Kevesen tudják, hogy Máltán rendkívül szigorú az abortusztörvény.
Az abortusz Máltán minden esetben illegális. Európát nézve Máltán van a legszigorúbb abortusztörvény, valamint még Andorrában, ahol szintén tilos a terhességmegszakítás vérfertőzés, nemi erőszak, a magzat súlyos fejlődési rendellenessége, vagy az anya életére jelentett veszély esetében is.
Málta az Európai Unió egyetlen tagországa, ahol szigorúan tilos az abortusz, és olyannyira tabu, hogy azok, akik azért utaznak külfödre a szigetországból, hogy terhességmegszakításon essenek át még a családtagjaik előtt is titkolóznak. A legtöbb nő nem meri felvállalni, ha pedig valakiről mégis kiderül, hogy abortusza volt 18 hónap és 3 év közötti börtönbüntetést kockáztat.
Nem ez az egyetlen probléma Máltán: a katolikus országban a válást is csak 2011-ben engedélyezték, valamint az azonos neműek házasságát és azt, hogy melegek is örökbe fogadhassanak, 2017-ben szavazták meg - írta meg az Euronews.
Az országban az abortuszra vonatkozó törvények annyira szigorúak, hogy a méhen kívüli terhesség megszakítását célzó kezelés csak olyan orvosi protokoll alapján engedélyezett, amely lehetővé teszi, hogy minden egyes esetet egyedileg megvizsgáljanak, összhangban a kettős hatás elvével, azaz nem okoznak szándékos kárt a terhes nőnek vagy születendő gyermekének.
2022 nyarán nagy botrányt okozott Máltán, hogy megtagadták az abortuszt egy amerikai turistától, aki éppen az országban tartózkodott. A nő súlyos vérzéssel kórházba került, és közölték vele az orvosok, hogy a babának esélye sincs a túlélésre, de a tilalom miatt mégis megtagadták tőle az abortuszt. A fiatal nő a terhessége 16. hetében járt. Az orvosok a nőnek azt tanácsolták, hogy várni kell, amíg a kicsinek már nem lesz szívhangja, és utána végrehajthatják a műtétet. Néhány hónappal később az amerikai turista beperelte a máltai kormányt azért, ami vele történt.
Tavaly ősszel kiderült, hogy a máltai kormány által benyújtott törvénymódosítás engedélyezné, hogy a szigetország orvosai a jövőben terhességmegszakítást alkalmazzanak, ha az anya élete vagy egészsége komoly veszélyben van. Az elmúlt hónapokban azonban az a helyzet állt elő, hogy míg sokan támogatják, hogy eltöröljék a teljes abortusztilalmat, mégis több ezren tüntettek a lazítások ellen is. A hagyományosan katolikus vallású Máltában rengetegen a vallásukból kifolyólag nem támogatják a terhességmegszakítást.
A legfrissebb hírek szerint a kormány azt a döntést szeretné meghozni, hogy az abortuszt akkor végezhetik majd el egy nőn, ha az országban legalább 3 orvos igazolni tudja, hogy az anya élete valóban veszélyben van, ezért szükséges a terhességmegszakítás az életben maradáshoz.
Next week #Malta will pass the most extreme abortion law in Europe: women have to be dying to get treatment and it needs sign off by three specialists.https://t.co/yOdbk7fqaw
— Doctors for Choice Malta (@Drs4ChoiceMalta) June 23, 2023
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!