Mik azok a gázláng kapcsolatok?
Nekem hiszel, vagy a saját szemednek? A tetten ért férjről szóló vicc poénjával foglalhatnánk össze a legjobban annak a manipulatív magatartásnak a lényegét, amikor valaki folyamatosan megpróbálja elbizonytalanítani a másikat, úgy, hogy az a végén már kételkedni kezd a saját épelméjűségében. Vagy legalábbis a saját tapasztalataiban, emlékeiben, ítéleteiben, az érzékszervei helyes működésében. „Tudod, hogy te mindig mindenre rosszul emlékszel!” „Ugyan már, én ilyet sose mondtam!” „Ezt az egészet csak te találtad ki!” A kapcsolatban erősebbik fél ilyen és hasonló mondásokkal űzi a kétségbeesésbe a gyengébbet, aki előbb-utóbb teljesen elveszítheti a lába alól a talajt, és főleg az önmagába vetett hitet.
A feleség összezavarodikAz érzelmi manipulációnak ezt a mesteri technikáját az angolszász szakirodalom, amelyik mindennek tud jól hangzó nevet adni, gázláng-hatásnak nevezi, és a kifejezést használja a legkülönfélébb szófajokban: gázlángozik, gázlángozó, gázlángozott. A kifejezés egy valóban hátborzongató George Cukor-filmből, az 1944-ben bemutatott Gázlángból származik, ahol a férj (az ördögien vonzó Charles Boyer) igyekszik az őrületbe kergetni ifjú feleségét (az ártatlanul gyönyörű Ingrid Bergmant). A házukban érthetetlen módon hol kialszik, hol újra felgyullad a gázláng, tárgyak tűnnek el, rejtélyes hangok hallatszanak a padlásról, ám a férfi az ijesztő jelenségekből állítólag semmit nem érzékel. Figyelem, spoiler: a látszólag megmagyarázhatatlan történések mögött természetesen a férj áll, akinek csak a felesége házára és az abban elrejtett értékes ékszerekre fájt a foga. Szerencsére belép a képbe egy rokonszenves detektív, és az ő jóvoltából a fiatalasszony megmenekül, a gonosz férj pedig elnyeri méltó büntetését.
A való életben azonban nem mindenki ilyen szerencsés, aki hasonló hatalmi játszma áldozatává válik, néha évekig szenved, mire egyáltalán felismeri, mi történik vele. Dr. Robin Stern amerikai pszichoanalitikus, aki A gázlánghatás (The Gaslight Effect) címmel könyvet is írt a témáról, úgy jellemzi a helyzetet, hogy az erősebb fél megpróbálja átformálni a gyengébb fél valóságról alkotott képét, aki pedig ezt hagyja, azaz átengedi az élete fölött gyakorolt hatalmat a másiknak. A szakértő tapasztalatai szerint az általa gázlángtangóként emlegetett dinamika olykor alig észrevehető, de nagyon gyakori, és mindenféle emberi viszonylatban előfordulhat. Játszmázhat így a szülő a gyerekkel, egyik testvér a másikkal, a főnök a beosztottal, munkatárs a kollégájával, barát a barátjával, a legtöbbször azonban a párkapcsolaton belül uralja így le a férfi a nőt.
A figyelmeztető jelekMivel a gázlángjátszma jellemzően ártatlanul és kevéssé feltűnően indul, könnyű belevonódni. Vannak azonban klasszikus figyelmeztető jelek, amelyek láttán azonnal gyanút kell fognunk és megfelelő ellenintézkedéseket hoznunk – vagy kilépnünk a helyzetből. A gázlángeffektus áldozata teljesen elbizonytalanodik. Ez a gázláng-kapcsolatok klasszikus jele: alapvetően mindkét partner mélyen bizonytalan, csak ezt másképpen menedzselik. Az erősebb fél azzal próbál biztonságot teremteni önmaga számára, hogy teljes kontrollt gyakorol a másik felett. A gyengébb fél pedig elkezdi megkérdőjelezni a saját cselekedeteit és gondolatait, mert hagyja, hogy a másik viselkedése aláássa az ítélőképességét. Így elveszíti önmagát és az identitását, és átveszi azt, amit az őt leuraló fél rákényszerít.
(...)
A cikket teljes terjedelmében az ELLE magazin 2017. májusi számában olvashatjátok.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!