A szülés utáni depresszió több nőt érint, mint gondolnád.
Egy gyermek születése utáni időszak örömteli pillanatokkal teli, ugyanakkor számos érzelmi kihívással is együtt járhat. Sajnos a szülés utáni depresszió kérdése a mai napig nagyon kevés figyelmet kap, pedig több nő küzd vele, mint azt elsőre gondolnád. Összeállításunkban most megmutatjuk a szülés utáni depresszió legegyértelműbb jeleit, amiket nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Az természetes, hogy a szülést követő időszakban a legtöbb nő fáradt, hiszen a baba körüli teendők kimerítőek lehetnek. Ugyanakkor fáradtság és fáradság között óriási különbségek lehetnek, ha pedig mindez kezd krónikus méreteket ölteni, akkor nem kizárt, baj van. Ha már a mindennapi teendők elvégzése is kihívást jelent az újdonsült anyuka számára, akkor az a szülés utáni depresszió jele is lehet. Ha nem bír kikelni az ágyból, egész nap csak aludna, a babával is alig foglalkozik és valójában ahhoz is fáradt, hogy kommunikáljon, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni még azelőtt, hogy a probléma elhatalmasodna.
A szülés után a hangulati ingadozások is normálisak, de ha valaki folyamatosan a szomorúság és a kirobbanó boldogság érzései között ugrál, akkor azt komolyan kell venni. A szülés utáni depresszió egyik tünete ugyanis az efféle intenzív érzelmi hullámvasút, aminek beláthatatlan következményei is lehetnek.
A szülés utáni depresszió erős bűntudat és/vagy önbizalomhiány formájában is jelenkezhet. Az anyuka számos okból kifolyólag – például nem tud szoptatni – azt érezheti, nem elég jó. Ezek a negatív gondolatok pedig megzavarhatják az önértékelést, ami egy ilyen érzelmileg kihívásokat jelentő időszakban nagyon megterhelő lehet és szülés utáni depresszióhoz vezethet.
Az ok nélkül jelentkező fizikai tünetek, mint például a folyamatos fejfájás, gyomorfájdalom vagy izomfeszültség szintén szülés utáni depresszióra utalhat. A szervezet gyakran reagál ilyen formában az érzelmi stresszre, szóval ha a panaszok minden orvosilag igazolható ok nélkül jelentkeznek, akkor mindenképpen célszerű szakszerű segítséget kérni.
A szülés utáni depresszió sajnos egyáltalán nem ritka jelenség, de sokan még mindig nem mernek beszélni róla. Ha a fentiek közül egye vagy több tünetet is észlelsz magadon vagy hozzátartozódon ne habozz segítséget kérni. Az első lépés a felismerés! Ha te magad vagy az érintett, akkor tudnod kell, nem vagy egyedül, van segítség, hogy átvészeld a kihívásokkal teli időszakot.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!