Az egyik régió adatai szerint 6 nőgyógyászból 5 elutasítja a terhességmegszakítást. Ezzel azonban sok nő kényszerül illegalitásba, ami súlyos egészségügyi kockázatokat rejt magában.
Az illegálisan végzett abortuszok a fejlett országokban is problémát jelentenek, elég csak Lengyelországra vagy az erősen konzervatív amerikai államokra (Arizona, Alabama, Georgia, Texas) gondolni, ahol a hatályos törvények gyakorlatilag ellehetetlenítik a terhesség megszakítását. Bár az olasz törvénykönyv garantálja a lakosoknak a terhesség önkéntes megszakításának lehetőségét, a gyakorlatban mégsem ilyen egyszerű a helyzet: Olaszország egyes részein ugyanis tömegesen tiltakoznak az orvosok az abortusz elvégzése ellen, lelkiismereti okokra hivatkozva.
Az országos felmérések szerint Molise régióban a legrosszabb a helyzet, ahol a nőgyógyászok 92%-a utasítja vissza a terhességmegszakítás elvégzését – dr. Michele Mariano az utolsó orvosok között van, aki az Adriai-tenger partján fekvő régióban még vállalta az abortuszokat, de közel a nyugdíjhoz nem talál olyan szakembert a helyére, aki hozzá hasonlóan elvégezné a beavatkozást.
Nem sokkal jobb a helyzet Szicíliában sem, ahol a klinikák gyakran fel sem veszik a telefont, ha valaki a terhességmegszakításról szeretne érdeklődni, akkor hetekig halogatják azt, hogy szakemberhez kapcsolják, és az orvosok 82,7%-a lelkiismereti okokból nem vállal terhességmegszakítást. De van olyan város a szigeten, például Marsala, ahol egyetlen nőgyógyász sem hajlandó az abortusz elvégzésére.
A koronavírus-járvány világszerte rontotta az abortuszhoz való hozzáférést, különösen Olaszországban, ahol a járvány első hulláma óriási terhelést rótt az egészségügyi intézményekre. A pandémia idején alig lehetett olyan egészségügyi intézményt találni, ahol végeztek terhességmegszakítást, hiszen a legtöbb kórház a koronavírusos fertőzöttek ellátására rendezkedett be, így sem osztály, sem személyzet nem maradt az egyéb beavatkozásokhoz. Ezek a körülmények még tovább rontották az abortuszhelyzetet Szicíliában, ahol az orvosok a pandémia előtt is igen elutasítóak voltak a terhességmegszakítással szemben.
A nők terhességmegszakításhoz való joga mellett kiálló Obiezione Respinta nevű civil szervezet 2018-ban például tanúvallomásokat gyűjtött össze olasz nőktől, akiktől megtagadták az abortuszt. Egy messinai nő például elmondta: Palermóba kellett költöznie, hogy hozzáférhessen az RU486-os abortusztablettához, mert egy magánnőgyógyász Messinában azt mondta neki, rendkívül súlyos következményekkel járna, ha bevenné a tablettát. A nőt több egészségügyi intézményben is elutasították Messinában és Cataniában is, annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet hivatalos állásfoglalása szerint a készítmény alkalmazása nem jár súlyos egészségügyi kockázatokkal.
Az Il Republicca nevű olasz napilap is több hasonló történetet közölt, Sarát például órákon át próbálta lebeszélni az egészségügyi személyzet az abortuszról, Claudiának a vizsgálatokra való várakozás közben különböző imákat kellett hallgatnia, Valentina nem talált a saját régiójában olyan nőgyógyászt, aki elvégezte volna az ultrahang vizsgálatot, ami igazolja a terhességet (ez az egyik előfeltétele a terhességmegszakításnak), Luciának pedig Szicília keleti partjáról a nyugatira kellett átutaznia, hogy hozzájuthasson az abortusztablettához.
„Én magam nem ellenzem az abortuszt, de a személyzet többi tagja igen, ezért mi nem végzünk ilyen beavatkozást” – mondta Giorgio, egy messinai intézmény nőgyógyásza, aki azt is elárulta, évente körülbelül tíz nő keresi fel őket abortusz miatt, akiket ő próbál átirányítani máshol dolgozó kollégákhoz.
A járvány miatt egyre súlyosbodó helyzet kezelésére több olasz civil szervezet összefogott és megalapították az „SOS abortusz Covid-19” nevű Telegram-csatornát, ahol naprakész információkkal segítik a terhességmegszakítás után érdeklődő nőket a nyitva tartó és abortuszt végző klinikák és egészségügyi intézmények elérhetőségeivel együtt. Az abortuszhoz való jog megtagadása ugyanis óhatatlanul elősegíti az illegális terhességmegszakítási módszer terjedését, ezek az alternatív utak azonban mindig nagyon kockázatosak.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!