Te sokat stresszelsz, ha a munkádról van szó?
A munkahelyi stressz elkerülhetetlen, de vannak, akik sokkal rosszabbul élik meg a nehézségeket és a feszültségeket, amelyekkel a munkájuk során szembesülnek. Egy új tanulmány szerint a felnőtt lakosság 26%-a egy kicsit stresszesebb lehet, mint mások, ha a karrierről van szó.
Az Oszakai Egyetem kutatói megállapították, hogy a magasan érzékeny személyek (Highly Sensitive Persons, HSP) szenzitívebbek a stresszre, és magasabb szinten tapasztalhatják azt, mint kollégáik. Kiderült, hogy ez a stressz az optimista típusú embereknél is jelen lehet, ha egyébként érzékenyek.
A tudósok szerint a HSP-sek úgynevezett szenzoros feldolgozási érzékenységgel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy magasabb érzelmekkel és nagyobb reakciókészséggel reagálnak az olyan belső és külső ingerekre, mint a fájdalom, a fény és a zaj. Elaine Aron pszichológus találta ki ezt a kifejezést, valamint elmondta azt is, hogy az ilyen típusú személyeket „könnyen túlterhelik az erős érzékszervi hatások”, például az erős fény, az intenzív szagok, a durva anyagok vagy a szirénák; nagyon érzékenyek a fájdalomra; kellemetlenül érzik magukat a hangos zajoktól; és könnyen megijednek.
A HSPS-s emberekről elmondható, hogy gyakran kerülik az erőszakos médiát, mert könnyen befolyásolja őket mások hangulata és fájdalma, emellett pedig összetett belső életük van, így mélyen megérinti őket a művészet és a zene világa. A legutóbbi vizsgálatot egyébként Japánban végezték el.
Tomohiro Ioku vezető szerző szerint aggasztó az, hogy az emberek 26%-a ilyen személyiségtípusú, azt sugallja, hogy a munkaerő jelentős része magasabb stressz-szintet élhet át. A dolognak azonban van egy pozitív oldala is, mert kiderült, hogy a magasan érzékeny személyek empatikusabbak, mint mások.
Eredményeink arra utalnak, hogy bár a HSP-k hajlamosabbak a stresszre, magas szintű empátiájuk rendkívül értékes lehet a vállalatok számára, különösen az erős interperszonális készségeket igénylő szerepkörökben
– tette hozzá Eiichiro Watamura vezető szerző.
A szakértők szerint azért fontos ennek a tulajdonságnak a megismertetése és elfogadása, mert szervezetek befogadóbb és támogatóbb környezetet alakíthatnak ki. Ezáltal pedig javulhatna szerte a világon a munkavállalók általános munkahelyi jóléte.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!