Bántalmazásnak hitt monoklikról, zselés műkörömről és extrém fájdalomtűrésről is mesél egy szumós. Aki nő, és 55 kiló.
Lemák Dia dzsúdóval kezdte, ma különleges – és igen sérülésveszélyes – sportágakban nemzetközileg sikeres. Pár napja szumóban lett Európa-bajnoki bronzérmes, de grapplingban is rettegett ellenfél. Hogy az mi? Földharc, ami általában fojtással ér véget. Villáminterjú a Tatárföldről frissen hazatért sportolóval.
Ha véletlenül összefutnál egy 130 kilós, japán, tradicionális szumóssal, szerinted mit szólna, ha kiderülne: kollégák vagytok?
Sok ezer éves hagyomány áll a szumó mögött, a legrangosabb japán versenyekre nők még nézőként sem mehetnek be. Lehet, hogy el sem mondanám neki, ki vagyok.
A másik ritka sportágad a grappling, amiről azt írják: földharcra specializálódott küzdelem, nem az ellenfél két vállra fektetése a cél, hanem a lekopogtatása ízületi feszítéssel, fojtással. Kellemetlenül hangzik. Hogyan kerültél ebbe a világba?
Én így nőttem fel, gyerekkorom óta verekszem, a két fiútestvéremmel kezdődött. Innen jött a birkózás egyesületben, aztán a többi. Ezek a sportágak természetesek számomra.
Mennyi nő szumózik és grapplingol ma Magyarországon?
Talán ezren is lehetünk, nagyon jó sportágak azoknak a birkózóknak vagy dzsúdósoknak, akik más területen is szeretnék kipróbálni magukat.
A vívó nők között nem ritka a verseny közben viselt rengeteg ékszer. Sminket pedig még vízi sportolóknál is látni. Nálatok mi a helyzet?
Mi is nők vagyunk, és sokan nőiesek. A sérülésokozás veszélye miatt kizárt az ékszer, de rövid, zselés műkörmöt sokan viselnek, valamint egyesek műszempillát, és gyakori a különféle színű és formájú hajfonat.
Mennyire gyakori a sérülés?
Sajnos nagyon. Nekem a gerincem és a vállam igen rossz állapotban van, és arra is volt példa, hogy egy vb-ezüstöt részleges bokaszalag-szakadással, és lábfejet tartó izom szakadással szereztem. Állandóan kék és zöld a testem, gyakran monoklit is viselek. Kevesen tudják, de a szumóban ütni is lehet nyitott tenyérrel.
Milyen így sétálni az utcán, nyári ruhában?
Többször oda jöttek már hozzám a monoklijaim miatt, hogy megkérdezzék, mi történt velem? A karomon, nyakamon lévő foltokat is sokan kiszúrják és a tekintetükből arra következtetek, bántalmazásnak vélik. Többen elfordítják a fejüket. A gyerekek viszont aranyosak az egyesületben, mivel ők tudják, hogyan keletkezett a monoklim, viccelve megdicsérik a „sminkemet”.
A szumó tipikusan az a sportág, ahol pár másodperc alatt véget érhet a mérkőzés. Azaz pillanatok alatt eredményt lehet elérni, vagy éppen kudarcot elszenvedni sok hónapos kemény felkészülés után. Lelkileg mennyire megterhelő, amikor egy másodperc alatt vége egy álomnak?
Éppen ez történt velem most a kazanyi Európa-bajnokságon. A döntőbe jutásért vívott mérkőzésen egy rossz lépésen elment a győzelem. Egyetlen pillanat volt az egész, pedig erős voltam, jól felkészültem. Ezt borzasztó nehéz feldolgozni. Viszont kárpótol a siker, itt például bronzérmes lettem végül. Kárpótol egy ilyen interjú, a családom és a barátok gratulációja.
Félted az egészségedet? Meddig lehet, és meddig szabad ezt csinálni?
Extrém magas a fájdalomtűrési küszöböm, és verseny közben nem is érzem, csak utána. Nézd, 32 éves vagyok, a szumót csinálják 40, akár 50 éves korig is, ha megvan a megfelelő technikád.
Itt is lehet a bokszhoz hasonlóan profi karrierbe kezdeni és pénzt keresni?
Persze! De csak a férfiaknak, Japánban. Egy 55 kilós magyar lánynak nem.
Mi a terved az élsport utánra?
Kutyakozmetikusnak tanulok, imádom a kutyákat. Van három kedvenc fajtám. Nem is három, inkább öt!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!