Egzotikus és hagyományos, villámgyors és kísérletező
Ahogyan a legtöbb család, mi is őrzünk egy régi füzetet, benne kézzel írott, női nemzedékről nemzedékre szálló receptekkel. A dédnagymama szakácskönyve már inkább csak kegyeleti, illetve kortörténeti értékkel bír, bár adott esetben lehetne is követni az utasításait, jóllehet a kedvenc receptjeink olyan, mai szemmel nézve vicces fordulatokkal kezdődnek, hogy "verj habot maradék tizenkét tojásfehérjéből", meg "végy egy fél kiló vajat". Szabó Magda hagyatékából először az a kézzel írott reccepteskönyv került elő, amely Egy meszely az fél icce címen jelent meg. A tüzetesebb keresés eredménye ez újabb receptesfüzet, amely szintén a Szabó- vagy Jablonczay-család hétköznapjaiba invitál minket gasztronómiai és időutazásra.
Mireille Guiliano: A francia nők nem számolnak kalóriát (Athenaeum)Noha én is szeretek párizsi éttermekben üldögélni, és soha nem fogom elfelejteni azt a néhány napot, amikor a Café de la Paix-ben reggelizve kenhettem a normandiai vajat a frissen sült baguette-re, a könyv számomra nem indult túl biztatóan. Hamar kiderült ugyanis, hogy a főszereplője az osztriga, márpedig én gyerekkorom óta ősi, mély, megmagyarázhatatlan, viszont leküzdhetetlen ellenszenvvel viszonyulok minden halhoz, rákhoz, kagylóhoz és egyéb vízi élőlényhez. A kötet azonban sokkal több az osztrigának tett szerelmi vallomásnál: szórakoztató kalandozás a francia gasztronómia világába, arcokkal, helyekkel, történetekkel és receptekkel.
Lakatos Márk: Márk konyhája (Bookline)A Hold utcai piacon található Lakatos Műhelyben nem zárak és kulcsok készülnek, hanem levesek, főzelékek és minden, ami kolbászt tartalmaz. Ha valaki szeretné otthon is felidézni az ott kóstolt ízeket, a könyv alapján elkészítheti például az étterem egyik legnépszerűbb ajánlatát, a sült kápiakrémes, kacsazsíros paprikás krumplit. A stylist szerző, aki ezúttal szakács szerepben áll elénk, témakörök szerint csoportosítja a recepteket, az ünnepi fogásoktól az édességeken és a stílusikonok kedvencein át a partifalatokig, illetve a filmsztárok által ihletett fogásokig.
A szerzővel akkor nyílt alkalmam megismerkedni, amikor résztvettem egy térningjén, ahol a hétköznapokban könnyen alkalmazható meditációs gyakorlatokat tanított nekünk. A meditáció ebből a kötetből sem hiányzik, a Városi Jógi tanítója nem véletlenül választotta azt az alcímet, hogy Buddhák a konyhámban. Virág évek óta főz azzal az alapállással, hogy közben mindenben a harmóniát kutatja: az alapanyagokban, az ízekben, az elkészítés technikáiban, így válik a főzés is egyfaja meditációvá. Mi is követhetjük őt ezen az úton, ha megfogadjuk a tanácsait, és válogatunk az olyan pozitív fogalmak köré csoportosított receptekből, mint az öröm, a nyugalom, az életerő, a gyógyulás vagy a megtisztulás.
Lynda Balslev: Fika (Jaffa)Tekintsünk most el a magyar fülnek bizarrul hangzó címtől: ha a svédek így hívják a kávészünetet, hát akkor így hívják. A név helyett koncentráljunk inkább a gondolatra, hogy tudniillik nem lehet egész nap megállás nélkül dolgozni, tanácsos időről időre megállni, pihenni egy kicsit, meginni egy césze kávét, hozzá fahéjas csigát vagy gyömbéres kekszet majszolni, a teendők nem szaladnak el. A csinos kis könyv nemcsak a kávézáshoz, hanem a skandináv sütikhez is kedvet csinál, a receptek alapján mi is próbát tehetünk a sütéssel.
Vrábel Krisztina: 160 grammos szénhidrátdiéta (Central Könyvek)Ezt a fajta diétát eredetileg cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciában szenvedőknek találták ki, akiknek számolniuk kell, hogy a napi szénhidrát-bevitelük ne lépje túl a 160 grammot. A szerző azonban rögtön az elején rámutat: a könyv anyaga olyan szempontok alapján állt össze, amelyeket minden egészséges embernek követnie kellene, ha egészséges is akar maradni. Ennek megfelelően a teljes értékű táplálkozást képviselő receptekből örvendetesen hiányzik mindaz, amire semmi szükségünk: a finomított liszt és gabona, a hozzáadott cukor, a sokféle élelmiszeripari adalék. Vannak viszont benne bőségesen természetes alapanyagok, gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és olyan értékes gabonák, mint a zab, a tönköly vagy a vadrizs.
Sabrina Ghayour: Az Ezeregy éjszaka ízei (Bookline)Közel-keleti konyha mindenkinek – biztat már az alcímében is a kötet arra, hogy ne féljünk próbát tenni otthon ezekkel a nálunk is mind népszerűbb fogásokkal. Az iráni származású szerző Londonban dolgozott éttermek marketingeseként és eseményszervezőként, mellette pedig autodidakta szakácsként vacsorákat szervezett, amikor elvesztette a munkáját, de egy Twitter-csellel hatalmas gasztrobizniszt csinált. A könyvben valóban bebizonyítja, hogy a közel-keleti konyhaművészet egyszerű és elérhető, az olyan ételek elkészítésében, mint a gránátalmaleves, a pisztáciás bárányfasírt vagy csirkebasztilla, a legtöbbször semmi nehézség sincs, a kulcsot a helyes fűszerezés jelenti. Éppen ezért érdemes ügyelni arra, hogy a magyar változatban köményként fordított hozzávaló (cumin) igazából római kömény, ezt használjuk, különben a várt ízhatás elmarad.
Csákvári Péter – Pelyvás Alex – Szatmári Ferenc: Mentes konyha (Central Könyvek)
Bár szaporodnak a reform fogásokat (is) kínáló éttermek, ha biztosak akarunk lenni benne, hogy nem eszünk meg semmi olyasmit, amit nem kellene, a legegyszerűbb otthon főzni. Kövessük bár a vegán vagy a paleo étkezés előírásait, táplálkozzunk tejfehérjementesen, együnk a 160 grammos diéta szerint, vagy vágyjunk simán alacsony kalóriatartalmú fogásokra, a kötetben mindegyik irányzat jó néhány recepttel képviselteti magát. Mivel engem legújabban eltiltottak a tejtől, már el is határoztam, hogy a hétvégén kipróbálom a csicseriborsó-lisztből készült vegán omlettet.
Bezselics Ildikó: Magok a konyhában – Hüvelyesek (Boook)Babot, borsót, lencsét mindannyian főztünk már, indiai vagy vörös lencsét, szójababot, csicseriborsót, mungóbabot nem feltétlenül. Itt a lehetőség, hogy kísérletezzünk velük, kedvünre válogatva a kötet 66, valóban gyorsan elkészíthető és egészséges receptjei közül. Nálunk a kolbászos csicseriborsó-leves hamar nagy kedvenccé vált, ahogyan a sárgarépás vöröslencse-leves is.
Szatmári Ferenc: Nemfőzelék (Bookline)Az agrármérnökből lett szakácsot és bloggert Főzelékes Feri néven ismerik mindazok, akik kedvelik a magyar konyhát, és azon belül is ezt a jellegzetesen magyar specialitást, a főzeléket. Logikusan az első szakácskönyvét is ebben a témában írta, ezt követően azt mutatta be, mi mindent főz ezen kívül, ebbe a kötetbe pedig a kedvenc salátareceptjeit válogatta össze. De itt sem hagyományos megoldásokra kell gondolnunk, a szerző szívesen keveri a gyümölcsöt zöldséggel, például a szőlőt paradicsommal, a mangót brokkolival, és bőven használja az olyan reform alapanyagokat, mint a vadrizs, a hajdina vagy a bulgur.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!