A pszichológusok szerint a kiégés soha nem hirtelen következik be, így megelőzhető lenne.
Egy-egy stresszesebb időszak mindenki életében előfordul, és ilyenkor gyorsan megjelenhetnek a kiégés jelei azután is, ha már sikerült úrrá lenni a helyzeten.
A szakemberek szerint éppen ez az oka annak, hogy sokan figyelmen kívül hagyják, mert a pácienseknek sokszor idejük és kedvük sincs ezzel foglalkozni. Pedig lényegesen könnyebbé válhatnának a mindennapok, ha mindenki megelőzné az ilyen jellegű mentális kifáradást.
Az Egészségügyi Világszervezet 2019-ben hivatalosan is elismerte, hogy a kiégés egy létező, és a munkahelyeken, a dolgozók körében nagyon gyakran megfigyelhető jelenség. Ugyanakkor ide tartozik a krónikus stressz is, amely rányomhatja a bélyegét a munkán kívül a párkapcsolatra, a családi életre, de még a testmozgás iránti igényekre is.
Éppen ezért a kezdeti tünetek felismerésének hatalmas jelentősége van.
Ha úgy érzed, elvesztetted a humorérzéked, és a legapróbb dolgok is hosszú időre felidegesítenek, az intő jel, ugyanis a fokozott ingerlékenység a kiégés egyik legbiztosabb korai jele.
Ha szorongó típus vagy, akkor valószínűleg pontosan tudod, milyen érzés bemenni egy vizsgára vagy egy állásinterjúra: a gyomorszorító fájdalom csak lassan enyhül. Logikusnak tűnik a magyarázat, hogy ha tartósan fennáll a stressz, akkor az előbb-utóbb gyomorproblémákhoz vezet.
Az agy közvetlenül is hatással lehet bizonyos szervekre, és akár izomgörcsöket is okozat az idegesség. A stressz hatására megemelkedik a kortizolszint, ami ízületi gyulladásokhoz vezethet – ez pedig hatalmas fájdalmat okozhat a pácienseknek.
Úgy érzed, soha nem tudod kipihenni magad, és akkor is álmos vagy, ha 8-10 órát alszol? A kiégés korai tünetei közé tartozik a krónikus és indokolatlan fáradtság. Dr. Becky Spelman pszichológus erről így vélekedik:
A pihenés után is tapasztalható, tartós fáradtság a kiégés biztos jele. Ilyenkor nemcsak fizikai fáradtságról van szó, hanem érzelmi kimerülésről is.
Ha ez az állapot tartósan fennáll, az később egyéb fizikai és pszichés tünetekben is megmutatkozik.
A stressz hatására megemelkedett kortizolszint csökkenti a szexuális vágyat és az intimitás iránti igényeket. Ez hosszú távon a párkapcsolatokat is megviseli, ezért érdemes idejében felfigyelni rá.
Aki a fenti tüneteket tapasztalja, annak azt tanácsolják a szakemberek, hogy mielőbb kérjen profi segítséget, és semmiképpen ne nyugodjon bele ebbe az állapotba.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!