A nemi alapú abortuszok miatt az elkövetkező tíz évben 4,7 millió nő megszületése kerülhet veszélybe – derült ki egy friss tanulmányból.
Az 1970-es évek óta Kínában, Indiában és tíz másik országban a nemi alapú abortuszok miatt 23-45 millió nő „tűnt el” a Föld népességéből. A tendencia még mindig nem állt meg, a BMJ Global Health című folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint 2030-ra ugyanezen nemzetek további 4,7 millió lánygyermeket „veszíthetnek” el, még tovább torzítva a nemek arányát.
204 ország csaknem 3,26 milliárd születési adatának kielemzését követően a szakértők megállapították, hogy 12 olyan ország van a világon, ahol a nemek arányának torzulása erősen kimutatható, emellett pedig 17 nemzetnél már fennáll a veszélye ennek. Jó hír ugyanakkor, hogy az említett 12 ország statisztikái is a javulás jelét mutatják, különösen Kína és India.
A mostani tanulmányhoz készített modell szerint 2100-ra ezek a nemzetek összesen 5,7 millió nőt veszíthetnek, ami a töredéke az 1970-es évek óta tapasztalt adatoknak – ekkor vált ugyanis széles körben elérhetővé a nemi diagnosztika.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a meg nem született nők emelkedő száma tartós kulturális és társadalmi következményekkel járhat. Kínában és Indiában például a férfiak száma már mintegy 70 millióval meghaladja a nőkét, ami a házasságok csökkenő száma révén szerepet játszik az elmagányosodásban, valamint az erőszak, a nőkereskedelem és a prostitúció növekedéséhez.
Az utóbbi években a nemek közötti egyensúlyhiány mindkét országban lassulni kezdett, mivel a kormányzat különféle módokon ösztönzi a lánygyermekek születését, valamint korlátozza a nemi alapú abortuszokat. A tanulmány készítő szerint ugyanakkor ez nem elég, további munkára van szükség. Azonnali lépéseket kell tenni például ahhoz, hogy a nemek közötti egyensúlyt olyan helyeken is helyre lehessen állítani, mint Kína, India, Albánia, Örményország, Azerbajdzsán és Vietnam.
Az intézkedések azért is különösen fontosak, mert máshol is precedenst teremthetnek. Ha ugyanis azok az országok, ahol a fiúkat jelenleg előnyben részesítik a lányokkal szemben – mint például Nigéria, Pakisztán, Egyiptom, Egyiptom, Tanzánia és Afganisztán – is elkezdik mesterségesen befolyásolni a nemek arányát, a tanulmányban ismertetett modell előrejelzése szerint 2100-ra 22 millióval több nő tűnhet el a Földről. (Ebben a forgatókönyvben a Szubszaharai Afrika országai az összes elveszett születés több mint egyharmadát tehetik ki.)
Bár ezek egyelőre csak jóslatok, a veszély a nemi alapú diagnózisok és az abortusz világszerte egyre könnyebb elérhetősége, valamint a nemi diszkrimináció megléte miatt továbbra is fennáll.
A nemek közötti megkülönböztetés világszerte probléma, különösen azokban a kultúrákban, ahol csak a férfiak dolgozhatnak, vihetik tovább a családi vonalat vagy gondoskodhatnak az idősödő szülőkről. Ezekben a kultúrákban a nők gyakran nem dolgozhatnak, nem birtokolhatnak tulajdont, és bizonyos esetekben hozományra van szükségük a házasságkötéshez. Ezek a kulturális elvárások arra ítélik őket, hogy önhibájukon kívül terhet jelentsenek a (főként szegényebb) családok számára.
A nemi alapú abortusz mellett a kutatók a női gyermekgyilkosságokat és a rossz női egészségügyi ellátást is felelőssé tették a világszerte eltűnt nők millióiért.
Nehéz megjósolni, hogy az országok és kultúrák hozzáállása a lánygyermekekhez miként fog változni a jövőben, de fontos, hogy tisztában legyünk azzal, a nemzetek nemi aránya meghatározó a lakosság jólléte szempontjából.
„Az eredményeink hangsúlyozzák annak szükségességét, hogy figyelemmel kísérjék a születéskori nemek arányát a fiúkat preferáló országokban, és foglalkozzanak a családokban és intézményekben a nemekkel szembeni előítéletek mögött álló tényezőkkel” – fűzték hozzá a tanulmány szerzői.
Forrás: Science Alert
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!