Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Álláskeresőknek

4 szabály, amit neked is tudnod kell, ha állásinterjúra készülsz

2024. szeptember 29.

3 perc olvasás

ELLE

állás állásinterjú
4 szabály, amit neked is tudnod kell, ha állásinterjúra készülsz
© Shutterstock

Az állásinterjúra a legjobb felkészülten menni. 


Jelöltként gyakran érzi azt az ember, hogy sötétben tapogatózik, amikor véget ér az állásinterjú. Mit gondolnak valójában a felvételi menedzserek arról, hogy milyen jól teljesítettél? Mit jelent az interjú utáni rádiócsend? Karrierszakértők árulják el az igazi titkokat és igazságokat, amiket mindenkinek tudnia kell.

1. szabály

Az interjúztatóknak a legfontosabb tudnivalókra van szükségük, nem pedig arra, hogy kimerítően felsorolj mindent, amit eddig tettél. Az álláskeresőktől garantáltan megkérdezik a "Meséljen magáról" és a "Miért érdekli a vállalatunk" valamelyik változatát – magyarázta Anyelis Cordero, a Propel on Purpose Coaching, az első generációs szakembereknek szóló karriercoaching-szolgáltatás alapítója. Tehát nem elég megismételni azt, amit az önéletrajzban leírtunk, egy kis leleményességre és kreatívitásra is szükség van.

2. szabály

A testbeszéded sok mindent elárul. Laura Hunting, a Found By Inc. tehetségkutató és vezetői kereső cég vezérigazgatója, aki a designra specializálódott, azt mondta, hogy az egyik ki nem mondott szabály az állásinterjún, hogy a jelölt testbeszéde ugyanolyan hangosan beszél, mint a szavak, amiket kimond.

Figyeljünk arra, hogyan ülünk, mit csinálunk a kezünkkel, az arckifejezésünkkel, a szemkontaktusunkkal

– magyarázta a szakértő, aki hozzátete, hogy az utóbbi a legfontosabb, hiszen ezzel érzékeltetjük, hogy figyelünk a másik személyre.

3. szabály

Egynél több karriertörténettel kell készülnöd. Fontos, hogy az álláskeresési folyamatba úgy vágjunk bele, hogy tudjuk, hogyan meséljük el a szakmai utunkat. Azért jobb többet felsorolni, mert gyakran megesik, hogy a jelöltek nagyon hasonló történetet mesélnek el. Ha kiszeretnél tűnni, akkor jobb, ha több remek sztori van a tarsolyodban. Természetesen ez akkor érvényes, ha már tapasztalt munkavállalóként keresel állást, hiszen a pályakezdők inkább tanulmányi sikerekkel tudnak brillírozni.

4. szabály

A nyomon követés nem fogja felgyorsítani az ajánlatot. Ha egy olyan interjú után, amelyről azt gondoltad, hogy elképesztően jól sikerült, nem kapsz visszajelzést, az nagyon frusztráló. A ghostingolás nem csupán a randizás terén lehet szörnyű érzés. A jó hír az, hogy a hallgatás általában nem személyes okokból történik, és valószínűleg más interjúk vagy belső bürokrácia miatt. Az e-mailek küldése és a telefonálgatása nem fogja gyorsítani a folyamatot. Ha érdekled a munkálatót, akkor keresni fognak, ha pedig korrektek, abban az esetben mindenképpen küldenek visszajelzést, hogy a válasz igen vagy nem. Sajnos néhány esetben megtörténik, hogy valóban nem jeleznek vissza, ám akkor neked is tovább kell lépned, mert nem érdemes olyan munkahelyre fecsérelni az időd, ahol nem érzik fontosnak, hogy tájékoztassák a jelölteket.

Via

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves