Az út, amelyet keresünk
A spirituális turizmus egyáltalán nem újkeletű jelenség, nyugodtan sorolhatjuk ebbe a kategóriába az ókori görögöt, aki útra kelt a delphoi jósda felé, vagy a középkori zarándokot, aki elindult Canterbury irányába. Újabban a szakrális célú utazás reneszánszát éli, hiszen sokan vágynak rá, hogy vándorlásaik során nyugalomra leljenek, megtalálják önmagukat és megérezzék az elmúlt idők szellemét. Ha különleges erővel bíró, energiát sugárzó helyekről van szó, általában távoli tájak jutnak eszünkbe, mondjuk a gizai piramisok vagy a perui indiánok szent helyei, amelyek évről évre kíváncsi turisták millióit vonzzák.
Pedig nem kell ahhoz sok ezer kilométert utazni, hogy szakrális helyekre akadjunk. A legismertebb keresztény zarándokút, Szent Jakab útja (El Camino) magyar szakasza Budapestről, a 0-s kilométerkőtől indul, és mintegy 200 kilométer után ér a több mint 800 éves, gyönyörű román kori lébényi Szent Jakab templomhoz, amely régi korok zarándokútjainak is fontos állomása, megállóhelye volt. A zarándokút olyan látnivalókat érint, mint a zsámbéki romtemplom, a tatai vár vagy a pannonhalmi bencés főapátság. A Szent Jakab-út Lébényből továbbvezet Ausztria felé, és Wolfsthalban becsatlakozik az egész Európán átívelő, Santiago de Compostelába vivő hivatalos Camino de Santiago zarándokútba.
A Jakobsweg
A németül Jakobsweg névre hallgató Szent Jakab út Németországon is keresztülhalad. Az egyik szakasza érinti a Baden-Württemberg tartományban lévő ősi egyetemi várost, Tübingent is, ahol a Stiftkirche kórusrészében külön sarkot szenteltek a zarándokúton lévőknek. A württembergi fejedelmek síremlékeit őrző, és a 14. századból származó színpompás üvegablakairól is híres kórus mellett érdemes megnézni a templom tornyát is, ahol egészen 1927-ig lakott egy toronyőr a családjával. Ha felkapaszkodunk a 169 lépcsőn, a keskeny körfolyosóról kitárul előttünk az óváros a freskókkal díszített városházával és a sok középkori, favázas lakóházzal, míg a másik irányban a Neckart látjuk, rajta a jellegzetes, póznákkal hajtott csónakokkal.
Vendégváró kolostorok
Németországban számos kolostor fogad vendégeket, akik választhatnak, hogy csak a hotel- és wellness-szolgáltatásokat veszik igénybe, vagy a spirituális szertartásokon is részt vesznek-e. Ilyen szolgáltatásokat kínál például Baden-Badenben a város szélén fekvő Lichtenthal apátság, ahol a ciszterci apácák több mint 750 éve imádkoznak és dolgoznak. Ugyancsak meditálásra hív Bajorországban Benediktbeuern 725-ben alapított kolostora. A ma többek között teológiai főiskolának és ifjúsági szállásnak is otthont adó intézmény több épülete is nyitva áll a látogatók előtt, méghozzá belépőjegy nélkül, csak a vezetett túráért kell fizetni néhány eurót. Benediktbeuern nevét a zenekedvelők onnan ismerhetik, hogy az itteni könyvtárban akadtak rá 1803-ban arra a 13. századból származó, egyházi és világi dalokat tartalmazó kódexre, amelynek a szövegeit felhasználva született meg Carl Orff Carmina Buranája. A kolostorkertben nemrégiben a chartres-i katedrális híres labirintusának mintáját követő meditációs füveskertet alakította ki, ahol séta közben megismerhetjük a különféle gyógynövényeket.
Luther útján
A németek az elmúlt évek során több régi zarándokútvonalat keltettek új életre. Közéjük tartozik a 2003-ban újra megnyitott ökumenikus zarándokút, amelyet történelmi szálláshelyek szegélyeznek. Az útvonal Szászország, Szász-Anhalt és Türingia tartományokat szeli át, és Görlitztől Vacháig, a hesseni tartomány határáig vezet. A zarándokút vonala megfelel a historikus Via Regia egy szakaszának, amely a középkorban a legrégebbi és a leghosszabb, Kelet- és Nyugat-Európát összekötő út volt, és valaha királyok, harcosok, kereskedők és zarándokok jártak rajta. A másik, négy tartományt érintő zarándokútvonal a Lutherweg. Itt a reformátor életének meghatározó állomásait járhatjuk végig a szülővárosától, Eislebentől a 35 éven át otthonául szolgáló Wittenbergen át az eisenachi Wartburgig, ahol a Bibliát fordította németre.
Meditáció az Alpokban
Összesen 87 km hosszú az a meditációs vándorút, amely Bajorországban az ammergaui Alpokban a steingadeni Wieskirchétől a Linderhof kastélyig vezet. A 15 különböző állomásból álló útvonal világhírű épületek, magányos kápolnák, egyedülálló természeti látnivalók mentén visz végig minket, és hozzásegíti a vendéget ahhoz, hogy megtalálja a belső békéjét. Különösen intenzív élményben lehet részünk, ha vezetett meditációs túrán veszünk részt.
Fotó: Szabó Z. Levente
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!