A boldog élethez fontos, hogy a munka és a magánélet egyensúlyban legyen.
Egy ideális világban a munka és a magánélet közti egyensúly az, ami biztosítja, hogy a szakmai kötelezettségek ne foglaljanak el túl sok helyet a mindennapi életben. Így lehetőségünk lehet a kikapcsolódásra és az egyéb magántevékenységekre. A munka és a magánélet egyensúlya azonban az egész világon nagyon eltérő, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) egy tanulmányban vette górcső alá a témát, és arra a kérdésre keresték a választ, mely országokban valósul meg a balance a leginkább.
A top 5-ben szerepel Olaszország, Dánia, Norvégia, Spanyolország és Hollandia. A kutatás tanúsága szerint például az olaszoknál mindössze az alkalmazottak 3 százaléka dolgozik heti 50 óránál többet. Ezt leszámítva Olaszországban a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak lehetőségük van arra, hogy a napjuk átlagosan 69 százalékát magáncélú tevékenységekre fordítsák. Ennek ismeretében elmondható, hogy a népszerű olasz kifejezés, il dolce far niente (édes semmittevés) teljesen érthető, sőt ezek alapján az sem lenne furcsa, ha kiderülne, hogy a munka és a magánélet egyensúlyának koncepcióját az olaszok találták ki.
Az előkelő 2. helyen szereplő Dániában pedig az emberek átlagosan jóval kevesebbet dolgoznak, péntekenként például a legtöbbeknek eszükbe sem jut ebédidőnél tovább maradni a munkában. Persze ez iparágtól és szakmáktól függően eltérhet, de az általános tendencia az, hogy a dánoknak a munka tényleg csak munka. Ahogyan azt itt, az ELLE oldalán is megírtuk Dániában bizonyos helyeken már évek óta a 4 napos munkahét a nyerő, egy bútorgyár például már 5 éve ebben a rendszerben dolgozik. A cég hisz abban, hogy a kipihent, boldog és elégedett csapat jóval inspiráltabb és innovatívabb, így kitartanak az elhatározásuk mellett, a pénteket pedig szabadnapnak adják.
Az OECD jelentése szerint egyébként a dán munkavállalóknak csupán 1 százaléka dolgozik heti 50 óránál többet, emellett fontos, hogy nagy erőkkel támogatják a rugalmas munkavégzést is. Ha pedig mindez nem volna elegendő, akkor fontos megemlíteni, hogy az országban évente törvényesen 36 szabadság jár mindenkinek, a dolgozóknak pedig a betegséggel töltött napokra is ki kell fizetni a bérük 100 százalékát.
Az olaszokon és dánokon túl a spanyolok, norvégok és hollandok is nagy becsben tartják a munka és a magánélet közti egyensúlyt, de az OECD 10-es listáján szerepel még Franciaország, Svédország, Németország, Oroszország és Belgium is. A balance amúgy nagyon fontos is hiszen, mind a fizikai, mind a mentális egészségre óriása hatással lehet.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!