Orvosi műhiba miatt halt meg nyolc naposan a rendező gyermeke évtizedekkel ezelőtt. A Partizán interjújában szóba kerül a pályája mellett a kismamákat traumatizáló magyar egészségügy, és az is, hogy évtizedekig miért nem fogadta el magára a feminista jelzőt.
"Csak megszületni és meghalni ne kelljen ebben az országban” - foglalta össze a magyar egészségügyről a véleményét Enyedi Ildikó a Partizán legutóbbi adásában. A rendező most először beszélt arról, hogy nem kettő, hanem három gyermekük született, azonban egyikük orvosi műhiba miatt nyolc naposan elhunyt.
Részben ezzel magyarázza, hogy az 1999-ben bemutatott Simon mágus után csaknem két évtizedig nem rendezett nagyjátékfilmet a 2017-es Testről és lélekről című, sokszorosan díjnyertes alkotásáig.
„Két gyerekünk van, és volt egy harmadik is. Őt nyolc napos korában elveszítettük. Évekkel később egy nagyon-nagyon édes produkciós sofőrrel mentünk vidékre (...). Tudtam, hogy egy gyerekük van, fiatalok voltak még, ezért megkérdeztem, hogy nem akarnak-e még egyet. És mondta, hogy ők elvesztettek egy gyereket, aztán két lépésben beazonosítottuk, hogy ugyanaz az orvos volt, ugyanabban a kórházban.”
A rendező ezt követően a magyar egészségügyben dolgozó csodálatos emberekről is beszél, ugyanakkor az őket foglalkoztató rendszer szerinte traumatizálja a kismamákat, borzalmasnak tartja ezt a rendszert a terhesgondozástól a gyerek megszületéséig. Ez szerinte máig nincs kibeszélve Magyarországon. Megemlíti a kismamákat érő méltatlanságokat, semmibe vevésüket, kioktatásukat, és azt, hogy mennyi trauma érheti a nőket a magyar egészségügyben "rutinszerűen".
Enyedi a beszélgetésben sok mindenről mesél a pályája kapcsán. Például, hogy 1974-ben az akkori filmművészeti főiskola egyetlen női, hallgatói helyére nyert felvételt, akkoriban ugyanis nem volt evidencia, hogy nők is járnak filmrendező szakra.
És beszélt arról is, miért tiltakozott évtizedeken át az ellen, hogy feminista filmrendezőnek állítsák be, és hogy a mai világban miért tartja magát mégis egyértelműen annak.
Itt lehet megnézni a kivételesen őszinte beszélgetést.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!