Cyberchondria, amikor online keressük betegségeink gyógymódját
Két hónappal ezelőtt az apám furcsa neurológiai tüneteket kezdett el magán észlelni. Állandó fájdalmat érzett a jobb karjában végig, mely néha a nyakáig és az álláig is kisugárzott. Volt, hogy a jobb kezén az ujjai zsibbadtak vagy bizseregtek is. Az idegi fájdalom annyira kényelmetlen volt, hogy kétszer kellett gyógyszert bevennie, és egyszer még lefekvés előtt is, hogy aludni tudjon. Hetekig így ment.
Az apám, aki nyugalmazott szájsebész, és örök orvos, figyelmesen nyomon követte a tüneteit és úgy gondolta, hogy egy pókcsípés eredménye, amit akkor szerzett, amikor a pincében fekvőtámaszozott.
Miután megmutatta a fotót a vörös színű válláról, ahol a csípést érezte, én azonnal kimerítő keresésbe kezdtem az interneten a pókcsípés mérgező hatásairól, a tünetekről és a kezelésekről. Én tudományos újságíró vagyok és az ilyenfajta kutatás nem áll tőlem távol, de egy rövid időre a szorongástól kiakadt agyam átvette az irányítást: „Mi van, ha ennek valahogy köze van a koronavírushoz gondoltam.” Amikor arra kerestem rá a Google keresőben, hogy ’idegi fájdalom’ és ’koronavírus’ és láttam az összefüggést, amit reméltem, hogy nem fogok, tudtam, hogy elértem a cyberchondria területét.
Az állandó egészségügyi fenyegetettség és a gyorsan változó információ együtt első osztályú táptalaja a hipochondereknek és ez az egészségükért aggódó embereket érinti a legkeményebben.
„Bárki, aki szorongással küzd vagy sebezhető és aggodalmas módon reagál, a mostani helyzetben sebezhető lehet, és azon aggódhat, hogy mi történik jelenleg” mondja Dr. Michael Mayer a The Reed Center társalapítója és igazgatója, amely a Kognitív Viselkedésterápiára (KVT) specializálódott (Cognitive Behavioral Therapy - CBT) és a szorongással kapcsolatos viselkedészavarok gyógyításával foglalkozik.Az olyan pszichiáterek, mint Mayer is észrevették, hogy a cyberchondria már olyan emberek esetében is megnyilvánul, akiknél korábban nem volt tapasztalható a szorongás.
Az új vírussal kapcsolatos információ naponta változik. Amíg ez érthető egy olyan vírusról, amiről az orvosi közösség még keveset tud, de a konkrét és helytálló információ hiánya elég ahhoz, hogy még a legnyugodtabb elmét is felzaklassa. Természetes, hogy meg akarunk próbálni némi irányítást szerezni a lehető legtöbb információ megszerzésével ebben a kiszámíthatatlan környezetben.
Cyberchondria egy kényszeres rendellenesség Mayer szerint. A kényszer egy válasz, melynek a célja, hogy csökkentse a félelmet vagy a szorongást, annak ellenére, hogy ez gyakran azoknak az érzéseknek az erősödését eredményezi.
Mint minden kényszernél vagy függőségnél, nehéz lehet korlátozni a viselkedést, különösen, ha úgy gondolja az illető, hogy valamit nyer ezzel. Ahogy bármelyik CBT szószóló meséli, ezt a mérgező kört meg lehet törni. Semmi más nem kell hozzá csak, hogy az agyunk működését megváltoztassuk.
„A CBT azt tanítja az embereknek, hogy ismerjék fel a kapcsolatot a gondolataik, az érzéseik és a viselkedésük között” mondja Dr. Stacia Casillo a New York-i Ross Center igazgatója. „Ez segít nekik megérteni, hogy nem maga a helyzet okozza a szorongást; helyette az, hogy hogyan értelmezik, és aztán hogyan válaszolnak egy helyzetre, ami hozzájárul a negatív érzéseikhez.”
Egy friss tanulmány, amit a Journal of Psychiatric Disorders folyóiratban jelentettek meg, a CBT egy alternatív formáját javasolja, ami nem vonja be a tradicionális terápiát, és talán – ha nem jobban – sikeresen gyógyítja a cyberchondriát.
iCBT (Internet CBT) egy online CBT program, amit úgy terveztek, hogy ugyan azok a módszerek és eszközök érhetőek el, mint egy személyes találkozón a CBT képzett terapeutával.
A tanulmány végén, a kutatók azt találták, hogy akik részt vettek az iCBT kurzuson „jelentősen nagyobb csökkenést” mutattak a cyberchondria kezelésében, mint a kontroll csoport, akik pszichoedukációs brosúrákat kaptak, időnként megfigyelték őket és fakultatív támogatást kaptak egy orvostól.
Ez nem azt jelenti, hogy a hagyományos CBT kezelés nem olyan jótékony hatású. Az iCBT verzió lehet, hogy most hatékonyabb volt, egyszerűen azért, mert sokkal irányítottabb élmény volt. De az világos, hogy mennyire hasznos lehet most a CBT mindenki számára, aki cyberchondriával vagy egészségügyi szorongással küzd.
Néhány CBT technika, ami hasznos lehet: Korlátozzuk az egészségügyi keresést„Válasszunk egy megbízható online orvosi forrást ahol a tüneteink után nézünk” javasolja Casillo. Csökkentsük, hogy hányszor és hogy meddig kutatunk az online felületen. Próbáljuk napi egyszeri alkalomra és 10 percre csökkenteni az időt.
Ismerjük fel és késleltessük az impulzustHa úgy érezzük, hogy szükségünk van arra, hogy megnézzünk egy egészségügyi problémával kapcsolatos információt, ne tegyük meg rögtön. Várjunk egy órát és utána, és nézzük meg, hogy még mindig ott van-e a kényszer, hogy megnézzük.
Tegyük le a telefontSokkal nehezebb figyelmen kívül hagyni az impulzust, hogy keressünk az interneten, ha a ott van előttünk a képernyő. Casillo azt javasolja, hogy vegyünk részt más tevékenységben, amikor aggodalmasnak érezzük magunkat, mint pl.: az edzés, séta, játék, egy szórakoztató műsor a tévében vagy a főzés.
Gondolkodjunk másképp„Lehet, hogy kapásból a legrosszabbra gondolunk, de keressük az alternatívát, a természetesebb okokat, hogy miért tapasztaljuk ezeket a tüneteket” mondja Casillo.
Ha az egészségről szóló hírek olvasása megijeszt, próbáljuk meg nem személyes / érzelmi megközelítésből tekinteni rá.
Legyünk tudatában a kényelmetlenségnekA bizonytalanság, különösen most, itt marad, bármit is teszünk, ezért meg kell találni a módját, hogy együtt éljünk vele, anélkül, hogy átvenné az irányítást. Mayer a kertészkedéshez hasonlítja, amikor méhek vannak körülöttünk. Oda kell rájuk figyelni, de a figyelem és hogy tudatában vagy annak, hogy ott vannak, nem akadályozhat meg abban, hogy azt csináld, amit szeretsz.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!