Jameela Jamil felszólalt az ügy érdekében
Mi lenne, ha csinálnánk egy kísérletet? Gondolj bármelyik romantikus filmre, amit csak ismersz. Na, választottál egyet? Most próbáld meg felidézni, hány olyan film van, amiben a férfi alacsonyabb a nőnél. Nem túl sok, ugye? Sőt, kimondottan ritka. Ennek kapcsán a brit aktivista és színésznő, Jameela Jamil nemrég közzétett egy twitter posztot, amiben kifejezi reményeit, hogy a filmiparban egyre több testalkat képviseltetheti magát.
In film and media I want to see short men with tall women. I want intertrans love. I want dark skinned women with white/light skinned men. I want Asian men with white women. I want thin men with fat women. I want to see able bodied with disabled. Tired of dating stereotypes. ️
— Jameela Jamil (@jameelajamil) January 14, 2020
"A filmekben és a médiában alacsony és magas nőket akarok látni. Ellentétes szerelmeket akarok látni. Sötét bőrű nőket fehér színű férfiakkal. Ázsiai férfiakat fehér nőkkel. Vékony férfiakat telt nőkkel. Mozgáskorlátozott személyeket mozgásukban nem korlátozott emberekkel. Belefáradtam, hogy sztereotípiákkal kell randizni."
Vagyis, ezentúl nem kell megjátszanunk, hogy ilyen párok nem léteznek. Persze nem a valóságról van szó, hanem a képernyőn bemutatott szerelmekről. A vörös szőnyegen is vannak néhányan, akik nem követik a magassággal kapcsolatos szabályt, gondoljunk Nicole Kidman és Keith Urban vagy Carla Bruni és Nicolas Sarkozy szerelmére. Még akkor is, ha a body positivity befolyásolja a testünkkel való kapcsolatunkat és azt az elvet vallja, hogy minden test megérdemli az ugyanolyan reprezentációt, amikor a heteró párokról van szó, a magasság esztétikájáról sosem esik szó.
Ezeket a fordított normákat (az idősebb nő fiatalabb férfival egy másik klasszikus felállás) a nyitottabb felfogású személyek egyszerűen elengedik maguk mellett, de a konvencionálisabbak mindig megszólják. De honnan jött az az idea, hogy a nőnek minden áron alacsonyabbnak kell lennie, mint a férfinak? Persze, a kérdés egy részéhez hozzátartozik a statisztika (Európában a férfiak átlagmagassága 1,79 cm, míg a nőké 1,66 cm) és az ízlés, de a valódi ok ennél mélyebb gyökerű.
https://t.co/liHDCxSYmW Nice from the Guardian! Some self critique. I am not that short but shorter men, your time may have come!!!!!!!!!!!!
— Lewys Hall (@SaltburnLabour) January 19, 2020
A válaszban a gender normák, az esztétikum és a férfi-nő kapcsolat sztereotípiái keverednek. Az esztétika szerint nemektől függetlenül a férfiak magassága hozzátartozik a férfiassághoz, ezt számos kutatás be is bizonyítja: az ideális férfi partner magas, erős és megvédi a partnerét (még akkor is, ha már egy ideje nem barlangokban élünk). A nő hagyományos értelemben alacsonyabb és nem uralja a férfit. "A nők elsajátították azt a gondolatot, hogy az a jobb, ha ők az alacsonyabbak" - írja Ann Friedman az Esquire magazinban. Az egyenlet szerint a magasság egyenlő a maszkulinitással, az alacsony pedig a feminitással, amit még a média alakított ki olyan mértékben, hogy ez az idea a kultúránk szerves részévé vált és egyre nehezebb meghatározni, hogy hol húzódik a saját ízlésünk határa és hol indulnak a társadalmi elvárások.
A Smarge jelentése szerint úgy tűnik, hogy Tom Cruise például (1,70 cm) kivételes tehetséggel trükközik annak érdekében, hogy a fotókon minél magasabbnak tűnjön, míg Gwendoline Christie (1,91 cm) többször is elmondta, mennyire nehéz néha a szórakoztatóiparban, mivel ezzel a magassággal kilóg a női szépségideálból. Az a probléma a sztereotípiákkal, hogy limitálják és kizárják azokat a személyeket, akik nem felelnek meg ezeknek a sztenderdeknek (az Esquire szerint az 1,80 cm-nél magasabb nők 40%-kal kevesebb üzenetet kapnak az OkCupid randiappon, mint az 1,65 cm magas társaik, ahogyan akadályokba ütköznek a párkeresésben is). Másképpen nézve, tegyük fel, hogy a bor az elfogadott alkohol a társaságban, de mi van akkor, ha mi inkább sört vagy kólát innánk szívesen? Talán megér egy próbát.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!