A depressziót már többször hozták összefüggésbe az alvási szokásokkal.
A legutóbbi kutatások szerint az éjjeli baglyok magasabb intelligenciaszinttel rendelkezhetnek, mint a korán kelő emberek, de közben hajlamosabbak a depresszióra, a szorongásra és a cukorbetegségre is. A vizsgálatokat az angliai Surrey Egyetem végezte el.
A tudósok szerint az éjszakai baglyoknál a depresszió megnövekedett kockázatát az okozza, hogy olyan időbeosztásba kényszerülnek, amely nem illeszkedik a belső órájukhoz - ez a jelenség a „társadalmi jet lag” néven ismert.
Bár a korán kelők jobban boldogulnak a társadalmi normákkal, például a hagyományos 9-től 5-ig tartó munkával, egészségügyileg mindketten egyformán jól lehetnek, amennyiben elegendő alvást kapnak és betartják a következetes időbeosztást
– mondta Dr. Dylan Petkus, alvásszakértő.
A probléma tehát akkor lép fel, ha a későn lefekvő embereknek is nagyon korán kell kelniük, ami alváshiányhoz vezet, és ezt követően pedig jön a többi egészségügyi gond is.
Egy másik elmélet az „éjfél utáni elme” hipotézis, amely szerint az éjfél utáni ébrenlét rossz döntésekhez és impulzív viselkedéshez vezet. Olyan kutatások is születtek, amelyek bizonyítják, hogy az éjjeli baglyok hajlamosabbak a dohányzásra, valamint az alkoholfogyasztásra.
A fiatalok többsége egyébként későn fekszik le, ám az fontos, hogy ők is kialakítsanak egy olyan alvási rutint, ami működik, és biztosan kipihenten ébrednek reggelente. A meditáció, a jóga vagy más hasonló tevékenységek segíthetnek a depresszió és a szorongás csökkentésében, valamint hozzájárulnak ahhoz is, hogy jobbat aludjunk éjszakánként.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!