2022-ben igen terjedelmes az a lista, amely azokat a termékeket taglalja, amelyeket egy nő menstruáció idején használhat. Ám nem mindenhol van ez így, a világon még mindig vannak olyan helyek, ahol egy nőnek el kell hagynia lakhelyét a vérzés idejére, mert úgy vélik, az mérgező.
A menstruáció miatti diszkrimináció és kirekesztés sok ugandai nő és lány mindennapi életének része. A tabu ellensúlyozására a Welthungerhilfe „Eva" segélyprojektje vállalkozott, amelyet Gesine Cukrowski színésznővel közösen alapítottak.
El tudod képzelni, hogy havonta egyszer kizárjanak a társadalomból, és tisztátalannak és romlottnak neveznek? Nem szabad főzni, másokkal találkozni és a részt venni a mindennapok rutinjában. Ez egy olyan helyzet, amelyet a legtöbbünk biztosan nem tud elképzelni, de ami a világ számos részén mégis a valóság része. Karamoja egy régió Uganda északkeleti részén, ahol sok nő és lány havonta egyszer, a menstruáció idején diszkriminációt tapasztaé, és a vérzése miatt hátrányok érik a társadalomban
Az általunk ismert higiéniai cikkek ott nem léteznek, vagy nem férhetnek hozzá. Ennek eredményeként, sok nő és lány mindennapjait a szégyen és a kétségbeesés jellemzi, amely annyira erős, hogy elképzelhetetlen hatással van a nők, de családtagjaik mentális egészségére is.
Az „Eva" projekt története Karamojaban kezdődik, és a menstruáció tabuja ellen kampányol Ugandában. Az oktatással és a fenntartható menstruációs termékek biztosításával a projekt célja, hogy a Karamojahoz hasonló területeken a nők és lányok számára hozzáférést biztosítsanak a higiéniai termékekhez, és keményen dolgoznak azon is, hogy a menstruáció ne legyen többé megvetendő és tabutéma.
Gesine Cukrowski 2015-ben utazott először Karamojába, ahol megismerte a higiéniai cikkek hiánya által okozott óriási problémákat. Mind kiderült, sok lány már nem megy iskolába, amint megjön a menstruációja, így a csapat úgy döntött, itt valaminek történnie kell.
A távolmaradás oka, hogy nem volt náluk higiéniai cikk, amikor megjött a menstruációjuk, így otthon voltak kénytelenek átvészelni a napokat, ezzel pedig hatalmas hátrány érte őket.
A projekt elején a Welthungerhilfe felmérést végzett 700 ugandai nővel és lánnyal a korábbi Welthungerhilfe projektekből, amelyben arra kérték őket, hogy rangsorolják társadalmi problémáikat.
„Szinte minden nő számára a menstruáció volt az első. Az éhség előtt szerepelt a listán! Egy olyan régióban, amelyet aszály sújt, és ahol az éhezés brutális mértéket öltött"
– mondja Gesine Cukrowski.
Menstruációjuk során sok karamojai nő és lány ki van zárva a társadalomból, mert a menstruációt tisztátalannak és mérgezőnek tartják. Emiatt már nem főzhetnek a családjukra, és általában ilyenkor el kell hagyniuk a falut. Az eredmény: a gyerekek és más családtagok tehetetlenek, mert egy nő alapvető fontosságú egy olyan régióban, mint Karamoja. Gondoskodik a háztartásról, gondoskodik az élelmezésről, a gyerekekről és még sok minden másról. Az alultápláltság pedig ott kezdődhet, ahol az anyák nem tudják ellátni gyermekeiket.
Néhányan törölközőket, rongyokat használnak, hogy megállítsák a vérzést, ám ez sem megfelelő megoldás. Annak érdekében, hogy a nők a higiéniai cikkek hiánya miatt ne használhassanak rongyot, ami fertőzéshez vezethet, olyan betéteket próbáltak kialakítani, amelyek mosható pamutkötések. A karamojai életkörülmények azonban ezt nem tették lehetővé, ugyanis víz- és szappanhiány van.
Az „Eva” projekt keretében a projektvezetők olyan alternatívákat kerestek, amelyek a társadalom számára jobban megfelelnek, és hosszútávon fenntarthatóak. A menstruációs csésze egy csészeszerű szilikon edény, amelyet csak egyszer kell kimosni és felforralni a menstruáció után, majd 10 évig újra felhasználhatók. Ez lehet a hosszútávú megoldás a vízhiányos területeken élő olyan nők és lányok számára, akik nem engedhetik meg maguknak a hagyományos termékeket.
Az „Eva” projekt a higiéniai termékek biztosításán túl elsősorban oktatást foglal magában. Egyrészt megmutatják, hogy pontosan hogyan is használják a menstruációs csészét.
„Vannak oktatók a helyszínen, akik mindent elmagyaráznak és megfelelő támogatást nyújtanak, ez fontos, hogy a terv hosszútávon működjön"
–mondta Cukrowski.
Másrészt a menstruáció témája tisztázásra kerül az egészség és a szexualitás tudatos edukációja érdekében, ami azt jelenti, hogy az emberek megtanulják kezelni – ahelyett, hogy tabuvá tennék. A hírek és információk terjesztése érdekében, Karamojában vannak énekesek, akik végigjárják a falvakat és énekelnek az embereknek.
„A Welthungerhilfe rögtön az elején megkért egy ismert helyi énekest, hogy írjon egy dalt a menstruációs csészéről. Amikor utoljára ott voltam, láttam, hogy Lady Comfort az egész faluval együtt énekelte a dalt. A férfiak is ismerték már dalszövegeket és együtt énekelték”
– meséli a színésznő.
A tabu leküzdése érdekében fontos a férfiak és fiúk oktatása is. Arra a kérdésre, hogy a férfiak ellenzik-e a projektet, Gesine Cukrowski azt mondja, hogy nagyon jól fogadták. A férfiak hálásak és megkönnyebbültek, hogy többet megtudhattak erről az eddig rejtélyesnek vélt dologról.
Gesine Cukrowski úgy véli, hogy még mindig van mit javítani a menstruáció elfogadása terén világszerte. Németországban főleg azt kritizálja, hogy sok nő nem mer a férfiakkal beszélni a témáról. Az „Eva” projekt elérte, hogy a Welthungerhilfe segélyprojektjeiben a menstruáció témája kiemelt prioritássá vált, és a nőknek és a lányoknak egyre több oktatást és támogatást kínálnak.
„Visszajelzéseket kapunk arról, hogy javult a helyzet azokban a falvakban, ahol már vannak ilyen projektek, és hogy a nők életminősége javult”
– mondja Gesine Cukrowski.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!