Mókásabbat és szókimondóbbat is találni az Erzsébet királynőről írt fülbemászó dalok között.
A királyi család mindig is népszerű inspirációs forrásként szolgált a filmes művészek számára, Erzsébet királynő hosszú és tartalmas élete pedig ugyancsak több nagy sikerű film és sorozat születését segítette elő. De nem csupán a mozgóképes művészek számára szolgált múzsaként II. Erzsébet.
A zenei világban is számos olyan slágert találhatunk, amelyben a brit uralkodó is központi szerepet kap.
A pop műfaj egyik legsikeresebb bandája, a The Beatles Abbey Road című albumának egyik titkos dala volt a Her Majesty, amit a track listában sem tüntettek fel, így csak azok a rajongók bukkanhattak rá, akik elejétől a végéig lejátszották a lemezt. A rövidke, mókás dalban Paul McCartney „nagyon kedves lányként” emlegeti őfelségét. Négy évvel a szám megírása után a Gombafejek a Buckingham-palotában személyesen is találkoztak II. Erzsébettel, akitől átvehették a Brit Birodalom Rendje tagjainak járó medált.
A címével ellentétben ez a dal nem a brit himnusz feldolgozása, és még csak azt sem mondhatnánk, hogy kifejezett tisztelgés a királynő előtt. A II. Erzsébet trónra lépésének 25. évfordulója alkalmából megjelent sláger a brit politikai rendszer elleni kiállás – amelyet a Sex Pistols tagjai nemes egyszerűséggel fasisztának és tekintélyelvűnek bélyegeztek. A punkzenekar igazi botrányt kavart, amikor a szókimondó dalt egy hajó fedélzetén adták elő a Temze közepén, a brit parlamenttől néhány méterre.
Margaret Thatcher 80-as évekbeli tekintélyelvű politikája a brit művészek körében is nagy fokú ellenszenvet váltott ki, így született meg ez a rockdal is. A szarkazmussal és iróniával jócskán átszőtt dalszövegben az énekes többek között Károly herceggel gúnyolódik, és megemlíti Michael Fagant is – azt a férfit, akinek 1982-ben sikerült betörnie a Buckingham-palotába, mert beszélni akart Erzsébet királynővel.
„Addig nem nyugszom, amíg el nem veszíti a trónját / A célom igaz, az üzenetem tiszta / Legördült a függöny számodra, Elizabeth, kedvesem” – az alternatív rockzenét játszó zenekar nem köntörfalazott, amikor a brit monarchiával kapcsolatos gondolataikból írtak dalt. Ráadásul a sorokat a hagyományos angol ballada, a Scarborough Fair taktusaira énekelték fel, ezzel tovább provokálva a briteket.
A zenekar frontembere, Neil Tennant egy elképzelt teázást örökített meg ebben a dalban, amit II. Erzsébet és Diana hercegné társaságában költene el. A beszélgetés látszólag a „szerelmesek” témája körül forog, ám ha kicsit mélyebbre ásunk, akkor kiderül, hogy a banda valójában az AIDS-válság és annak meleg közösségekre gyakorolt pusztító hatásait énekelte meg. És hogy miért pont a brit uralkodó családját választották ehhez közvetítőül? Minden bizonnyal azért, mert Diana közismerten elkötelezett volt az AIDS elleni harcban.
A szegény, barbadosi családba született rapper, Slowthai kislemezében központi szerepet kapott Nagy-Britannia és az, hogy az ország valójában nem uralkodókra épül, hanem a bevándorlókra, akik mindent beleadnak az országért. A királynőnek címezve adja elő a következő sorokat is: „Tisztelni foglak, ha te is tisztelni kezdesz engem.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!