beleegyezik egy feladat elvégzésébe, majd csendben tovább áll, miközben azt mondja, eleve nem is vállalta. Egy passzív-agresszív partner mondhatja azt, hogy kifizeti a számlákat, de közvetett módot talál arra, hogy kifejezze, hogy nem akarja megtenni – mondjuk megvárja a fizetési felszólítást. Ezzel teljes bizonytalanságba sodorhat, hiszen igent mondott valamire – még az is lehet, hogy örömmel –, majd nem végzi el, és ezzel azt erősíti, hogy nem kommunikálsz világosan, vagy eleve a te fejedben született meg a megállapodás.
Az áldozatszerep lehetővé teszi a passzív-agresszív partner számára, hogy elkerülje a kellemetlen feladatokat, miközben a felelősséget rád hárítja. Ha nem akar valamit megtenni és közben sajnáltatja is magát, az egy manipulatív viselkedés, amit azért választott, hogy ne kelljen megcsinálni, amire kérted. Erre vannak tipikus mondatok is, de ez a leggyakoribb:
Soha nem tudok pihenni, mert állandóan adsz valamilyen feladatot!
Az olyan mondatok gyakori használata, mint az „Én mindig” és a „Te soha!” egy másik figyelmeztető jel. Amikor a párod ezt mondogatja, az megint csak kibillenthet téged az egyensúlyodból, és megint azon kapod magad, hogy tiszták-e az elvárásaid. Pedig ő az elégedetlenségét igyekszik így közölni, csak elég rossz köntösben. Ilyenkor könnyen lehet, hogy ugyanazokat a mondatokat, ugyanolyan hangsúllyal ismételgeted, de vigyázz, mert így te is passzív-agresszívvé válsz. Kerüld a tükrözést, mert ezzel csak azt sugallod, hogy ez a viselkedés megfelelő, pedig valójában kicsit sem az.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!